Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Naučte se relaxovat s EEG Biofeedback

5.6.2006, Martina Augustinská, článek
Zní to až neuvěřitelně - procesy běžně vůlí nezměnitelné (krevní tlak, tepová frekvence i činnost mozku), lze ovlivnit vůlí. Počítačovou hru, jejímž cílem je naučit se vyladit své mozkové vlny a „naprogramovat“ si stav podle vlastního přání, si můžete zkusit skrze EEG biofeedback.
Biofeedback vám pomůže při stresu, bolestech hlavy, poruchách spánku nebo soustředění, zvýšeném krevním tlaku, i při depresích, úzkostech nebo jednoduše zvýšit váš pracovní výkon.


Co je biofeedback?


Biologická zpětná vazba (biofeedback) je zcela přirozený proces a využívají ho všechny živé organizmy - dokážou přežít jen díky tomu, že získávají zpětnou vazbu o svém chování. Stejně je to s námi.



Jakýkoli signál, který o sobě zachytíme, je v podstatě biofeedbackem. A na jeho základě můžeme (vědomě i nevědomě) upravit, změnit a účinně korigovat svůj fyzický i psychický stav. (Jaký mám právě pocit z odvedené práce? Zdá se, že jsem pár kilo zhubl/a! Nemám horečku?) To jsou poznatky na základě nichž se rozhodujete, co dál. „Je to takhle v pořádku? Je potřeba něco změnit, abych se cítil lépe?“ Takovým způsobem funguje biofeedback, a na jeho základě byla vyvinuta metoda, díky které můžete vůlí měnit svůj fyzický i psychický stav.


Biofeedback v odborné praxi


Množství odborníků - a mezi nimi lékaři, psychologové, psychiatři apod. - biofeedback využívá při své práci. Za pomoci měřících přístrojů vás mohou naučit, jak regulovat ty fyziologické procesy, které normálně nejsou vůlí ovlivnitelné (krevní tlak, tepová frekvence, různé bolesti a dokonce i činnost mozku). Vypadá to tak, že vás „připojí“ k přístroji – nejčastěji pomocí elektrod připevněných na těle – a vy můžete například sledovat, jak se váš krevní tlak zvyšuje při vzpomínce na hádku nebo konflikt a jak klesá při pomyšlení na krásně modrou letní oblohu... Jedním z přístrojů biologické zpětné vazby je i EEG biofeedback.




Jak naučit svůj mozek relaxovat


EEG biofeedback je metoda, která vás naučí ovládat své mozkové vlny. Funguje na principu sebe-učení mozku pomocí informací, které o sobě mozek dostane prostřednictvím počítače. A k čemu je to dobré? EEG biofeedback je nenáročná metoda, jak se naučit zachovat si mysl soustředěnou, klidnou, plně výkonnou. Není se čeho bát, spíše vás to bude bavit, obzvlášť pokud máte rádi počítačové hry - jednoduše sedíte v pohodlném kresle, několika elektrodami (na hlavě) jste připojeni k počítači a na obrazovce můžete vidět fungování vašich mozkových vln v konkrétním okamžiku.


Hra s mozkovými vlnami


Počítač překládá informace o mozkové aktivitě do podoby video hry, a tak je EEG biofeedback více zábavou než prací. Vyhráváte, když aktivita vašeho mozku dosahuje žádoucích mozkových vln; prohráváte, když začínáte být rozrušeni a nekoncentrovaní. Hru hrajete pouze silou své vůle, ovládáte ji jen činností vašeho mozku, počítač vás odměňuje dobrými výsledky ve hře nebo naopak neúspěchem, a to je pro mozek motivací.



Tímto způsobem se učí požadovaným vhodnějším frekvencím mozkových vln. A vy se učíte, jak spočinout v relaxovaném, soustředěném a bdělém stavu zároveň. (Pro úplnost dodejme, že jde o stav, pro který jsou charakteristické mozkové vlny alfa, jež znají dobře jogíni, meditující nebo lidi v povoláních náročných na pozornost a bdělost - piloti, letečtí navigátoři, dispečeři, řidiči apod.)


Staňte se učitelem vlastního mozku


EEG biofeedback nebo jiné přístroje založené na biologické zpětné vazbě jsou zcela neškodné a pod vedením odborníka úplně bezpečné. Podstatou je to, že pozorujete, co daný přístroj o vás a o fungování vašich fyziologických procesů zachytí. Tuto informaci dále buď využijete nebo nevyužijete pro změnu a další učení. Můžete tak například naučit svůj mozek trvale vykazovat jisté mozkové vlny (hodit se vám jistě budou ty, pro které je charakteristické soustředění, snižování úzkosti a vnitřního neklidu). Ale také se lze naučit se vědomě regulovat svůj krevní tlak, bolesti, zbavit se chladu v rukou. Postupně se naučíte uvědomovat si stav uvolnění, rozlišovat mezi relaxovaným stavem a stavem napětí a vědomě je ovládat.


S čím pomůže EEG biofeedback


Všestranné použití EEG biofeedbacku na různé problémy na první pohled může zarazit. Pravda je však taková, že mnohé z jeho použití jsou ověřené výzkumy a dlouholetou zkušeností odborníků.



