Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vegetariánství ano či ne? II

4.7.2008, Jana Schmiedtová, článek
Jste-li vegetariánem, víte, o čem v následujícím článku mluvím. Přemýšlíte-li, zda se stát vegetariánem, dáte mi brzy za pravdu. Neuznáváte-li zarytě vegetariánství, nebudu vás hystericky přesvědčovat k zamyšlení, ale nevíte-li o něm nic, a nebo jen málo, dovolím si poodkrýt několik jednoduchých poznatků, co znamená být dnes tím, kdo nejí maso. Není to totiž ani tak jednoduché, ale zároveň ani tak složité, jak by se zprvu mohlo zdát.

Jde o to vydržet


Samotné rozhodnutí stát se vegetariánem, tedy přestat jíst maso a některé z něj získané suroviny, je sice důležitým momentem, ale ve své podstatě neznamená nic. Může z něj velmi rychle sejít, a to z mnoha důvodů – jedním z těch nejzrádnějších je rozčarování, jaké mnohé změny ve vašem životě opravdově míněné vegetariánství vyžaduje. V první řadě jde o naprostou změnu jídelníčku a přístupu k životu.

Vegetariánem se můžete stát z vteřiny na vteřinu, máte-li dostatečně silnou vůli a odhodlání. Často se doporučuje přestat s konzumací masa po etapách, postupně si odvykat a přecházet na z většiny rostlinnou stravu – píšu z většiny, neboť vegetariáni jedí živočišné produkty, při jejichž získání nemuselo zvíře zemřít. Ať tak či tak, výrazné omezení či úplné vynechání masitých pokrmů z jídelníčku obrodí vaše chuťové buňky, začnete být vnímavější a čas od času vás může ze začátku nové „diety“ přepadnou intenzivní touha po něčem chuťově velmi výrazném – čokoládě, solených oříškách, smažených brambůrkách atd.

Nejedení masa není jen o nejedení masa, je to také o nalezení adekvátních a kvalitních potravin, které vašemu tělu dodají to, co nutně potřebuje ke každodennímu fungování. Smažené žampiony a obalovaný sýr, hranolky nebo svíčková s knedlíky bez svíčkové zaplní sice žaludek a uspokojí hladového, ale ve výsledku praktikování tohoto jídelníčku nakynete do šíře a v podstatě budete podvyživení.


Čím „nahradit“ maso


Budete překvapeni, kolik existuje alternativ k pokrmům obsahujících maso. Stačí se jen koukat a vidět. Dnes už v každém větším obchodě existuje regál, kde najdete výrobky vhodné pro vegetariány: sóju, tofu, luštěniny, robi maso, rostlinné salámy a paštiky, kuskus, pšeničné „maso“ seitan a klaso, obilniny a samozřejmě ovoce a zeleninu. U výběru sýrů, másla, jogurtů a ostatních balených výrobků je důležité zjistit, zda surovina neobsahuje živočišné přísady, zvláště pak želatinu. Dnes už jsou mnohé produkty přímo označeny nápisem: „vhodné pro vegetariány“, anebo logem vegetariánské společnosti, které zaručuje jejich bezmasitost.

Pro vegetariána-nováčka je více než vhodné seznámit se co možná nejpodrobněji se svými možnostmi. Maso samo o sobě neobsahuje žádnou látku, kterou by člověk nemohl získat i z nemasitých zdrojů. Důležité a často diskutované bílkoviny lze najít v první řadě v mandlích a sezamových semínkách, dále pak v máku, luštěninách (čočce, hrachu, cizrně, fazolích), obilninách, sojových výrobcích a také v rýži.


Želatina – co to vlastně je?


Želatina je v první řadě živočišný produkt – velmi jemný a čistý klíh, který se získává vyvařením šlach, kůží, kostí a jiných odpadů na jatkách, dnes pouze vepřového a hovězího původu, bohatých na látku kolagen. Ten se vařením přemění na glutin, který má rosolovací schopnosti a je nejdůležitější složkou želatiny.

Sami budete koukat, až si přečtete příbalové letáky, kde všude se želatina využívá: kapsle a pojiva léků, některé krémy, šampóny i mýdla, dortová želé a cukrářské krémy, zmrzlina, gumoví medvídci a mnohé jiné žvýkací bonbóny, měkké karamely, lékořice, máslo, mnoho druhů sýrů, některé zeleninové bujóny, nízkotučné mléčné výrobky a další výrobky, které jsou jinak mylně veřejností považovány za vegetariánské. Důležité je poznamenat, že želatina je nahraditelná – produkty, které ji neobsahují, najdete buď pracně ve vašem obchodě, kde si dopodrobna přečtete složení výrobku, anebo se na jejich seznam zeptejte v prodejně zdravé výživy, kde jich ostatně sami budou mít bohatý výběr.


Vegetariánské stravování


I mezi vegetariány se to hemží labužníky a gurmány, kteří se nespokojí s čočkou na kyselo a sojovým masem gumové konzistence a chuti převařených ponožek. Není třeba se bát, že s přechodem na bezmasou stravu přijdete o potěšení z bužírování. Ovšem vzhledem k tomu, že česká kuchyně nenabízí příliš mnoho bezmasých variant tradičních pokrmů, je dobré se porozhlédnout po ostatních zemích světa a vybrat si z jejich gastronomického umění, co je vám po chuti. Vegetariánské sushi, zeleninové curry, nakládaný chřest, kuskus s lilkem, plněný zeleninový koláč, rizoto, zapečené brambory se špenátem. To je jen malý zlomek pro příklad z nepřeberné nabídky.

