Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tip na výlet: Trenčínsko - Trenčín a hrad

8.8.2014, Milan Šurkala, článek
Nevíte, kam se vydat na pár dní? V našem seriálu se podíváme na některé oblasti, které stojí za zvážení. Ve čtyřech článcích se budeme věnovat Trenčínskému okolí, v dnešním dílu přímo Trenčínu a jeho známému hradu.
Máte volný víkend nebo pár dní a uvažujete, kde se na tu chvíli "zašít"? Máme pro vás tip, který se může hodit zejména těm, kteří bydlí v okolí slovenských hranic. V okolí města Trenčín je toho celkem dost k vidění, potěší zejména příznivce starodávných hradů. Radost ale může udělat i milovníkům pěkné krajiny a nejrůznějšího hmyzu, zejména motýlů. Pojďte se spolu s námi podívat na čtyři menší výlety, kam se v okolí tohoto města vydat. V tomto prvním díle se podíváme na Trenčín a Trenčínský hrad.


Trenčín a Trenčínský hrad


Jako první tu máme město Trenčín a jeho hrad. Město má přes 55 000 obyvatel a pokud jde o hustotu dopravy, hádali byste mu o něco více. Pokud chcete přijet autem o víkendu, místa na parkování se hledají docela obtížně (spousta z nich je placených, ale nikde nikdo i v placených hodinách, a tak ani nevíte, zda se platí nebo neplatí a komu tedy, když v budce nikdo není a nikde ani žádný automat). Nakonec je tak v sobotu ráno nejjistější asi Sadová ulice u vlakového nádraží, kde zaparkujete dokonce zdarma. Přes týden tu funguje mnoho placených parkovišť, která vypadají "živě".


Trenčín, kašna na náměstí Ľudovíta Štúra

Trochu netradiční kašna (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Samotné město je hodně staré, což dokládá množství kostelů z dob dávno minulých a vzhledem k malé velikosti města je tu tak docela dost památek. Vždyť první zmínky o městě sahají už do 11. století. Mě osobně město nejprve až tak neoslovilo, přesto se tu našlo několik zajímavostí a postupně se mi začalo líbit. Zajímavostí je např. Římský nápis vytesaný ve skále, který je možné sledovat pouze z hotelu Elizabeth. Musíte tedy vejít do hotelu, vyšlapat po schodech nahoru a teprve tam se z okna můžete podívat. Ostatně toto dokládá, že tato oblast má dokonce antickou minulost. Mírové náměstí svou velikostí sice neohromí, ale je poměrně klidné s morovým sloupem uprostřed a ze severní strany nabídne i pěkné výhledy na hrad.


Trenčín, židovská synagoga

Židovská synagoga (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Za Městskou věží (Dolní branou) ze zhruba 15. století narazíte na druhé náměstí (Ľudovíta Štúra), které překvapí netradiční kašnou s vodníkem, kterému z úst tryská silný proud vody. Keškaře potěší, že je součástí jedné z kešek a těch je v Trenčíně povícero. Je odsud je vidět i velmi pěkná židovská synagoga, jedna z největších na Slovensku a určitě jedna z nejkrásnějších. Při pohledu na ni dostanete pocit, že jste snad v úplně jiné zemi a ne u našich sousedů.


Trenčín, interiér židovské synagogy

Židovská synagoga zevnitř (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Zevnitř vypadá ještě větší než zvenku, konají se tu však už spíše jen malířské a fotografické výstavy, neboť židovská obec zde čítá jen několik posledních osob a v podstatě už neexistuje. Přitom na počátku 20. století, kdy byla synagoga postavena, čítala téměř 2000 lidí. Po rekonstrukci zmizela drtivá většina výzdoby a zůstala jen bohatě zdobená kupole. Zbytek má standardní bílou barvu. Farskou ulicí, která je nedaleko, se pak můžete vydat pomocí krytých Farských schodů nahoru blíže pod hrad k Farskému kostelu Narození Panny Marie a vedle najdete ještě Karner sv. Michala, což byla svého času v 15. století kostnice, později po požáru kostela v roce 1528 i kaplička a nakonec zbrojnice. Dnes je to malé muzeum.


Trenčín, Farské schody

Farské schody vedoucí k Farskému kostelu Narození Panny Marie a pod hrad (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Vedle hradu je to jediná původní gotická stavba ve městě. Vstupné činí 1 EUR pro dospělé a polovinu pro studenty. Uvnitř je výstava soch a po schodech dolů můžete sejít do sklepení, kde uvidíte zbraně a pár kostí. Před touto stavbou jsou schody do lesoparku Brezina, kde mají zajímavou Kyslíkovou dráhu. Jedná se o několikakilometrovou běžeckou dráhu, kde najdete deset zastavení, na kterých musíte něco přeručkovat, něco přeskočit, někde se přitáhnout a podobně, takže se procvičíte skutečně celí od hlavy až k patě.


Trenčín, sklepení muzea v Karneru sv. Michala

Karner sv. Michala (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Pokud ale nemáte náladu na přírodu a cvičení, patrně se vydáte kolem Farského kostela Narození Panny Marie ke Katově domu nebo kousek před ním zabočíte nahoru k Trenčínskému hradu, který je dominantou města a jeho základy pochází již z 11. století. Největší stavitelský rozmach ale zažil v době gotiky. Z dálky vypadá mnohem lépe než v samotném areálu, kde naopak působí poněkud více komerčním dojmem, než by bylo zdrávo. Kazil to zejména jeden brigádník (rádoby středověký pomocník) sekající dřevo, který to sekal takovým způsobem, že bych se opravdu hodně divil, kdyby měl dnes ještě obě ruce. Trochu tu chybí ta pravá středověká atmosféra.


Trenčín, Trenčínský hrad

Trenčínský hrad (
Sony Cyber-shot RX100, klikněte pro zvětšení)


Zaplatit si můžete malý nebo velký okruh. Malý okruh je za 3,60 EUR (zlevněné za 2,10 EUR) a obsahuje prohlídku hradu, expozici zbraní a vstup na Matúšovou věž. Velký okruh je za 5,10 EUR (zlevněné za 3,10 EUR) a navíc obsahuje několik dalších expozic. Osobně nejsem zrovna muzejní typ, takže jsem ušetřil a těšil se hlavně na věž. Cestou jsme na jedné z věží viděli dvě kozy, které si vybrali dost netradiční místo na pastvu. A hodně se divím, že nespadly dolů. Opravdu nechybělo mnoho.


Trenčín, kozy na věži Trenčínského hradu

Kozy na hradní věži (
Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Když už se vyškrábete po poněkud klaustrofobických schodech nahoru na věž, naskytne se vám nádherný pohled na celé město a jestli v Trenčíně něco musíte vidět, tak je to tohle. Alespoň tedy mně se tento výhled líbil nejvíce. Je vidět jak historické centrum, tak i všechna ta moderní doprava, železniční most, jedoucí vlaky, krásné živé město.


Panorama Trenčína

Panorama Trenčína (
Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Město dokáže nabídnout ještě několik zajímavostí jako např. muzeum kol, Trenčínské muzeum, evangelický kostel, Piaristický kostel sv. Františka Xaverského a mnoho dalších. Je ale jen na vás, co z toho si vyberete. Příště se podíváme na hrad Beckov, který je dle mého názoru o něco zajímavější.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.