www.relaxuj.cz
>

Jin a jang - jak žít v harmonii?

Jin a jang - jak žít v harmonii?
, , článek
Protiklady jsou jako rub a líc téže mince - ač jsou si opakem, dohromady tvoří vyvážený celek. Jin a jang jsou totéž - a když se naučíme udržovat je v rovnováze, náš život bude po všech stránkách harmonický.
K oblíbeným
reklama

Co vyjadřuje čínská monáda? Dynamickou rovnováhu!


Starověcí Číňané si představovali, že celý vesmír a v souvislosti s ním i každý člověk a jeho životní pochody mají v sobě dva zápasící, ale současně spolupůsobící a neodlučitelné prvky, lépe řečeno dvě formy existence: jang a jin. Jednota světa Tao je podle této představy dosažena věčným oscilováním mezi těmito dvěma prvky, které se navzájem rodí i ničí a žijí v jakémsi stavu dynamické rovnováhy. Souhru a vzájemnou neoddělitelnost obou principů, jednotu Tao, graficky vyjadřuje čínská monáda. Je to symbol dvou proti sobě bojujících a přitom navzájem propletených a spolupracujících ryb.Červená, umístěná blíže k nebi, které je nehmotné a aktivní, představuje jang. Zelená (někdy je též používána barva modrá, jako na našem obrázku) je blíže ke hmotné a pasivní zemi, znázorňuje proto jin. Každý z principů v sobě obsahuje zárodek toho druhého v podobě kolečka opačné barvy. Nevyhnutelnost vzájemné koexistence obou principů je patrná i graficky – ať protneme horizontálně monádu v kterékoli její části, vždy zachytíme oba dva principy – jin i jang. Postupujeme-li směrem nahoru, přibývá jangové části (stejně tak vše, co je nahoře, souvisí s jangem), pokračujeme-li směrem dolů, přibývá jinu (jin je vše spojené se zemí, spodkem).

JIN – je ženský princip a představuje všechno pasivní, stálé, nepohyblivé, statiku, výživu, klid, uchovávání, zralost a stáří, směřování dolů, vodu, zemi, nitro, zimu, chlad, dostředivost, nečinnost, kontemplaci, meditaci, vše tmavé, hluboko uložené.

JANG – je mužský princip a zahrnuje vše aktivní a expanzivní, dynamickou, hybnou sílu, dětství a mládí, pohyb, neklid, směřování vzhůru, oheň, povrch, nebe, léto, horko, odstředivost, aktivitu, cvičení.


Harmonie

jinu

a

jangu

je základem zdravého organizmu


Každý člověk, každý jeho orgán, veškerý jeho citový život, rozum – vše obsahuje v sobě jin i jang, které musí být v harmonii. Zdraví znamená rovnoměrnou přítomnost jinu i jangu v harmonické lidské bytosti. Tato rovnováha je dosažena neustálým jemným „chvěním“ a předáváním si štafety mezi jinem a jangem: převáží-li jeden princip (například najíme-li se příliš melounu, který má podle TCM chladné vlastnosti, a tudíž představuje zátěž organizmu nadmírou jinu), ihned se „probudí“ princip opačný a začne být aktivnější (v případě přejedení melounem dokáže zdravý organizmus přemíru jinu vykompenzovat větším „rozžehnutím“ jangu, čímž se zchlazený organizmus ohřeje a nic špatného se nestane).


Foto: Leah-anne Thompson.


Co se děje, když organizmus není v rovnováze?


Horší to je, když už organizmus zdráv není a odchylku v harmonii jin-jang není schopen znovu zharmonizovat. Pak se projeví (v našem „melounovém“ příběhu po ukončení konzumace) u dotyčného pocit vnitřního chladu, únava, časté močení – čili zjednodušeně řečeno podle TCM příznaky převahy jinu. Pokud se nezasáhne a nadbytek jinu se nevykompenzuje - například požitím nějaké „prohřívající“ poživatiny či čaje, může chlad postupovat hlouběji do nitra organizmu a způsobit průjem, v horším případě třeba i bolest kloubů anebo poruchu v oblasti ledvin.

Po nemírné konzumaci potravy si takto může tedy člověk, který již v sobě má skrytý předpoklad k onemocnění, „zadělat“ na vznik již zřetelné nemoci. A když už je nadbytek jinu v organizmu neúnosný, nastává jedna z dynamických změn obou principů, kdy jin se přemění v jang. Konečným důsledkem těžkých chronických chorob tudíž bývá „vyšlehnutí ohně jangu“ – kdy těžce nemocný například dostane zápal plic s vysokými horečkami (horečka je příznak nadbytku jangu), na který nakonec zemře.


Náš tip: Jak být v 

jin-jang

rovnováze po celý den!


Přechody principů jin a jang do sebe navzájem si můžeme jinak přiblížit třebas i na tom, jak se noc (jin) mění v den (jang) a naopak. Ráno jang postupně narůstá (jsme čilí), v poledne je nejsilnější (pokud se nepřejíme, je to ideální doba k podávání nejlepších výkonů třebas v práci), odpoledne postupně slábne a večer se zvrátí v jin. Noc je nadvládou jinu, nejvíce jinu je přítomno o půlnoci. V tuto dobu máme správně spát a ne se potácet po kinech nebo večírcích. Pokud to budeme dělat často, vyčerpáme si rezervy harmonizace organizmu a opět máme zaděláno na zdravotní problémy.

K ránu jin slábne a s ranním rozbřeskem přebírá svou moc jang. Pak máme vstát, zacvičit si, najíst se (nejlépe obilné kaše, která má trochu jinový charakter a vykompenzovává velký útok jangu – čili denního světla – na náš organizmus) a začít pracovat. Nedbáme-li této rady, chováme se v rozporu s tím, co je přirozené a opět to „odneseme“ nějakým nepříjemným onemocněním (například dlouhé vyspávání až třeba do deseti, jedenácti hodin dopoledne může mít za následek vznik disharmonie mezi jinem a jangem v našem těle a způsobit například bolesti páteře).

Tolik tedy alespoň v obrysech k učení o jinu a jangu a nutnosti zachovávat jejich přirozenou poklidnou harmonii. Příště si povíme něco o Teorii pěti prvků, která s jin a jang úzce souvisí, a pak se můžete těšit na článek o praktickém využití těchto principů v životě.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová