www.relaxuj.cz
>

Zimní hory bez sněhu: k výletu sníh netřeba

Zimní hory bez sněhu: k výletu sníh netřeba
, , článek
Zima si nejen letos dává pořádně na čas. Ve městech často není nijak úžasně a na horách se nedá lyžovat, protože není sníh. Přesto takový pozdně podzimní nebo zimní výlet na hory bez sněhu nemusí být vůbec na škodu.
reklama
Zimy posledních let bývají poněkud nešťastné. Sníh není nejen v nížinách, ale člověk si jej moc neužije ani na horách. Není však důvod zůstávat ve městech, kde to nemusí vypadat vždy úplně nejkrásněji a na pěší horskou turistiku nemusí být výhradně léto. Zatímco za teplého počasí v létě bývají hory plné turistů, na podzim počet návštěvníků často dost klesá a při letošní zimě je třeba v Beskydech na Severní Moravě docela pusto. Což je ale škoda.
klikněte pro zvětšeníTo, že ve městě může být mlhavo, totiž neznamená, že stejné počasí panuje i ve vyšších polohách. Ano, občas je tam ještě hůře než dole, někdy je tomu ale přesně naopak. A pak stojí za to si udělat menší výlet do hor na čerstvý vzduch do pěkné přírody za sluncem. A nemusí to být jen Beskydy, kam se o víkendu dostanete "běžnou" městskou hromadnou dopravou za 10 korun z Frýdku-Místku.
klikněte pro zvětšeníS čím ale v zimě na horách počítat, přestože po sněhu dole není ani památky? První, naprosto stěžejní věcí, je čas. Pozdně podzimní nebo zimní dny jsou velmi krátké a dbejte na to, abyste do těch tří odpoledne byli už minimálně na nějaké širší zpevněné cestě vedoucí dolů (obzvláště, pokud to v daném místě neznáte). Rozhodně není špatný nápad přibalit čelovku nebo mít telefon s funkcí baterky. A k němu neuškodí ani náhradní zdroj energie jako jsou např. powerbanky. Nejste-li zdatní turisti, rozhodně není dobrý nápad se beze světla prodírat úzkým turistickým chodníčkem plným kořenů a kamenů. Proto nemá moc smysl se do hor vybrat v 11 dopoledne, ale chce to vyrazit rozumně brzy.
klikněte pro zvětšeníCo na sebe? To je pochopitelně subjektivní záležitostí, ale opět je dobré počítat s tím, že se počasí může rychle měnit k lepšímu i horšímu, což se týká jak srážek, tak větru i teploty. Doporučil bych se před odjezdem mrknout na nějaké blízké webkamery, ať víte, kde zhruba začíná sníh a kolik ho vůbec je, jak to vypadá s mraky a ideálně se mrknout na postup oblačnosti (osobně využívám chmi.cz). Ono to totiž může nejprve vypadat velmi nezáludně a budete překvapení. Kdo je ale připraven, nebývá překvapen.
klikněte pro zvětšeníNapř. poslední výlet napovídal, že na Lysé hoře (1323 m.n.m.) je jen 7 centimetrů sněhu a ten v podstatě začíná kousek pod vrcholem. Cílem byl ale o něco nižší Travný (1203 m.n.m.). To tedy byl mnohem "bezpečnější" vrchol a ještě v tisíci metrech nad mořem to vypadalo spíše na opalování než na sníh. Ani v jedenácti stech nebylo nic, ale posledních 50-70 výškových metrů bylo plných kaluží, zmrzlého sněhu a ledu. V letní turistické obuvi by to byla velmi brzo konečná.
klikněte pro zvětšeníPokud jste tedy vyzbrojeni dostatečně kvalitním oblečením, radši lepšími botami než horšími a ideálně dostatkem energie pro možnost svícení si, pokud se opozdíte, můžete si užít velmi pěkný výlet. Není nutné se šplhat do šílených výšek, celé to můžete pojmout jen jako náročnější procházku (resp. nenáročný turistický výšlap). Pokud tedy ještě toto "podzimní" počasí v zimě nějakou dobu vydrží, klidně přes svátky můžete vyrazit když už ne na lyže, tak aspoň na procházku.
klikněte pro zvětšeníBěhem jednoho dne se pak můžete setkat s mnoha proměnami počasí. Lokální mlhy dokážou vykouzlit nádherné paprsky prosvítajícího slunce, o pár minut později si můžete klidně užít plně slunečného počasí a teploty takřka na opalování, abyste o hodinku později nasáli děsivou atmosféru mračen, která pokud budete mít trochu štěstí, nic zlého nepřinesou.
klikněte pro zvětšeníVšechny snímky byly pořízeny v průběhu víkendu v okolí Travného v Beskydech kompaktním fotoaparátem Sony Cyber-shot RX100.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře