Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nachlazení – jak se ho zbavit

21.12.2007, Jana Schmiedtová, článek
Často to celé začne během noci. Jdete spát a je vám vcelku dobře. A pak se probudíte, z ničeho nic, kolem vás tma a špatně se vám dýchá. Je vám zima, potom zase děsně teplo, pálí vás v krku a rozespalé oči štípou. Snad úplně každý z nás byl někdy nachlazen. Ale co to vlastně znamená? A je dobré tuto nemoc jen tak bagatelizovat a přecházet?
Cestou autobusem si v duchu říkáte, že nejste z cukru a že vás neskolí každé zakuckání. Posmrkáváte a slibujete sami sobě, že s odpočinkem počkáte na víkend. Zkrátka: nachlazení. Každé dítě ho vítá se špatně skrývanou radostí jako možnost, jak zůstat doma, moc netrpět nemocí a přitom pověsit na dobrý týden školu na hřebík, a každý dospělý je z prvních příznaků nachlazení nabručený a kouká jen na to, jak by ho rychle přechodil.


Co se vlastně rozumí pod pojmem nachlazení?


Nachlazení je většinou onemocnění horních cest dýchacích, ke kterému dochází díky snížení obranyschopnosti organismu. Na jeho vzniku se podílí virové infekce. Těch v tomto případě existuje více než dvě stě různých druhů a všechny do jedné se přenáší kapénkovou cestou. Tedy kašláním, posmrkáváním a kýcháním a následným přenesením viru vzduchem na druhého člověka. Doba léčení se pohybuje mezi pěti až deseti dny a je odvislá od věku nemocného, jeho celkového zdravotního stavu a vážnosti nachlazení.

Nachlazení je nejčastější a nejběžnější ze všech lidských virových nemocí. Dospělí lidé jím trpí průměrně dvakrát až čtyřikrát ročně a školní děti až desetkrát ročně. Rodiče s dětmi jsou nachlazení častěji, což může jednak být pro velký počet možných nakažených dětí ve školách a také proto, že přenos z jednoho na druhého člena rodiny je velmi účinný pro jejich častý blízký kontakt.


Příčiny onemocnění


K onemocnění, neboli k nachlazení, dochází v momentu snížení imunity těla. Prochladnutí, přepracování, únava nebo pobývání v prostorech s klimatizací, jejíž teplota je velmi rozdílná od venkovní. Důvody mohou být i čistě psychického původu: snaha vyhnout se stresu (například konec školního roku, uzávěrka), přání na chvíli utéci od povinnosti, stáhnout se od každodenních problémů, věnovat se jen sám sobě a svým myšlenkám či se jen prostě dosytosti vyspat.


Hlenotvorné potraviny – co je to?


Jeden z faktorů, který také může přispět k onemocnění jedince, je přílišná konzumace takzvaných hlenotvorných potravin. Jde o poznatek staré čínské medicíny, která stavěla na celkové očistě těla, na takzvané detoxikační metodě. Hlenotvorné potraviny jsou jednoduše potraviny, při jejichž konzumaci je organismus zahlcen jejich hlenem, který nestačí zpracovávat. Nezpracovaný se pak ukládá kdekoliv v těle a zhoršuje celkovou jeho funkčnost. Proto se doporučuje tyto potraviny nejíst ve velkém množství a během nemoci je – pokud možno – zcela vynechat.

Mezi nejzásadnější hlenotvorné potraviny patří: kravské mléko a všechny výrobky z něho, bílá pšeničná mouka, živočišné tuky a sladkosti všeho druhu, v menší míře cukr a sůl.


Příznaky


I když známe jen jedno nachlazení, které může být ale způsobeno dvěma sty různými druhy virů, příznaky onemocnění jsou vždy podobné: pocit celkové vyčerpanosti a malátnosti, pocity napětí a bolesti hlavy, krku, uší, nosu a někdy dokonce i zubů, žaludku a plic. Zahlenění hrdla a ucpání nosu. Dále pak rýma a kýchání, kašel a chrapot, bolesti svalů a samozřejmě zvýšená teplota.


„Léky“ proti nachlazení


Žádné léky, které by účinně dokázaly vyléčit rýmu nebo nachlazení neexistují. Můžete však v lékárně zakoupit léky zmírňující průběh nemoci. Preparáty, které slibují okamžitě uvolnění, nejsou určeny k léčení, pouze na několik hodin utlumí všechny příznaky.

Vhodné léky jsou ty, které zmírňují bolest, působí protizánětlivě a snižují teplotu. Proti škrábání v krku lze použít pastilky a sirupy. Na kašel doprovázený vykašláváním hlenu se podávají hlen uvolňující látky k usnadnění odkašlávání. Naopak na suchý kašel se používají léky snižující nutkání ke kašli. Je dobré vybrat si jeden typ léku na kašel a následně jej pravidelně užívat. Kdyby se tyto dvě skupiny zkombinovaly, mohlo by dojít k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách a k celkovému zhoršení stavu.


Léčení


I když mnozí nepovažují nachlazení za vážné onemocnění, přece jen by se mu měla věnovat větší pozornost. Špatné přeléčení znamená jednoduše opětovné navrácení se nemoci a s jejím opakováním se snižuje důležitá imunita organismu. Špatným léčením může také dojít ke zhoršení stavu organismu, který pak může onemocnět daleko závažnější nemocí. V neposlední řadě by nakažený měl zodpovědně myslet na to, že se nachlazení přenáší kapénkovou cestou a každý, kdo s ním přijde do styku, je potenciální další nemocný.

