Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Méně známé druhy masáží

26.11.2007, Simona Grygárková, článek
„Víte, že na chodidlech a nártech je zobrazena dokonalá mapa našeho těla? A ta nám nabízí možnost spolehlivé diagnostiky potíží jednotlivých orgánů a může před nimi působit i jako dobrá prevence. A co je nejdůležitější – je správným klíčem k uvolnění a nápravě nejrůznějších poruch v organismu,“ říká na úvod Terezie Šínová, která se věnuje masážím a alternativní medicíně.

Nic nového pod sluncem


Reflexní terapie byla již od pradávna užívána v západní Asii, Japonsku a Číně. V Egyptě, v hrobce Ankamahorově v Sakkáře, které se též přezdívá lékařská hrobka, si můžeme prohlédnout nástěnné malby znázorňující masáž na rukou a nohou. Tyto nástěnné malby pocházejí z období 2330 let před naším letopočtem. Na západě se reflexní terapie provádí od začátku dvacátého století.

Americký lékař William Fitzgerald popsal deset komunikačních zón (neboli kanálků), jimiž proudí v těle životní energie z rukou a nohou do mozku. Americká terapeutka Eunice Inghamová na základě reflexologie, kterou vyzkoušela na stovkách dobrovolníků, jeho dílo rozšířila a zjistila, které oblasti na nohou odpovídají jednotlivým tělesným orgánům. U nás se reflexní terapií zabýval Ing. Jiří Janča, který napsal několik knih na toto téma a zpracoval je opravdu znamenitě - výstižně a jednoduše pro každého, tedy odborníka i úplného laika. V dnešní době se v naší zemi věnují na plno reflexologii manželé Patákyovi, kteří rovněž publikují.


Svěřte se do rukou odborníka


Reflexní terapie je bezpečná pro všechny věkové skupiny i novorozence a těhotné ženy. U malých dětí se body jenom opravdu jemně hladí. Vždy je dobré poradit se u odborníka a prostudovat si i literaturu, která se zabývá tímto tématem. Odborník prohmatává každou nohu zvlášť a mimořádnou pozornost věnuje oblastem, které jsou citlivé nebo bolestivé. Bolest totiž svědčí o zablokování energie v odpovídajícím orgánu a části těla. Dále stlačuje příslušné reflexní body, aby zablokování uvolnil a podpořil hojivé procesy.

Masáž nohou je skvělým impulzem ke spuštění samoléčícího mechanismu těla, k nalezení rovnováhy a obnově sil. Na pravém chodidle a nártu je zobrazena pravá polovina těla, na levém chodidle a nártu levá. Což činí tuto metodu jednodušší. Palec na nohou a prsty představují hlavu. Velký kloub palce zobrazuje nejpodstatnější část krční páteře a klouby malíků ramena. Vnitřní hrana obou chodidel znázorňuje páteř. Tyto oblasti stačí jemně třít a hladit, to nám zaručeně pomůže k výraznějšímu zklidnění potíží či případných bolestí.

Například všechny problémy začínají u krční páteře, a to bez výjimky. Nikdy nemůžeme být úplně v rovnováze, dokud nebudeme mít v pořádku krční páteř a zdůrazňují, že problém nemusí být v prvotní fázi nutně bolestivý. Ale na palci najdeme vždy bolestivá místa. Jeho třením, tlakem a hlazením na všechny strany vykonáte pro svoji páteř jistě mnoho, poněvadž se tím zharmonizuje a uklidní. Takto můžeme na organismus působit přes každou plošku nohy,“ upozorňuje slečna Šínová.


Pozor na správné body


Reflexní terapie je výborná při dlouhotrvajících chronických potížích, ale nejvíce ji oceníme při akutních problémech. Jemným působením na body takzvané „první pomoci“ můžeme překonat mnoho kritických situací. Důležitá je rychlost a správné předem nastudované reflexní body.


Breussova a Dornova terapie


Terapie dle Breusse a Dorna jsou holisticko-energetické zcela neinvazivní a bezbolestné masáže. Jedná se o techniky jemného ošetření pohybového aparátu, obratlů a kloubů, které jsou velmi účinné. „Již při první masáži moji klienti pociťují úlevu a výrazné pozitivní změny. Při prvním setkání s klientem se snažím si udělat mapku jednotlivých nerovností v pohybovém aparátu a z toho později vyvodím postup masáží. Při pravidelných opakovaných návštěvách běžně dochází k navrácení obratlů do správné polohy, zlepšení skoliózy a potíží v bederních oblastech a jiným změnám k lepšímu. Několikrát jsem měla dokonce velký úspěch ve zlepšení páteře, u které se již uvažovalo o operativním zákroku,“ upozorňuje slečna Terezie.


Breussova masáž


Vždy začínám Breussovou masáží. K masážím používám zásadně panenské rostlinné oleje, obvykle olivový či mandlový.“ Po dobu celého ošetření leží klient v uvolněné pozici a pro něho v příjemné poloze. Nesmí mít na sobě žádné ozdoby z kovu. „Breussova masáž se provádí odspodu nahoru, tedy od kostrče ke krčním obratlům. Začínám tím, že si nanesu na své ruce panenský rostlinný olej a dlaní pravé ruky, kterou jemně zatížím levou, provádím jemný tlak na klientova záda. Dále projíždím oblastí kříží a kostrče až k hýždím. Moje ruce musí na klienta působit přirozeně, jemně, ale dostatečně účinně a jistě. Už při prvních minutách této masáže dochází u většiny lidí k velké úlevě a příjemnému pocitu uvolnění a tepla, jenž postupuje až do podbříšku. Dalším hmatem je takzvaný klešťový pohyb, který je veden až ke krčním obratlům. Po důkladné masáži panenským olejem, především meridiánu močového měchýře, se většině klientů uvolňuje bolest páteře. Po této fázi přichází další krok, a to šetrné napravování páteře cíleným předem naučeným pohybem prstů, který provádím energetické tahy po celé páteři hlavně kolem obratlů.“ K masážím se používá pruh hedvábného papíru, s délkou odpovídající zhruba délce trupu klienta a s šířkou kolem patnácti centimetrů. Ten si rozložím na záda a projíždím po něm svojí rukou ze shora dolů. Tímto postupem dochází k příjemnému uvolnění svalstva.


Dornova masáž


Dornova masáž automaticky navazuje na masáž Breussovu. „Klientovi jenž leží v úplném klidu na zádech zvednu v kolenech napnuté nohy asi do úhlu šedesáti stupňů. Dělám to proto, aby si sám všiml, jak jsou při srovnání nohy rozdílně dlouhé. Dále provedu hmat, při němž mám palce položené na střed pat. Palec, který je výše, ukazuje delší nohu a na ni se právě zaměřím. Pomalými pohyby začnu uvolňovat jednotlivé klouby prstů u nohou, dále uchopím patu a špičku, protlačím patu a vrátím zase špičku do normální polohy. Při této manipulaci je vidět, jak se mění napětí v celé končetině a klientovi je navíc velice příjemná. Potom pokračuji celkovým ošetřením kolenního kloubu. Končetina je nyní ohnutá způsobem, že lýtko s kolenem svírá devadesátistupňový úhel. Pak nohu jemně narovnám a opatrně položím na lehátko, přičemž jednou rukou tlačím shora na čéšku a druhou vyvíjím jemný protitlak v podkolenní jamce. Dále začnu ošetřovat kyčelní kloub, zase v pozici devadesáti stupňů. Tímto způsobem ošetřím obě končetiny. Poté si s klientem provedeme opětovný srovnávací test délky obou končetin. Vždy jsme překvapeni tím, jak poměrně jednoduchým způsobem se dají nestejně dlouhé končetiny srovnat. Dornovou masáží pak ještě ošetřím bederní a hrudní páteř, křížovou kost, což provádím v sedě či stoje a vždy končím čelistmi, lopatkami, klíční kostí a krční páteři,“ popisuje svůj postup slečna Šínová.

Tyto na sobě navazující techniky obvykle mívají velký úspěch již po druhém až třetím ošetření, při komplikovanějších případech řekněme při pátém. Ideální jsou dvě na sobě navazující ošetření týdně. Jelikož se touto metodou velmi dobře odblokovávají i psychické a fyzické bloky, můžeme ji doporučit v této uspěchané době všem, protože stres, úzkost, obavy a potlačovaný hněv mění napětí ve svalech kolem páteře a záda začínají bolet.

Titulní foto: www.dreamstime.com