Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Na Němce čekají v osmifinále silní Švédové

21.6.2006, Marek Numerato, článek
V úterý se k již jistým osmifinalistům přidalo Švédsko - k postupu seveřanům stačila remíza s Anglií. V čele tabulky střelců se usadil domácí Miroslav Klose.

Za Polsko střílel jen obránce

Poláci i Kostaričané před svým vzájemným soubojem věděli, že vstupují do posledního zápasu na turnaji. Polskou obranu trápil průbojný útočník Wanchope tak dlouho, až zařídil svému mužstvu zahrávání přímého kopu. Při jeho exekuci vsítil gól Gomez. Gólman Boruc se při akci špatně postavil za zeď, která mu zakryla výhled, a míč mu zničehonic prošel mezi nohama až za brankovou čáru. Poláci však ještě do poločasu vyrovnali zásluhou Bosackiho. Šlo teprve o první polský gól na letošním šampionátu. Po rohovém kopu v 66. minutě se obránce Bosacki prosadil podruhé, tentokrát překonal gólmana Porrase hlavou. Výsledek 2:1 zajistil v konečném pořadí Polsku třetí a Kostarice poslední místo ve skupině A.

Klose dal již čtyři góly

Německo s Ekvádorem se utkali nejen o čestné umístění v čele tabulky skupiny A. Dalo se předpokládat, že poražené mužstvo v osmifinále narazí na silnou Anglii. Ekvádorci nastoupili bez pěti hráčů základní sestavy. Pořadatelská země předvedla ve třetím utkání na šampionátu nejlepší výkon - Miroslav Klose zajistil Němcům vedení již ve 4. minutě A druhý střelecký zápis si připsal krátce po zahájení druhé půle. Klose tak zaznamenal na turnaji již čtvrtou trefu a v tabulce kanonýru přeskočil Španěla Torrese. V 57. minutě uzavřel skóre na 3:0 Podolski, který tak prolomil střeleckou smůlu z předchozích šancí. „Našim cílem bylo vyhrát skupinu a toho jsme dosáhli,“ neskrýval po zápase spokojenost německý kouč Klinsmann.

Čekali třicet osm let, budou čekat dál

Utkání Švédska s Anglií bylo atraktivní hned z několika důvodů. Angličané čekají na výhru nad severským soupeřem více než třicet osm let. Koučem Albionu je Švéd Eriksson. Úterní zápas byl bojem o první místo v tabulce skupiny B. Účet duelu otevřel krásnou střelou z více než dvaceti metrů Joe Cole, po přestávce na hřišti dominovali hráči ve žlutých dresech. Allbackova hlavička po rohovém kopu znamenala švédské vyrovnání. Anglii a jejího gólmana Robinsona poté dvakrát zachránilo břevno. Z ojedinělé šance se prosadili Erikssonovi svěřenci. Joe Cole se v 84. minutě projevil v roli precizního nahrávače. Brankáře Isakssona překonal Gerrard, jenže těsně před začátkem nastavení srovnal znovu skóre Larsson. Konečná remíza znamenala pro Švédy postup z druhého místa, pro Angličany prvenství ve skupině B. Anglie se v osmifinále utká s Ekvádorem, Švédsko poměří síly s Německem.

Trinidad a Tobago se loučí bez střeleckého úspěchu

Trinidad a Tobago měl teoretickou šanci na postup v případě výhry nad Paraguají a současně musel spoléhat na vysokou prohru Švédů. Ani jedna z podmínek se nakonec nenaplnila. Trinidad se s mistrovstvím rozloučil porážkou 0:2. K prvnímu gólu dopomohl Paraguaji vlastencem Sancho. Pár minut před koncem se stal nakonec jediným střelcem Jihoameričanů na šampionátu Cuevas. Trinidad a Tobago během tří utkání skórovat nedokázal.

Střípky ze šampionátu

Anglická Premier League „vyslala“ na šampionát sto dva svých zástupců, nejvíce ze všech ligových soutěží. Za ní skončila německá Bundesliga se šedesáti devíti a italská Serie A s dvaašedesáti fotbalisty. Čeští reprezentanti se připravují na rozhodující duel s Itálií. Soupeři bude nejspíš chybět zraněný záložník Perrotta. V Brücknerově sestavě by se naopak měl od první minuty objevit vyléčený Baroš.