Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Horečka léčí

17.8.2006, Simona Grygárková, článek
Horečka – první náznak blížící se nemoci – nevítaný host, který si přímo říká o to, aby byl ihned zneškodněn práškem. Odborníci však mají jiný názor: Horečka je při prvních dnech nemoci pro tělo prospěšná a nezbytná…

Kdy vzniká horečka


Díky adaptaci, které je organismus schopen, mohou vznikat reakce, s nimiž si neumíme poradit. Zejména dětský organismus je náchylnější na jakékoli změny. Reaguje obvykle zvýšením tělesné teploty.

Zvýšená tělesná teplota je jen obranná reakce organismu na působení nějaké cizorodé látky z prostředí vnitřního či zevního. Měli bychom ji nechat nějakou dobu působit. Není vhodné zvýšenou tělesnou teplotu či horečku ihned drasticky snižovat chemickými léky.


Nasaďte léky až po dvou dnech


Doba dvou dní je dostatečná k tomu, abychom dali našemu imunitnímu systému šanci se škodlivinou se vypořádat. Teprve po dvou až třech dnech přetrvávající horečky je vhodné se poohlédnout po další léčbě. Vždy je lepší dát přednost léčbě přírodními prostředky (byliny, homeopatika) před chemickými preparáty (většinou antipyretika typu Paralen).


Není lékař jako lékař


Příliš brzkou léčbou chemickými preparáty vyřazujeme náš imunitní systém z funkce, a tím snižujeme jeho účinky.


Jak se tedy s horečkou poprat


Zkušení praktici doporučí při teplotách klid, pít větší množství tekutin, nejlépe teplého čaje s citronem a při horečce, tj. teplotě nad třicet devět stupňů Celsia, přikládat studené zábaly. Nechat tři dny organismus vzdorovat, aby se vybudil imunitní systém.


Foto: Martina Hedtmann


Umíte připravit správný zábal?


Zábaly mají velký význam, ale moc se o nich neví. Přesto jsou velmi účinnou metodou snížení horečky. Přikládáme je na trup, čelo nebo zabalíme celé tělo. Zábaly ponecháváme pět až deset minut, většinou do doby, než se nám prostěradlo či pleny vysuší a zahřejí. Pokračujeme v závislosti na vývoji onemocnění. Tělesná teplota klesne po jednom až třech zábalech o jeden až jeden a půl stupně Celsia. Při zábalech však musíme kontrolovat teplotu rukou, pokud jsou již studené, ze zábalem nepokračujeme.


Zábalová terapie


Existuje spousta modifikací zábalových technik. Jednou z úspěšných je i namáčení například ponožek a rukavic ve vlažné octové vodě. Ty pak navlékáme na končetiny a opět ponecháme do případného vysušení či ohřátí. Tento způsob je vhodný obzvláště u dětí. Při vysokých horečkách, takzvaných čtyřicítkách, není na škodu, osprchujeme-li dítko ve studené vodě. Tělíčko se rychleji ochladí.

Určitým druhem zábalu je například i namáčení se v horké vodě. Ulehá se do horké koupele s teplotou vyšší, než je teplota těla. Potom pacient ulehne do postele a obvykle usne. Tato technika je také dobrým „spalovačem bacilů“. Je však vhodná pouze pro dospělé bez jakýchkoli srdečních potíží.


I pohlazení léčí


Maminka může ulevit při teplotách dítěte jen pouhým držením dlaně na čele. Děti to velmi uklidňuje a vnímají moc dobře působení dlaní. Děláme to vlastně instinktivně, že děti hladíme, foukáme jim bolístky a snažíme se kolem nich vytvořit příjemnou atmosféru. Nemusíme však být léčitelky, v každé mamince jsou určité atavismy, které ji nutí pečovat o dítě všemi způsoby.


Foto: Kathleen Melis


Láska je mocná léčitelka


Nemoc, i ta nejbanálnější, se pro nás může stát výzvou k projevům lásky a zájmu. Jsou matky, které jsou šťastné, když dokážou svým dětem pomoci samy, bez zbytečného přetěžování chemickými preparáty. Unavené a nevyspalé z probdělých nocí, přesto o něco silnější, protože láska, kterou dítěti dávají, je tou nejlepší cestou ke zdraví. Dětí i těch, kteří jim dokáží opravdovou lásku a zájem v pravý okamžik projevit.

Titulní foto: Jaimie Duplass