www.relaxuj.cz
>

Tip na výlet: Trenčínsko - Hrad Beckov, Zelená voda

Tip na výlet: Trenčínsko - Hrad Beckov, Zelená voda
, , článek
V dalším díle o okolí Trenčína se vydáme do nedaleké vesnice Beckov. Ta má vzhledem k malému počtu obyvatel překvapivě velké množství kostelů a především nádherný hrad Beckov postavený na vysoké skále.
reklama
Dnes tu máme druhý díl o putování v okolí Trenčína na Slovensku. První díl se věnoval přímo městu a jeho hradu, dnes zavítáme trochu více na jih. Z Trenčínu se po silnici 507 můžete dostat do zhruba 20 kilometrů vzdáleného Beckova, po dálnici vám to zabere asi 30 km. Pokud pojede po 507ce, bude vám odměnou pohled na hrad Beckov z té nejlepší strany, kdy krásně uvidíte, na jak kolmé a vysoké skále vlastně stojí. Je až s podivem, kde se tu najednou taková skála vzala a místo tak působí dost zajímavým dojmem.


Beckov, hrad Beckov na skále

Hrad Beckov (
Samsung NX11 + Samsung 50-200mm, klikněte pro zvětšení)


Auto můžete zaparkovat před parkem v centru vesnice nebo před katolickým kostelem, který je přímo pod hradem a vede od něj krátká cestička k hradu. Po stranách této cesty je ještě židovský hřbitov, a to jak po levé, tak i po pravé straně na kopci. Zejména levá část je ale dost zchátralá. Napravo je ještě miniskanzen, ten jsme ale nenavštívili. Pokud se ale cestou vedoucí ke skanzenu vydáte dál, dostanete se na louku se dvěma zvoničkami (mimochodem, další multikeška).


Beckov, starý židovský hřbitov

Židovský hřbitov (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Odtud je i krásný výhled na celou vesnici včetně hradu a na tři kostely, které v obci najdete. Je zde vyloženě překostelováno. Pojďme ale zpátky na hrad, který je tím hlavním, proč se do Beckova jezdí. Přes léto je otevřen od 9 do 18 hodin, na jaře a na podzim se odpolední otvírací hodiny zkracují. Vstupné činí 3,30 EUR, zlevněné (důchodci, ZTP, studenti) je za 2,20 EUR a děti do 15 let mohou jít dokonce za 1,50 EUR. Přes víkend zaplatíte zhruba o 30 % více, takže pokud chcete ušetřit, využijte pracovních dní.


Beckov, pohled na vesnici

Pohled na Beckov od zvoniček (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Můžete, ale nemusíte využít služeb průvodkyně. Pokud je využijete, dozvíte se nemálo informací a stejně budete mít možnost celý hrad prošmejdit. Kupodivu musím říci, že tento hrad se mi líbil mnohem více než ten Trenčínský. I když i zde je spousta "moderních" domečků, které tu působí trochu jako pěst na oko a schodiště je vyloženě nové (a trochu tak kazí středověkou atmosféru), horní část hradu je více původní a zejména fotografové tu najdou mnoho zajímavých míst, které působí dobovým dojmem.


Beckov, hrad Beckov

Hrad Beckov z jedné jeho vnitřní hradby (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Doporučuji tak zejména plochy před jedinou zastřešenou částí hradu a nesmím zapomenout ani na sklepení, kde za slunných dní umí vzniknout krásná hra světel a stínů. V jedné z komnat najdete dokonce draka a několik dračích vajec!


Beckov, sklepy hradu Beckova

Sklepení hradu (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Přímo na hradě je kavárna (v době mojí přítomnosti zavřená), další občerstvení najdete dole ve vesnici. Pod hradem je cukrárna, pár metrů od toho i obchod a pizzerie/hospoda, směrem dále za parkem pak najdete podstatně dražší restauraci přímo pod skalou. Velmi krásné místo, ale trochu omezeným výběrem jídel vás moc nepotěší, pokud tedy nemáte vyloženě chuť na slovenské speciality. Pokud se chcete docela dobře najíst za rozumnější peníze, doporučil bych restauraci Majer, která je kousek za vesnicí Hôrka nad Váhom, zhruba 10 km od Beckova směrem na jih po silnici 507. Jen pozor, pondělí a úterý je tu zavřeno.


Beckov, pohled na hrad v noci z věže

Hrad Beckov při pohledu z věže nad pokladnou (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


V obci najdete i již zmíněné tři kostely nebo fary, kapličku na křižovatce, která slouží i jako autobusová zastávka, nechybí ani malé muzeum a pokud sem pojedete v druhé polovině července, můžete se těšit i na třídenní festival "Beskovské slávnosti" s bohatým hudebním doprovodem. Na tak malou obec tu toho nemají zas až tak málo. Směrem na jih se můžete vydat ještě k Zelené vodě, jezeru, které je mezi Beckovem a Novým Mestom nad Váhom. Ze severní strany sem velmi snadno dojdete i pěšky mostem přes dálnici.


Beckov, pohled na hrad od dálnice D1

Beckov z jižní strany (
Samsung NX11 + Samsung 50-200mm, klikněte pro zvětšení)


Odtud je vidět hrad Beckov opět z jiné perspektivy. Chce to ale pěkné počasí a dobrou viditelnost, aby hrad krásně vyniknul. Na tuto silnici vedoucí k Zelené vodě je zakázán vjezd automobilů, ve skutečnosti je tu snad ještě větší provoz než na hlavní silnici vedoucí Beckovem. Přijet tu policajti, tak za jedno odpoledne pokutami zaplatí celý státní dluh Slovenska :-)


Beckov, Zelená voda

Zelená voda je opravdu zelená (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Zelená voda je opravdu zelená. Voda není sama o sobě špinavá, ale plave v ní spoustu kořínků a jiného rostlinstva, ve hloubkách okolo metru a půl čekejte na dně spoustu řas. Pokud se vydáte k severozápadní části s molem, bude vás vstupné stát 1 EUR a nečekejte nijak zázračné služby. Tato část areálu působí spíše dojmem, že doby největší slávy jsou už dávnou minulostí. Jiné části areálu ale mohou být lépe vybaveny, nevím. Některé části totiž vypadají být zrekonstruovaně, takže tam bude i vyšší kvalita služeb, ale pravděpodobně také dráž.


Beckov, hrad Beckov v noci

Beckov v noci (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Na první pohled se může zdát, že sem skoro ani nikdo nechodí, ale v našem případě to bylo dáno brzkým odpolednem pracovního týdne. Po čtvrté hodině odpolední se lidé začali sbírat a přírodní koupaliště se postupně plnilo a je vidět, že i když se tak trochu vracíte v čase, je to mezi domorodci dosti oblíbené místo. Do areálu se dostanete od silnice 515 spojující Nové Mesto nad Váhom a dálnici. Počítejte s tím, že ve špičce je docela problém se dostat zpět na silnici, pokud odbočujete směrem doleva na Beckov nebo dálnici.

Pokud v okolí vydržíte až do večera, můžete si ještě užít pohled na osvětlený hrad, jak se tyčí nad domy na skále. Osvětlen je jen ze západní a jižní strany. Od východu tak skoro ani nevíte, že tu nějaký hrad je. V příštím díle se podíváme na proslulý Čachtický hrad.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře