www.relaxuj.cz
>

Tip na výlet: Trenčínsko - Vršatská bradla

Tip na výlet: Trenčínsko - Vršatská bradla
, , článek
V posledním díle našeho putování po trenčínském okolí se podíváme na Vršatská bradla a okolí. To se vyznačuje nejen pěknými skalami, ale také spoustou pěkných luk a motýlů.
K oblíbeným
reklama
Posledním tipem na výlet v okolí Trenčína budou Vršatská bradla a okolí. Tentokrát to tedy nebude tolik o hradech, ale spíše o přírodě, na své si přijdou i keškaři, kdy na malém okruhu mohou najít tak 3-5 dalších "do sbírky". Hradů už jsme probrali dost, vždyť jsme se podívali na hrad v Trenčíně, BeckověČachticích. Od Trenčína je to tentokrát pro změnu na opačnou stranu, na sever. V Ilave se musíte vydat na Pruské, odbočit vpravo a hned za kostelem doleva na Vršatecké podhradie. Cesta je to kopcovitá a zatáčkovitá, takže to chvilku zabere. Kousek před hotelem je parkoviště (jedno, které vidíte na obrázku níže a další o pár set metrů dále, blíže k hotelu), kde není problém nechat auto a vydat se na túru.
Vršatská bradla (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Před vámi se objeví zřícenina hradu Vršatec, ze kterého toho opravdu už moc nezbylo. Přeci jen už má na křížku pěknou řádku století, vždyť základ je ze 13. a 14. století. Ranní protisvětlo mi bohužel nedovolilo vyfotit nějak pěknou fotografii, abych se s vámi o ni podělil, ostatně z hradu už stejně není skoro nic vidět. O to zajímavější je ale vylézt k této hradní zřícenině. Jedná se o přírodní rezervaci, takže se držte jen chodníků a nesnažte se chodit všude možně, kde vás napadne. Po cestičkách se dostanete nahoru a začnou se před vámi odkrývat pěkné pohledy, které korunují staré dřevené sloupy vedení a ačkoli vás neposunou do středověku, navodí alespoň vesnickou atmosféru pár desítek let zpátky.
Vršatská bradla, vlevo Javorník, vpravo Vršatecké podhradie (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Dávejte rozhodně pozor, kam šlapete. Tráva působí na první pohled bezpečně, ale roste na hodně strmých svazích, takže tam, kde se zdá, že je ještě kopec, je už dávno díra. Nabídnou se vám krásná panoramata a celkově je to dosti příjemné místo, ať už se jedná o pohledy na skály nebo zbytky hradu pod vámi. Okolí ale nabízí ještě mnoho zajímavého a jedna zřícenina by na celodenní výlet asi nestačila. Když sejdete po modré do Vršateckého podhradia a půjdete směrem k Červenému kameni, bude vás nejprve čekat dlouhá cesta po asfaltce.
Skály zespoda (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Nemusíte dojít ale až k Červenému kameni, zhruba na půli cesty je sedlo Chotuč, konec přírodní rezervace a pár set metrů za ním odbočka doleva po naučném chodníku blíže směrem k žluté značce. Tato oblast nadchne především milovníky hmyzu, ať už je rádi studují nebo fotí. Motýlů je tu opravdu hodně, až nevíte, na kterého se podívat dříve. Některé druhy jsou více plaché než jiné a z nedostatku času se mi moc fotografií motýlů nepodařilo.
Okáč bukový (
Samsung NX11 + Samsung 50-200mm + Raynox DCR-150, klikněte pro zvětšení)


Najdete tu samozřejmě i nejrůznější mušky a jiný hmyz. Fotografové hmyzu se tu mohou opravdu vyblbnout více než dost, jen v takovém případě potřebujete s sebou někoho, komu dlouhé běhání v trávě za hmyzáky nebude vadit. Tato louka ale nemá příliš dlouhého trvání, má jen pár set metrů, dostanete se na žlutou značku a cestu zpět po druhé straně Vršatských bradel. V tomto případě se připravte na cestu lesem a to, že ze skal toho až tak moc neuvidíte.
Ta mě teda vylekala (
Samsung NX11 + Samsung 50-200mm, klikněte pro zvětšení)


Už tradičně je tu několik kešek, včetně jedné v doslova mrazivé puklině ve skále, ze které v teplých dnech jde dokonce mrazivá pára. Pak už vás jen čeká výšlap nahoru a můžete se podívat také na Chmelovou (925 m.n.m.), odkud je pěkný výhled na krajinu, zejména pokud hezky svítí slunce. Uvidíte odsud také zříceninu hradu Vršatec. V našem případě se ale hnala pořádná bouřka, takže jsme raději pádili dolů, nicméně si umím představit, že sem obyvatelé Vršatského podhradia chodí rozjímat a relaxovat. Tak velký výšlap (z jejich strany) to zas není.
Výhled z Chmelové, uprostřed na skále je zřícenina (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Tímto jsme tedy ukončili naše krátké povídání o některých zajímavostech v okolí Trenčína na Slovensku. Zajímavých věcí je zde ale rozhodně více, stačí se jen mrknout do dalších průvodců. Hezký výlet!
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala