Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak přežít bacily - část druhá

24.11.2006, Doris Danielová, článek
Zima na sebe nenechala dlouho čekat a je tu. Bacily nás atakují, kde jen to jde. Jistá prevence je však možná. Vzhledem k tomu, že se v naší zemi již několik týdnů šíří vlna podzimně-zimních virových katarů dechových cest, neuškodí si připomenout některé zásady prevence a léčby těchto onemocnění a obohatit náš rejstřík „zbraní“ s bacily o další užitečné rady.

Základní pravidlo: "Neprochlazujme se!"


Zima je z hlediska tradiční čínské medicíny obdobím chladu a jeho útok může v tuto dobu způsobit hodně nepříjemností. Více než jindy je nutno dbát, aby zvláště nohy, hýždě a bedra byly v teple (pozor na oblíbené „bokovky“ – kalhoty odhalující bedra, v zimě je to hazard se zdravím).

Prokřehlým nohám prospěje i krátká koupel v horké vodě. Do nádoby s vodou je možné přisypat sůl nebo přidat prohřívající aromaterapeutický éterický olej – velmi vhodná je například levandule, tymián, skořice, ylang-ylang (ale pozor, musí být vhodný na kosmetické či masážní použití). Prohřejeme tak nejen nohy, ale reflexně i celý organismus a příznivě tak působíme i na dechové cesty včetně nosu (často se pak uvolní a zlepší například tzv. „zaražená rýma“ ). V časové nouzi (v práci apod.) můžeme nožní koupel nahradit alespoň ponořením rukou na pár minut do horké vody nebo „nahříváním“ rukou nad svíčkou či dotekem se solnou lampou.

Podpořte svou imunitu


Vhodná je Echinacea purpurea (třapatka nachová) třikrát denně dvacet kapek, Preventan 2xl tbl cucat, vhodné je i požívání lékořice a skořice, které mají antimikrobiální účinky.

Imunitu dobře povzbuzuje též čaj jihoamerických Indiánů zvaný Lapacho (lapačo).

Hitem poslední doby jsou tzv. imunoglukany, sloučeniny výrazně podporující imunitu získávané z rostlin a z hlívy ústřičné, možné je použít v kombinaci s Eleuterokokem, který působí jako adaptogen, zlepšuje tedy toleranci na zátěžové situace, které častý výskyt virových onemocnění pro organismus znamená. Možno je též přidat Engystol, protivirové homeopatikum, 3xl tbl cucat a dále Zinek l-2 tbl na noc.


Zbavme se střevních obtíží, pomůžeme naší imunitě


Šokujícím faktem se ukázalo, že téměř celá naše populace trpí takzvanou střevní dysbiosou. Při takovém stavu se ve střevech nacházejí škodlivé bakterie, případně i viry a toxiny plísní, a naopak ty mikroby, které tam správně být mají (tj. především Lactobacillus, Bifidus, Esecherichia coli), tam chybí.

Důsledkem toho jsou hnilobné a kvasné procesy, které mohou doslova ničit jemnou slizniční výstelku střev a dochází pak k tzv. autointoxikaci, kdy toxické zplodiny metabolismu se vstřebávají zpět do krevního oběhu a hledají si jinou cestu vylučování, než je klasická defekace stolicí. Velmi často se takto vytvoří atopický ekzém, ale důsledkem tohoto stavu může být i častá rýma, kašel, záněty dechových cest a jiné potíže).

Proto si - zvláště v kritickém zimním období – určitě neuškodíme, když svá střeva budeme zásobit denní vhodnou dávkou Laktobacila. Trpíme-li navíc na zácpu nebo průjem, doporučujeme využít i preparátu Hylak, což jsou kapky s obsahem střevu prospěšné bakterie Escherichia coli.
Již samotná úprava střevní dysbiosy může být léčivá a pomůže nám snížit naši nemocnost.


Foto: www.lenta.ru


Jak na opar


Opar na rtu se v podzimně-zimních měsících vyskytuje často a s velkou oblibou doprovází ostatní virové nemoci (chřipku, záněty dechových cest...). Obtěžuje-li opar hodně, pak je možné vyzkoušet perorální léčbu koloidním stříbrem, které má silné antimikrobiální účinky.

Dle tradiční čínské medicíny je opar způsoben horkým vhlkem měnícím se na horký toxin. Zevně se užívá chryzantémový krém a vnitřně pilulky slisovaných léčivých čínských bylin, které mají poetický název „Stín brokátového závoje“.

Místní léčba oparu


  • aplikace éterických olejů, které zastavují množení virů, např. vynikající je Olej 31, což je směs eterických olejů 31 bylin rostoucích v Alpách, dále Tea tree olej (čajovníkový olej – ale pozor, v posledních letech narůstá počet osob, které jsou na čajovníkový olej alergické!), možno vyzkoušet též Audiron (směs éterických olejů + dalších látek)
  • velmi dobře působí i místní léčba světlem, a to buď polarizovaným světlem (Biolampa, kterou u nás využívámá stále více zdravotníků i laiků) nebo přímo ošetření laserem (to je velmi efektivní, ale patří pouze do rukou lékaře, ošetření trvá pár minut, je zcela bezbolestné, stačí většinou tři sezení).
  • pokud opar trvá už dlouho, je příliš rozsáhlý a bolestivý nebo výše zmíněné přípravky nezabraly, pak doporučuji místní léčbu protivirovým lékem acyklovirem (např. v mastičce Zovirax a jiné), který dostanete v lékárně. Preparáty s acyklovirem se v závažnějších případech podávají i ve formě tablet či injekcí.

Pěkný listopad bez podlehnutí bacilům Vám přeje
Doris Danielová

Titulní foto: Radu Razvan