Pro informací chtivé a masa se nedožadující kuchyňské experimentátory doporučuji webové stránky: bezmasa.kvalitne.cz, vegetarian.cz, vegrecepty.ic.cz nebo vegetariansky.blog.cz.

B 12 a jiné látky, které nutně zasluhují vegetariánovu pozornost
Vitamín B, zejména B 12, vitamín D, železo, jód, omega-3-mastné kyseliny a všechny esenciální aminokyseliny. To jsou látky, na které by si každý vegetarián měl dávat pozor, neboť jsou podstatnou součástí vyváženého jídelníčku a jsou ve velké míře obsaženy právě v mase a živočišných produktech. To však neznamená, že je nelze získat odjinud.

B 12, důležitý vitamín pro krvetvorbu, nervové, mentální, emoční funkce, zdravé srdce a cévy, získává tělo výhradně z potravin živočišného původu. Je obsažen v mléčných produktech, nejlépe pak v sýrech a zakysaných výrobcích a vajíčkách – tyto potraviny je třeba konzumovat každý týden společně s kefírem, tvarohem a několika plátky sýra - zabezpečí tak dostatečné množství B 12 pro správnou funkci vašeho organismu. Pokud neholdujete mléčným výrobkům, nebo jste se rozhodli být vegani, kteří nekonzumují žádné živočišné produkty včetně masa, pak je nutné vitamín B 12 dodávat tělu ve formě vitamínových tablet, nejlépe pak společně s celým B-komplexem. Ovšem pozor: přijímání vitamínu B ve větší míře způsobuje akné a stav vaší pokožky se může o poznání na nějaký čas zhoršit.

Každý, kdo nejí maso, by měl vzít na vědomí, že kyselina listová – jeden z mnoha druhů vitamínu B, na kterou je vegetariánská strava bohatá (je obsažena především v brokolici, špenátu, zelí, rajských jablíčkách nebo pomerančích), může dlouhodobě a úspěšně maskovat známky nedostatku vitamínu B12.

K dostatku železa z rostlinných zdrojů pomůže vegetariánovi vitamín C obsažený ve velkém množství například v čerstvých ovocných šťávách z citrusových plodů (neplést si s doslazovanými džusy v kartónových krabicích, které jsou naředěny z koncentrátu, viz etiketa výrobku). Naopak kofein konzumovaný během hlavního jídla narušuje vstřebávání železa a jeho následné použití k bezproblémovému běhu organismu. Proto před, během a po hlavním jídle nepijte kofeinové nápoje, tedy kávu, černý čaj, energetické nápoje včetně cola limonád.

Železo je obsaženo v luštěninách, meruňkách, švestkách, oříškách a mandlích. Dále pak v obilovinách, celozrnném chlebu i zelenině, především v brokolici a špenátu.

Vitamín D, který jinak obsahují ve velkém množství mořské ryby, získáte jednoduše ze slunce, obsažen je také v mléce a vejcích. Jód se vyskytuje v jódované soli, mořských řasách a v ovoci a zelenině, u kterých záleží – co do obsahu jódu – na kvalitě půdy, ze které vzrostly, samozřejmě platí, že čím kvalitnější je půda, tím vyšší obsah jódu. Omega-3-mastné kyseliny vám dodají rostlinné oleje – kupříkladu sójový nebo řepkový a esenciální aminokyseliny se získají jednoduše konzumováním obilovin, luštěnin a ořechů.

Pokud příjem bezmasých potravin dobře vyvážíte, není nutné užívat jakékoliv vitamíny pro vegetariány. Chcete-li mít však jistotu, zvláště pak během zimních měsíců, kdy kvantita příjmu ovoce a zeleniny ustupuje, navštivte některý z obchodů se zdravou výživou, které se specializují i na výrobky pro vegetariány, anebo internetové lékárny a prodejce vitamínů. Upozornění: samotné vitamínové kapsle někdy obsahují želatinu, čímž vlastně popírají to, že jsou určeny speciálně pro vegetariány.


Kolik vegetariánů, tolik vegetariánství


Druhů vegetariánů – a jejich důvodů, proč nejí maso – je mnoho, nesnažte se je proto vecpat všechny do jednoho pytle – nejíst maso neznamená být identický, stejně jako nejsou stejní všichni, kdo maso jí, jde pouze o jeden společný rys životního stylu. Existuje lakto a ovo i lakto-ovo vegetariánství. Pak také vegantsví, frutariánství, vitariánství nebo makrobiotika. Stručný přehled s vysvětlivkami najdete on-line na cs.wikipedia.org. Nedovolte, aby se vám z toho zatočila hlava, obecně lze říct, že vegetarián je jednoduše ten, kdo nejí maso a živočišné produkty, během jejichž přípravy přišlo zvíře o život.


Mýty a legendy


Nemohu zcela jistě říct, proč to tak je, ale každý vegetarián tomu musí čelit přímo a s odvahou, bohužel to patří k věci: Česká republika je plná „pohovkových“ expertů na vytváření polopravd a naprosto zmatených bludů týkajících se vegetariánství. Že se prý vegetarián pořádně nenají, že to těžce odnese jeho zdraví, že žena vegetariánka bude mít potíže s otěhotněním a porodem, že jde o hazardování s životem, že… I když jsou všechny tyto argumenty plnohodnotným výzkumem vyvráceny, vracejí se jako dobře zahnutý bumerang. Rozhodnete-li se opravdu pro bezmasý životní styl, aktivujte svou silnou vůli a odhodlání. Z vlastní zkušenosti vím, s jakou šťavnatou oblibou lidé v okolí vegetariána přisuzují nejedení masa odpovědnost za takové banální choroby jako je rýma, ekzém, opar nebo nachlazení. To máš z toho a hotovo.

Titulní foto: Sasa Petkovic