Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Psychologický televizní program: lidské odcizení i síla

19.6.2006, Jan Motal, článek
Televizní program třetího červnového týdne je pod taktovkou České televize, která se rozhodla vnést na naše obrazovky temnější psychologické tóny: americký Volný pád nebo Vykoupení z věznice Shawshank i finský Muž bez minulosti jsou rozvahou nad hlubinami lidského odcizení i vnitřní síly člověka.

Volný pád: Jdu domů!


Zatímco v průběhu pracovního týdne nás televizní program na všech stanicích nepřekvapí asi žádným výjimečným zážitkem, víkend je doslova nabitý filmovými lahůdkami, které potěší zvláště milovníky psychologicky laděných snímků.

Šťavnatou nabídku otevírá Volný pád Joela Schumachera s Michaelem Douglasem v hlavní roli, v sobotu 24. 6. ve 21. 20 na ČT1. Schumacher je v žánru kriminálních příběhů se silným psychologickým podtextem zkušeným autorem, mezi ty nejkvalitnější kousky z jeho filmografie bezesporu patří 8 mm s Nicholasem Cagem nebo Telefonní budka s Colinem Farellem. Snímky mají společnou snahu o odkrytí motivací a chování člověka v krizové situaci na pozadí akčně laděných krimizápletek. Schumacherovy thrillery nepřekypují střelbou a detonacemi, jejich náměty vynikají pokřiveností a rozmanitostí temných hlubin lidských duší, které se v nich objevují – od snuffové pornografie až po docela obyčejné sobectví.

Michael Douglas jako William Foster se ve Volném pádu ocitá ve vcelku banální ranní automobilové zácpě a projevuje pochopitelné přání „jít domů“. Taková událost více či méně postihuje každého, kdo se snaží pohybovat v moderním městě v čase dopravní špičky . Ne každý to ale vezme tak zgruntu jako právě Foster, který se rozhodne nechat auto napospas osudu a jít pěšky. Každým krokem se střetává s každodenní arogancí a lhostejností, která jej pomalu, ale jistě mění v nebezpečnou, později i ozbrojenou mašinu. Poměrně banální děj odkrývá Fosterovy zpřetrhané rodinné vztahy a především ve snímku umožňuje Schumacherovi postihnout pocit civilizačního odcizení a samoty. Díky vynikajícímu hereckému výkonu Michaela Douglase i citlivé režii je tak Volný pád neokázalým a velmi sugestivním mementem zpřetrhané lidskosti civilizovaného života.


Stephen King poprvé: Vykoupení z věznice Shawshank


V ten stejný den nám pak hned dvě stanice zároveň nabídnou variace na téma Stephen King a člověk ve vězení, obě v úspěšném provedení a s hvězdným obsazením



Hlavním hrdinou snímku Vykoupení z věznice Shawshank Franka Darabonta, který uvede Česká televize na svém prvním programu v sobotu 24. 6. ve 23. 30, je mladý bankovní manažer Andy Dufresne (Tim Robbins), odsouzený za chladnokrevnou vraždu své ženy a jejího milence, golfového profesionála. Odsouzení je zahaleno spekulacemi a nespolehlivými důkazy a on sám svojí vinu popírá, přesto nastupuje s dvojnásobným doživotním trestem do věznice Shawshank, zařízení s velmi tvrdým a vyhlášeným režimem. Zde se seznámí s Redem (Morgan Freeman), který se stává jeho spojencem i přítelem a dodává mu odvahu a sílu k přežití.



Tématem filmu není justiční omyl, ale mravní síla člověka, jehož čisté svědomí dokáže vzdorovat útlaku a útisku, zosobněném dozorci a ředitelem věznice, kteří své svěřence s rozkoší týrají pod rouškou převýchovy a obratu k počestnému životu. Boj s větrnými mlýny - Andyho sen o svobodě - je tak podobenstvím všech lidských cílů, na které cítíme, že máme morální právo, ale které nám naše okolí upírá. Svižná režie a chytrý scénář s živými dialogy vypráví i díky nadprůměrným hereckým výkonům příběh o svobodě a lidském svědomí s notnou dávkou krutosti a naturalismu (Frank Darabont se nevyhýbá ani drsnějším scénám), jde ovšem o příběh smíchaný s nadějí, pochopením a vírou v sílu lidskosti. Vykoupení z věznice Shawshank je civilním manifestem víry v člověka a jeho mravní sílu, a to bez velkých slov, moralizování, frází a klišé.


Stephen King podruhé: Zelená míle


Frank Darabont je milovníkem Stephena Kinga, a tak i další sobotní film, uvedený jakoby na vzdor České televizi na konkurenční TV NOVA, je jeho adaptací. Zelená míle s Tomem Hanksem v hlavní roli se svým námětem velmi podobná předchozímu filmu: starý dozorce Paul Edgecomb se ve vzpomínkách vrací k případu Johna Coffeye, velkého černocha, který byl nespravedlivě odsouzen k trestu smrti za vraždu dvou bělošských dívek. Podobně jako Andy Dufresne je i John Coffeye nejen obětí, ale především trpitelem, člověkem s pokornou vnitřní silou, kterou jako by převyšoval své okolí.

Zelená míle je ale na rozdíl od Vykoupení z věznice Shawsank ještě zahalena typicky kingovským tajemnem, nadpřirozenem, kterým vládne odsouzený Coffey. V roce 1999 se režisér po pěti letech vrátil ke stejnému tématu, avšak posvítil si na něj z poněkud jiného, mystického úhlu. Vězeňské drama Zelená míle uvede TV NOVA 24. 6. ve 20. 00.


Muž bez minulosti: ztracená identita


Pro ty, kteří neholdují kingovskému vyprávění ani Michaelu Douglasovi, ale raději by něco náročnějšího, připravila ČT2 ve svém Nočním filmovém klubu na závěr týdne Muže bez minulosti finského režiséra Akiho Kaurismäkiho. Ten se ve snímku vypořádává s tématem ztracené identity, a to v líčení osudu muže, který po surovém útoku tří mladíků s baseballovou pálkou doslova přežije svoji vlastní smrt,. Hlavní hrdina začíná svůj nový život bez minulosti, z níž si nic nepamatuje, v kolonii bezdomovců a chudáků na periferii u mořského břehu. Ke kořenům jeho osobnosti se vydává osamělá členka Armády spásy, s níž se hlavní hrdina spřátelí. Silným kořením snímku je nejen komediální háv, do kterého režisér těžký a náročný příběh halí, ale i převzatá hudba a písně, v podání populární finské zpěvačky Annikki Tähtiové.



Kaurismäki se ve svých melancholických komediích dívá na svět optikou outsiderů, lidí žijících v osamění a vyvržení ze společnosti, přesto vnitřně silných a vitálních. Na závěr televizního programu třetího červnového týdne si tak tematicky podává ruku s Darabontovými dramaty i s Schumacherovým Volným pádem. Muže bez minulosti, neobvyklou finskou variaci na vděčné téma ztracené identity, uvede ČT2 25. 6. ve 23.00.

Zdroj fotografií: Česká televize