Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zimní hory bez sněhu: k výletu sníh netřeba

24.12.2015, Milan Šurkala, článek
Zima si nejen letos dává pořádně na čas. Ve městech často není nijak úžasně a na horách se nedá lyžovat, protože není sníh. Přesto takový pozdně podzimní nebo zimní výlet na hory bez sněhu nemusí být vůbec na škodu.
Zimy posledních let bývají poněkud nešťastné. Sníh není nejen v nížinách, ale člověk si jej moc neužije ani na horách. Není však důvod zůstávat ve městech, kde to nemusí vypadat vždy úplně nejkrásněji a na pěší horskou turistiku nemusí být výhradně léto. Zatímco za teplého počasí v létě bývají hory plné turistů, na podzim počet návštěvníků často dost klesá a při letošní zimě je třeba v Beskydech na Severní Moravě docela pusto. Což je ale škoda.




klikněte pro zvětšení



To, že ve městě může být mlhavo, totiž neznamená, že stejné počasí panuje i ve vyšších polohách. Ano, občas je tam ještě hůře než dole, někdy je tomu ale přesně naopak. A pak stojí za to si udělat menší výlet do hor na čerstvý vzduch do pěkné přírody za sluncem. A nemusí to být jen Beskydy, kam se o víkendu dostanete "běžnou" městskou hromadnou dopravou za 10 korun z Frýdku-Místku.




klikněte pro zvětšení



S čím ale v zimě na horách počítat, přestože po sněhu dole není ani památky? První, naprosto stěžejní věcí, je čas. Pozdně podzimní nebo zimní dny jsou velmi krátké a dbejte na to, abyste do těch tří odpoledne byli už minimálně na nějaké širší zpevněné cestě vedoucí dolů (obzvláště, pokud to v daném místě neznáte). Rozhodně není špatný nápad přibalit čelovku nebo mít telefon s funkcí baterky. A k němu neuškodí ani náhradní zdroj energie jako jsou např. powerbanky. Nejste-li zdatní turisti, rozhodně není dobrý nápad se beze světla prodírat úzkým turistickým chodníčkem plným kořenů a kamenů. Proto nemá moc smysl se do hor vybrat v 11 dopoledne, ale chce to vyrazit rozumně brzy.




klikněte pro zvětšení



Co na sebe? To je pochopitelně subjektivní záležitostí, ale opět je dobré počítat s tím, že se počasí může rychle měnit k lepšímu i horšímu, což se týká jak srážek, tak větru i teploty. Doporučil bych se před odjezdem mrknout na nějaké blízké webkamery, ať víte, kde zhruba začíná sníh a kolik ho vůbec je, jak to vypadá s mraky a ideálně se mrknout na postup oblačnosti (osobně využívám chmi.cz). Ono to totiž může nejprve vypadat velmi nezáludně a budete překvapení. Kdo je ale připraven, nebývá překvapen.




klikněte pro zvětšení



Např. poslední výlet napovídal, že na Lysé hoře (1323 m.n.m.) je jen 7 centimetrů sněhu a ten v podstatě začíná kousek pod vrcholem. Cílem byl ale o něco nižší Travný (1203 m.n.m.). To tedy byl mnohem "bezpečnější" vrchol a ještě v tisíci metrech nad mořem to vypadalo spíše na opalování než na sníh. Ani v jedenácti stech nebylo nic, ale posledních 50-70 výškových metrů bylo plných kaluží, zmrzlého sněhu a ledu. V letní turistické obuvi by to byla velmi brzo konečná.




klikněte pro zvětšení



Pokud jste tedy vyzbrojeni dostatečně kvalitním oblečením, radši lepšími botami než horšími a ideálně dostatkem energie pro možnost svícení si, pokud se opozdíte, můžete si užít velmi pěkný výlet. Není nutné se šplhat do šílených výšek, celé to můžete pojmout jen jako náročnější procházku (resp. nenáročný turistický výšlap). Pokud tedy ještě toto "podzimní" počasí v zimě nějakou dobu vydrží, klidně přes svátky můžete vyrazit když už ne na lyže, tak aspoň na procházku.




klikněte pro zvětšení



Během jednoho dne se pak můžete setkat s mnoha proměnami počasí. Lokální mlhy dokážou vykouzlit nádherné paprsky prosvítajícího slunce, o pár minut později si můžete klidně užít plně slunečného počasí a teploty takřka na opalování, abyste o hodinku později nasáli děsivou atmosféru mračen, která pokud budete mít trochu štěstí, nic zlého nepřinesou.




klikněte pro zvětšení



Všechny snímky byly pořízeny v průběhu víkendu v okolí Travného v Beskydech kompaktním fotoaparátem Sony Cyber-shot RX100.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.