Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Počítačová záda – termín nové doby?

18.1.2006, Doris Danielová, článek
Vy, kteří denně trávíte spoustu hodin u počítače, víte, o čem je řeč. Pokoušíte se sedět zpříma, klávesnici máte správně vysoko (o malinko níže než je výška loktů ohnutých do pravého úhlu) - a přesto krk i záda bolí... proč?
Odpověď je jednoduchá, ale moc nepotěší: prostě je to proto, že člověk je chtíc nechtíc součástí přírody a jako takový je naprogramován, aby denně tělesně pracoval, třeba oral pole, kopal v zemi, byl v kontaktu s přírodou a zvířaty. Moderní způsob života s veškerým usnadněním vědou a technikou je vážně děsně prima, jenže to má jeden háček: naše tělo ani duše na dlouhé sezení nejsou stavěné... Proto nám nezbude, než se nad tím, jak jsme vlastně byli původně „naprogramováni“, trošku zamyslet a pokusit se žít v harmonii se sebou i s okolním světem, tak, abychom si moderních vymožeností užili, ale také je přežili, a zároveň respektovali to „zvíře“ v sobě, které se bouří a brání, když je vytržené z přírody a sedí a sedí a do LCD nejkrásnější obrazovky hledí.....

TAKŽE: sedíte u počítače celou pracovní směnu, možná i déle....bolí šíje, záda, oči pálí, celková únava tak nějak vítězí nad tělem.... CO S TÍM?


1. Snažte se o HARMONII.


Dlouhé sezení vyčerpává tělo i ducha a navozuje stav nepohody. Proto se ve svém volném čase od počítače vzdalte co nejdále, nenoste si práci domů, nebrouzdejte ve volných chvílích doma příliš po internetu ani nerelaxujte hraním počítačových her. Raději rozvíjejte tělesnou aktivitu. Může to být manuální práce (práce na zahrádce, vylepšování bytu nebo třeba jen to, že se rozhodnete nepoužívat výtah a chodit pěšky po schodech či jít pěšky do práce a zpět – aspoň jednou týdně... a postupně můžete přidat víc...).




2. Ve volném čase si užívejte CVIČENÍ


Tady je důležité zjistit, jaký typ jste. Ne pro všechny je totiž vhodné všechno, co fitcentra nebo jiná zařízení nabízejí. Pro tento účel doporučuji použít orientačního rozdělení na typy jang a jin, vycházejícího z tradiční čínské medicíny a akupunktury. Stručná, i když zjednodušená rada pro vás:

jsem typ jang - vadí mi nuda, srším energií, jsem ve věku 18 – 36 let (zhruba), toužím po společnosti lidí, kde často vedu hlavní roli. Mám dobrou fyzickou kondici. Pak je pro mne vhodná jangová forma sportu – posilovna, shao-lin bojová umění, aerobic, box, squash, spinning, běh a podobně. Svou energii si vybiji a získám něco zpět. Nevěnuji se ale těmto sportům po devatenácté hodině večerní, to totiž energii může nehezky vyčerpat.

jsem typ jin - charakterizují mne vstřícnost, ochota, schopnost přijímat, klidné analyzování situace. Trpím přílišnou zátěží a chaosem okolo mne. Je mi spíše více než 36 (zhruba) let. Fyzickou kondici nemám úplně dobrou. Vhodné pro mne je spíše cvičení klidnější a nevyčerpávající, kde se příliš nezpotím. Určitě bude dobrá pro mne jóga, procházky, plavání nebo taj-či i falung-gong,. Z dynamičtějších aktivit prospěje tanec (břišní nebo třeba i africký, tady ale pozor na poškození páteře při rychlých trhavých pohybech). Správnou jangovou dynamiku do těla může dodat hraní na bubínky.

Samozřejmě, mezitím existuje nepřeberná řada podtypů. Každý člověk je originál a správně by měl mít svůj program životosprávy i tělesné aktivity šitý na tělo. Pokud se budete zajímat o své zdraví průběžně a hledat si podle své typologie vhodné aktivity, bylinky, masáže apod., určitě neprohloupíte a možná se sami naučíte orientovat v tom, co si vaše tělo žádá. Není to ale jednoduché. Pomoci vám může lékař, který se zabývá tzv. celostní medicínou. Ten zhodnotí horoskop, typologii, stresové faktory v životě, význam prodělaných nemocí i psychiky a doporučí správnou formu fyzické aktivity.


3. Vyhledávejte FYZICKÝ KONTAKT


Není tím myšlen sex (i když i ten může být velmi relaxující a občerstvující, když se to s ním nepřehání...) Takže – jak si užít tělesného kontaktu? Dopřejte si MASÁŽ. Pro lidi, kteří denně sedí mnoho hodin za počítačem, je to učiněné blaho. Počítač odlidšťuje, vzdaluje nás od přírody, se kterou jsme svázáni. Masér nebo masérka do našich těl dodává svou duchovní i tělesnou energii. Proto je ideální chodit na masáž ke člověku, ze kterého máte dobrý pocit, při masáži se cítíte dobře, odcházíte s úsměvem a pocitem „dobitých baterek“. Pokud jste v péči takového maséra, važte si toho, není to samozřejmostí.

Zase platí, že ne každá masáž je vhodná pro každého. Alespoň stručné zásady:

Thajská masáž – dnes velmi oblíbená a módní – je vhodná pro lidi, kteří mají dobře rozpohybované a nezkrácené šlachy a svaly. Věnují se třebas józe, strečinku, něco se sebou dělají. Náhlá mobilizace šlachosvalových drah těla obvyklá v thajské masáži nemusí být každému užitečná, zvláště lidem, kteří se vůbec nehýbají.

Šiatsu – platí totéž co výše, ale promasírování drah toku energie je jemnější, a proto je snesitelnější pro každého.

Masáž našeho typu, evropská, sportovní, je cílená spíše jen na záda. Může být velmi prospěšná, ale vhodné není necitlivé bušení a sekání do unavených počítačových zad.

Tedy závěrem: najděte si masérku-maséra nejlépe podle toho, jak vám prostě SEDNE! Každý člověk je jiný, a když vám po masáži bude příjemně spavo a volně a druhý den budete plní energie, pak je to ono!

V příštím článku si řekneme, jak si od bolesti zad pomoci přímo v práci.

Mějte se krásně!
Vaše
MUDr. Doris Danielová

Foto: Rudolf Kotulán