Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Fotbaloví favorité nenadchli

14.6.2006, Marek Numerato, článek
Terčem všeobecné zvědavosti byl start Francie a Brazílie. Ani jeden z favoritů nenadchl, reprezentanti galského kohouta navíc ztratili první body.
Zatímco média po celém světě opěvovala výkon českých fotbalistů a Tomáše Rosického zvláště, vstoupilo do hry na letošním šampionátu dalších šest mužstev.

Černý kontinent zatím bez bodu

Togo představuje na šampionátu velmi exotického účastníka. V první řadě tím, že ještě před rokem rozvojová země ve světě fotbalu nic neznamenala. O druhou kuriozitu se reprezentace Toga postarala díky odstoupení hlavního trenéra Otto Pfistera pár dní před šampionátem. Za pravděpodobným důvodem nestandardního kroku stál nedořešený spor ohledně výše slíbených odměn. Peníze zkrátka vládnou fotbalu i na reprezentační úrovni.

Pfister se nakonec k týmu vrátil a do 53. minuty prvního zápasu to vypadalo, že bude mít co slavit. Togo vedlo nad Koreou zásluhou Coubadjaho. Obránce Abala však po poločase dostal za faul těsně před pokutovým územím druhou žlutou kartu, a tím pádem byl vyloučen. Z nařízeného přímého kopu přišla pro Togo další rána. Čon-su zaskočil špatně postaveného gólmana Agassu a vyrovnal. V 72. minutě navíc Čung-hwan s tečí jednoho z afrických obránců otočil skóre ve prospěch Korejců. Výsledek 2:1 vydržel až do závěrečného hvizdu sudího Polla. Africké týmy tak zůstávají prozatím bez bodového zisku. Reputaci může černému kontinentu napravit ve středu Tunisko, které narazí na Saudskou Arábii.

Švýcaři s Francií naplnili "dohodu o neútočení"

Zápas Švýcarska a Francie představoval derby dvou sousedních zemí. V kádru reprezentantů země helvetského kříže se objevuje několik francouzsky hovořících hráčů. Blízký vztah obou zemí zřejmě zapříčinil, že se soupeři dohodli na vzájemném neútočení. Kromě jedné tyče, která zachránila Francouze Bartheze, utkání mnoho vzrušení nenabídlo. Při vývoji duelu dvakrát zaúřadovala ruka. Nejprve se dlaní dotkl míče ve vlastním pokutovém území Švýcar Müller. Sudí Ivanov si zřejmě incidentu nevšiml a nechal pokračovat ve hře. Podruhé se hráči v bíločervených dresech provinili pro změnu v útočném pásmu. Frei se snažil dopravit míč mezi tyče rukou. Tentokrát mu to ovšem neprošlo a zblízka si prohlédl žlutou kartu. Zástupce české Gambrinus ligy, Mauro Lustrinelli, sledoval utkání pouze ze švýcarské lavičky náhradníků.

Pořadatelské selhání

Brazílie jako jediná získala pětkrát titul světového šampióna. Ve svém kádru má letos hvězdy formátu Ronaldinha, Ronalda, Kaká nebo Adriana. Brazilská úloha hlavního favorita je proto nezpochybnitelná. Cokoli jiného než vítězství na turnaji by "Kanárci" považovali za neúspěch.

Na úvod odvážné poutě se Brazílii postavili Chorvaté. Čeští pozorovatelé sledovali potencionálního soupeře Brücknerova výběru pro osmifinále. Brazílie sice začala velmi aktivně, ale bojovní Chorvaté odolávali až do 44. minuty. Před přestávkou se trefil střelou z hranice velkého vápna Kaká. Po poločase se stal brazilský útok Ronaldo - Adriano téměř neviditelným. Didovu branku naopak několikrát ohrozil balkánský soupeř. Při zakončení však byla například na Oličovi znát nervozita a respekt z týmu prvotřídní kvality. Brazílii se podařilo uhájit čistý štít i jednobrankové vítězství.

Na stadiónu v Berlíně poprvé vážněji selhala pořadatelská služba. Ta nedokázala zabránit vniknutí podnapilého chorvatského fanouška na hrací plochu. Druhým prohřeškem pořadatelů byly nedůkladné kontroly, které nedokázaly zabránit pronesení pyrotechniky do hlediště stadiónu.

O čem se mluví?

Horko komplikuje fotbalistům život čím dál tím více. Teploměr při odpoledních zápasech neukazuje méně než třicet stupňů a součástí týmové taktiky se tak stává i volba pitného režimu. Hráči smějí podle pravidel pít pouze při přerušení. Kolem hřiště nejsou žádné nádoby s vodou. "Hráli jsme v sauně," prohlásil český záložník Pavel Nedvěd po zápase s USA. Například David Rozehnal si tak přivodil menší úpal.

A o čem se kromě horka a tekutin na šampionátu ještě mluví? Němci jsou rozzlobení na svoji hvězdu, Michaela Ballacka. Ten byl vyfocen v tričku s nápisem "Italia Gold". Zlato by chtěli samozřejmě i domácí, jenže tričko předznamenávající německý úspěch zřejmě v módním butiku navštíveném Ballackem neměli. Švédští fotbalisté Ljungberg a Mellberg vstoupili podruhé do téže řeky. Před čtyřmi roky se na mistrovství světa poprali na tréninku. Nyní mezi oběma muži proběhla ostrá výměna názorů kvůli Mellbergovu výkonu v nepovedeném utkání s Trinidadem a Tobagem.