Pro léčení se doporučuje klid na lůžku v teplé místnosti na několik dní. Pokud možno bez blízkosti televize, počítače, mobilního telefonu a jiných předmětů, které člověka vyrušují z odpočinku. Během nemoci se nedoporučuje snaha o co nejrychlejší snížení horečky léky. Ona horečka totiž funguje jako obranný systém organismu.

V žádném případě není dobré brát na obyčejné nachlazení jakákoliv doktorem nepředepsaná antibiotika. Ta totiž naprosto nepůsobí proti virovým onemocněním, a tak jde o zcela kontraproduktivní léčbu, o které se někteří mylně domnívají, že je nejspolehlivější.


Co jíst a pít při nachlazení?


Při nemoci je nejlepší jíst výhradně syrovou zeleninu a ovoce. To by mělo tvořit více než tři čtvrtě toho, co za den zkonzumujete. Velmi účinné jsou čerstvě vypresované džusy z plodů obsahujících vitamín C (neplést se sladkými džusy v kartónových krabicích), který působí proti zánětům. Dále pak se doporučují ořechy, semínka, křen, česnek, pálivé papričky a kari koření - ostrá jídla totiž napomáhají k odstraňování hlenu v těle. Pomohou vám také rozpustné vitamíny nebo vitamínové tablety jako doplněk stravy. Ovšem uvědomte si, že veškerý přebytek vitamínu C vaše tělo vyloučí, takže přijde vniveč. Doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělého člověka je 75 mg. Při nachlazení se také doporučuje užívat betacaroten, který chrání sliznice dýchacích cest a podporuje imunitu.

Během nemoci dodržujte pitný režim, to znamená dva až dva a půl litru neperlivé vody denně. Vynechejte kávu a jiné nápoje, které obsahují tělo povzbuzující látky (kofola, coca cola, energetické nápoje a jiné než bylinné čaje). Ty stimulují tělo a nabudí falešný pocit, že se stav vaši nemoci zlepšuje. Během nachlazení lze také vyzkoušet pročišťovací půst, kdy pijete pouze bylinné čaje a minerální vody.


Dobré rady k uzdravení


  • Vodní lázeň: působí na uvolnění rýmy. Položte celé předloktí a chodidla do teplé až horké vody asi na deset minut. Po napařování nesmíte v žádném případě prochladnout. Osušte se, oblečte si svetr a teplé ponožky a vraťte hned se do postele. Během nachlazení nezůstávejte bez pokrývky hlavy. Hrozí zastydnutí rýmy, se kterým přicházejí bolestivé komplikace.
  • Inhalace: do dostatečně velkého hrnce nalijte vodu a trošku éterického oleje (může být tea tree) nebo bylinek (heřmánek). Vodu přiveďte do varu a vypněte hořák na sporáku. S ručníkem přes hlavu se nakloňte nad hrnec, aby pára nikudy neunikala, a několik minut hluboce vdechujte. Střídejte v intervalech dýchání ústy a nosem.
  • Kloktání: máte-li zduřelé hrdlo, pomůže kloktání. Stačí obyčejné voda se solí (lepší je mořská sůl), šalvějem a nebo s tea tree olejem. Proceduru je nutno opakovat alespoň třikrát denně.


Recepty našich babiček


Mezi lidmi se traduje mnoho receptů, které by vás měli během několika dní opět vrátit do kondice. Některé z nich jsou téměř už tradicí:

Cibule s medem
Nadrobno nakrájíte cibuli a ve větší misce zalijete medem (směs by vám měla vydržet na tři dny). Necháte zhruba patnáct minut pustit šťávu, a pak během dne po lžičkách jíte. Do tří dnů by se vám mělo velmi ulevit.

Šťáva z cibule
Cibuli nadrobno nasekejte (možné je také nastrouhat ji) a posypte cukrem, aby pustila šťávu. Pak konzumujte.

Zázvor
Malý kousek oloupaného zázvoru nakrájejte na jemné plátky. Poté zalijte vařící vodou. Můžete dochutit citronem, medem nebo cukrem. Dejte ovšem pozor, zázvor je opravdu silný a pro některé jedince nestravitelný.

Polévky
Mezi nejúčinnější polévky urychlující léčbu nachlazení se počítají kuřecí vývar (a všechny ostatní jednoduché vývary) a česnečka.

Léčebný nápoj
Doporučuje se též každý den nemoci vymačkat celý citron, zalít ho horkou vodou a dochutit medem. Směs pak ještě za horka vypít.

Kašel tlumící bylinky
Čaje z těchto bylinek vám pomohou při silném kašli: meduňka, podběl, jablečník, divizna, mateřídouška a višeň.

Ruský recept
Proti nachlazení se v těchto místech doporučuje středně velká sklenička vodky s černým pepřem a hojná konzumace čerstvého česneku a cibule


Závěrem


Ať jste už zdraví nebo nemocní, nepodceňujte nachlazení. Nezdá se! Práce přece jen neuteče a zní to sice jako mnohokráte omílané klišé, ale zdraví máte jen jedno. Pokles obranyschopnosti organismu s sebou nese mnohé nepříjemnosti, které nakonec – nejen časově – mnohonásobně převýší pracovní neschopnost na jeden týden.

Titulní foto: Jason Stitt