Pozitivních efektů využije stejně manažer jako student (oblíbený je zejména u studentů medicíny a práva :-); obecně řečeno u těch, kteří potřebují mít jasnou, soustředěnou mysl, být schopní využít efektivně svých možností a zvýšit své výkony na maximum. Pozitivní výsledky byly prokázány i při lehčích nebo těžších psychických a fyzických problémech:
  • obecné zlepšení kognitivních schopností (výkonu) – jako kondiční trénink
  • obecné důsledky stresu – poruchy spánku, špatné soustředění
  • poruchy pozornosti, roztěkanost, neklid, tréma, napětí
  • chronické bolesti hlavy (migrény), zad a jiné bolestivé stavy
  • syndrom chronické únavy
  • hypertenze, oběhové a respirační poruchy
  • poruchy zažívacího traktu
  • alergie
  • svalové dysfunkce po úrazy a zraněních
  • úzkosti, neurotické stavy a deprese
  • poruchy učení jako dysgrafie, dyslexie; dále lehké mozkové dysfunkce, vývojové vady řeči
  • epilepsie, stavy po úrazech hlavy apod.
  • závislosti (alkohol, drogy, kouření, hraní)


Kde můžete biofeedback a kolik zaplatíte?


Na závěr bychom jen připomněli pár věcí. Jestliže se při zbavování svých těžkostí rozhodnete využít biofeedback (ať už EEG biofeedback nebo jiný přístroj), pamatujte na to, že by měl být prováděn vyškoleným specialistou, který má s metodou zkušenosti – psychologem, lékařem, speciálním pedagogem. Jak při zlepšení vašeho pracovního nebo studijního výkonu, tak i při poruchách fyziologických procesů nebo vážnějších problémech vám budou metody využívající biologickou zpětnou vazbu značnou pomůckou.



Za jedno sezení obyčejně zaplatíte od 250 do 400 Kč a například při kondičním tréninku budete potřebovat kolem deseti sezení; určitě je ale možnéabsolvovat jich i méně. Čím jsou vaše zdravotní potíže vážnější, zvětšuje se množství potřebného procvičování, tedy sezení (od 15-60; 60 například při epilepsii, mozkové obrně, stavech po úrazech). V současnosti povětšině ale EEG trénink není hrazen pojišťovnami, proto budete muset využít především vlastní finanční zdroje. Vše se ale časem i v této oblasti může změnit. V zahraničí například už v USA a Německu je biofeedback v některých případech hrazen. V Čechách již existuje přes čtyřicet pracovišť využívajících tyto přístroje - tady jsou některá z nich:

PRAHA:
Biofeedback centrum a institut
Evropská 94, Praha 6
Kontakt: PhDr. J. Tyl;
Tel.: 233 320 499, mobil 602 224 961
E-mail: Tyl@chello.cz

Psychiatrická a psychoterapeutická ordinace + EEG biofeedback
Koněvova 221, Praha 3 – Jarov
Kontakt: MUDr. M.Vimr, Mgr. K. Dvořáková
Tel.: 266 313 428, 604 458 577, 604 184 148
E-mail: vimrmar@pha.inecnet.cz

BRNO:
EEG Biofeedback centrum Brno
Kotlářská 53, Brno
Kontakt: Mgr. H. Feglová
Tel.: 541 321 132, 724 302 022
E-mail: comersa@login.cz

Psychologická ambulance PhDr. Jarmily Turbové
Herčíkova 23, Brno
Kontakt: Mgr. Petr Cagas
Tel.: 549247757, mobil: 607960626
E-mail: petr.cagas@email.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE:
Pedagogicko-psychologické centrum
Žižkova 4, České Budějovice
Kontakt: Dr. Mgr.Lubomír Pána
Tel.: 386 350 408, 607 25 36 76
Fax.: 386 360 759,
E-mail: pana@cb.gin.cz

HRADEC KRÁLOVÉ:
MUDr. Eva Nosková a Radomír Nosek
III. Poliklinika
Tř. E. Beneše 1549, Hradec Králové
Tel.: 495 262 846, 495 260 348, 602 116 318
E-mail: noskovi@volny.cz

Dětský diagnostický ústav a Středisko výchovné péče pro děti a mládež (neziskové středisko)
Říčařova 277, Hradec Králové
Tel./Fax: 495 211 800
E-mail: dduunudle@atlas.cz

OLOMOUC:
Mgr. Jiří Jedelský
Dolní nám. 16, Olomouc
Tel.: 585 228 750, 608 228 750

EEG Biofeedback centrum
Na chmelnici 7, Olomouc 779 00
Kontakt: Mgr. Zuzana Hrobařová
Tel./Fax: 585 411 107, 723 239 968
E-mail: hrobarova@quick.cz

PLZEŇ:
MUDr. Jana Reifová
Regionální institut duševního zdraví (RIDZ)
Zábělská 43, Plzeň - Doubravka
Tel.: 377 462 314, fax :377 462 313
E-mail: epoche@c-box.cz

Mgr. Bohumil Horn
Železniční poliklinika Plzeň
Švihovská 14, Plzeň
Tel.: +420 972 523 239
E-mail: horn@zp.plz.cd.cz

Další centra pracující s tímto přístrojem najdete také v Berounu, Blatné, Boskovicích, Břeclavi, Domažlicích, Chlumu u Třeboně, Chomutově, Jablonci nad Nisou, Jeseníku, Jičíně, Jindřichovém Hradci, Karlových Varech, Kladne, Kolíne, Liberci, Lounách, Mostě, Opavě, Prostějově, Šumperku, Trutnově, Ústí nad Labem, Varnsdorfu, Vyškově, Zlíne a Žatci.