www.relaxuj.cz
>

Zimní hory bez sněhu: k výletu sníh netřeba

Zimní hory bez sněhu: k výletu sníh netřeba
, , článek
Zima si nejen letos dává pořádně na čas. Ve městech často není nijak úžasně a na horách se nedá lyžovat, protože není sníh. Přesto takový pozdně podzimní nebo zimní výlet na hory bez sněhu nemusí být vůbec na škodu.
K oblíbeným
Zimy posledních let bývají poněkud nešťastné. Sníh není nejen v nížinách, ale člověk si jej moc neužije ani na horách. Není však důvod zůstávat ve městech, kde to nemusí vypadat vždy úplně nejkrásněji a na pěší horskou turistiku nemusí být výhradně léto. Zatímco za teplého počasí v létě bývají hory plné turistů, na podzim počet návštěvníků často dost klesá a při letošní zimě je třeba v Beskydech na Severní Moravě docela pusto. Což je ale škoda.
klikněte pro zvětšeníTo, že ve městě může být mlhavo, totiž neznamená, že stejné počasí panuje i ve vyšších polohách. Ano, občas je tam ještě hůře než dole, někdy je tomu ale přesně naopak. A pak stojí za to si udělat menší výlet do hor na čerstvý vzduch do pěkné přírody za sluncem. A nemusí to být jen Beskydy, kam se o víkendu dostanete "běžnou" městskou hromadnou dopravou za 10 korun z Frýdku-Místku.
klikněte pro zvětšeníS čím ale v zimě na horách počítat, přestože po sněhu dole není ani památky? První, naprosto stěžejní věcí, je čas. Pozdně podzimní nebo zimní dny jsou velmi krátké a dbejte na to, abyste do těch tří odpoledne byli už minimálně na nějaké širší zpevněné cestě vedoucí dolů (obzvláště, pokud to v daném místě neznáte). Rozhodně není špatný nápad přibalit čelovku nebo mít telefon s funkcí baterky. A k němu neuškodí ani náhradní zdroj energie jako jsou např. powerbanky. Nejste-li zdatní turisti, rozhodně není dobrý nápad se beze světla prodírat úzkým turistickým chodníčkem plným kořenů a kamenů. Proto nemá moc smysl se do hor vybrat v 11 dopoledne, ale chce to vyrazit rozumně brzy.
klikněte pro zvětšeníCo na sebe? To je pochopitelně subjektivní záležitostí, ale opět je dobré počítat s tím, že se počasí může rychle měnit k lepšímu i horšímu, což se týká jak srážek, tak větru i teploty. Doporučil bych se před odjezdem mrknout na nějaké blízké webkamery, ať víte, kde zhruba začíná sníh a kolik ho vůbec je, jak to vypadá s mraky a ideálně se mrknout na postup oblačnosti (osobně využívám chmi.cz). Ono to totiž může nejprve vypadat velmi nezáludně a budete překvapení. Kdo je ale připraven, nebývá překvapen.
klikněte pro zvětšeníNapř. poslední výlet napovídal, že na Lysé hoře (1323 m.n.m.) je jen 7 centimetrů sněhu a ten v podstatě začíná kousek pod vrcholem. Cílem byl ale o něco nižší Travný (1203 m.n.m.). To tedy byl mnohem "bezpečnější" vrchol a ještě v tisíci metrech nad mořem to vypadalo spíše na opalování než na sníh. Ani v jedenácti stech nebylo nic, ale posledních 50-70 výškových metrů bylo plných kaluží, zmrzlého sněhu a ledu. V letní turistické obuvi by to byla velmi brzo konečná.
klikněte pro zvětšeníPokud jste tedy vyzbrojeni dostatečně kvalitním oblečením, radši lepšími botami než horšími a ideálně dostatkem energie pro možnost svícení si, pokud se opozdíte, můžete si užít velmi pěkný výlet. Není nutné se šplhat do šílených výšek, celé to můžete pojmout jen jako náročnější procházku (resp. nenáročný turistický výšlap). Pokud tedy ještě toto "podzimní" počasí v zimě nějakou dobu vydrží, klidně přes svátky můžete vyrazit když už ne na lyže, tak aspoň na procházku.
klikněte pro zvětšeníBěhem jednoho dne se pak můžete setkat s mnoha proměnami počasí. Lokální mlhy dokážou vykouzlit nádherné paprsky prosvítajícího slunce, o pár minut později si můžete klidně užít plně slunečného počasí a teploty takřka na opalování, abyste o hodinku později nasáli děsivou atmosféru mračen, která pokud budete mít trochu štěstí, nic zlého nepřinesou.
klikněte pro zvětšeníVšechny snímky byly pořízeny v průběhu víkendu v okolí Travného v Beskydech kompaktním fotoaparátem Sony Cyber-shot RX100.


Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář