Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Chamonix – lyžování ve stínu hory Mont Blanc

29.1.2008, Jana Schmiedtová, článek
Chamonix a jeho blízké okolí je ideálním místem pro téměř všechny extrémní sporty provozované v divoké přírodě - vysokohorská turistika, horolezectví na skalách i ledovci, extrémní lyžování ve volném terénu, rafting nebo paragliding. Chcete-li zažít adrenalin, Chamonix je zde pro vás.
V celém svém životě jsem neměla tu touhu vstát brzy ráno, nasnídat se a navléknout do neprofouknutelných overalů, nazout těžké přeskáče a chůzí obrněného rytíře se vydat – s lyžemi na zádech – k dolní stanici vleku. Tam se zpocená na třetí pokus zapnout do vázání, vyjet na kopec, promrzlá se odpíchnout a svištět si to svahem dolů. A to pak činit opakovaně několik hodin, riskovat vlastní život, zdraví i nervy a k tomu všemu si ještě spálit nos. A pak se vrátit do chalupy, navečeřet se, dát si pivo a vyčerpáním blaženě usnout. Nesnášela jsem pot, šponovky i popraskané rty. Ale to všechno mi nějak najednou přestalo vadit, když jsem přijela do francouzského Chamonix.

Co si představím, když někdo začne mluvit o lyžování v České republice? Zhruba toto: předražené restaurace, parkování i ubytování, drzé číšníky, co zkouší, kolik z vás dostanou. „Ždímačka“ na každém rohu. Nekonečné fronty na vleky a vy nevíte, jestli máte sledovat sluncem pozlacené panorama horského hřebenu nebo nadávat na drzou předbíhající omladinu. Dolů si to „fičíte“ přes obnažený led i drhnete o trsy suché trávy, aby vás pak při klidném „obloučkování“ málem smetl poblouzněný lyžař, jehož stylu se říká „šusemdoúdolí“. Čechy jsou holt malá země s málo lyžařskými středisky, na kterých je málo místa pro nás – klidné sportovce – i pro adrenalinem nadopované sebevrahy. Ve Francii je to jinak a Chamonix budiž tomu věrohodným důkazem.


Alpy nejen francouzské


Název Alpy pochází k keltského výrazu „alp“, který dříve označoval vysoké horstvo. Jde o dramaticky vzhlížející masiv, táhnoucí se 1 200 kilometrů, od pobřeží Středozemního moře ve Francii, přes Švýcarsko, Rakousko, Německo, Itálii až do Slovinska. K nesporným jeho výhodám patří dlouhé svahy, které jsou ideální pro všechny druhy lyžování. Alpy celkově zaujímají plochu cca 220 000 kilometrů čtverečných, z toho je asi čtyři tisíce kilometrů čtverečných zaledněno.


Mont Blanc – hora na hranicích Francie a Itálie


Italsky se nejvyšší hora Alp – a zároveň i Evropy – jmenuje Monte Bianco, francouzsky a světově známá je pod jménem Mont Blanc (Bílá hora). Má úctyhodných 4 808 metrů nad mořem a na mnoha místech je celoročně pokryta ledem, tedy ledovci. Její vrchol poprvé zdolali 8. srpna 1786 Jacque Balmat a Michel Paccard a první ženou v těchto bílých končinách byla Marie Paradisová roku 1808.

Masivem hory Mont Blanc prochází necelých dvanáct kilometrů dlouhý tunel, jehož stavba, i přes velké protesty, započala v roce 1957. Dnes spojuje francouzské město Chamonix a italské Valle d'Aosta.


Chamonix-Mont Blanc


Desetitisícové vysokohorské městečko Chamonix (ve volném překladu lze jméno přeložit jako Kamzíkovice), vzdálené od Prahy „pouhých“ 1 077 kilometrů a od Brna 1 226 kilometrů, leží ve východní Francii v oblasti Horního Savojska na úpatí Mont Blancu. Toto místo dnes patří k těm nejlepším, a tím pádem nevyhledávanějším, lyžařským areálům v celé Francii. Je počítáno do deseti nejlepších lyžařských destinací země, která je domovem milovníků páchnoucích sýrů a dobrého vína. Již v historii se o Chamonix mluvilo jako o hlavním městě horolezců a lyžařů. A mimochodem: od 25. ledna do 4. února roku 1924 se zde konaly historicky první zimní olympijské hry.


Foto: Petr Čermák

K samotnému Chamonix patří administrativně několik jemu blízkých vesnic. Jde například o Argentière, Le Tour nebo Col de Montes.

Údolí Chamonix protéká řeka Arve, do které se vlévá říčka L'Arveyron pramenící v jednom z největších místních ledovcových polí – Mer de Glace (Ledové moře). Údolí je obklopeno několika impozantně vyhlížejícími vrcholy: už zmíněným stále sněhem pokrytým Mont Blancem, dále pak z údolí vidíme Le Brévent a Aiguilles Rouges. Celkové panorama ohromí každého, kdo do těchto míst zavítá.


Pár praktických informací


Na rozloze dvaceti kilometrů čtverečných se v okolí města Chamonix nachází celkem sedm lyžařských areálů, které propojuje skibus - jízdenka je zahrnuta v ceně permanentky.

Vysoká nadmořská výška, která zajišťuje po celou sezonu dostatek sněhu, se pohybuje od 1 035 metrů nad mořem do 3 840 metrů nad mořem, jde tedy o převýšení až 2 805 metrů. K dispozici je osmačtyřicet kabinek, sedaček a vleků, které vás pohodlně vyvezou do alpských výšin, daleko nad úroveň melancholicky nadýchaných mraků a městské inverze.

Celková délka všech sjezdových tratí je sto padesát dva kilometrů. Z toho čytřicet osm kilometrů je klasifikováno jako modrá sjezdovka, tedy svah vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře, sedmdesát kilometrů lyžařských svahů se označuje jako červená obtížnost, tedy terén vhodný pro pokročilé lyžaře, a zbylých třicet čtyři kilometrů jsou sjezdovka černá, tedy sjezd jen pro velmi zkušené, odvážné, anebo opravdu bláznivé. Pro děti od tří do dvanácti let zde existuje lyžařská škola Panda.


Kvalitní zázemí je zde i pro snowboarding


Doporučený je pro něj především areál Le Tour. Naleznete zde U rampu i snowpark. A pro ty, kteří spíše holdují poznávání krajiny na běžkách, je připraveno téměř čtyřicet pět kilometrů upravené stopy.

Chamonix a jeho blízké okolí je zkrátka ideálním místem pro téměř všechny extrémní sporty provozované v divoké přírodě: vysokohorská turistika, horolezectví na skalách i ledovci, extrémní lyžování ve volném terénu (francouzské zákony nezakazují pohyb mimo vyznačené sjezdové trasy), rafting (sjíždění divokých řek na nafukovacích člunech) nebo paragliding (parašutistická disciplína se speciálně upraveným padákem).


Neopakovatelný zážitek pod vedením horského vůdce


Patříte-li mezi lyžaře-dobrodruhy nebo turisty-šílence, nesmíte si nechat ujít výjezd visutou lanovkou na vrchol s názvem Aiquille du Midi (3 842 metrů nad mořem) a následný dvacetikilometrový sjezd do údolí. Tento lyžařský zážitek nemá na světě obdoby. Překonat délku trasy vedoucí z vrcholu až do Chamonix trvá okolo pěti až šesti hodin a jde o převýšením neuvěřitelných 2 800 metrů. Během sjezdu projedete krásným ledovcovým údolím zvaným Vallée Blanche (Bílé údolí). Tento výlet je ovšem doporučený pouze za přítomnosti horského vůdce a jen pro zkušené lyžaře.

Avšak už jen samotná visutá lanovka je brána jako slavná místní turistická atrakce. V době svého uvedení do provozu, v roce 1955, překonávala největší převýšení na světě. Dnes patří mezi rarity lyžařského střediska.

Pokud jste ochotni investovat do velkolepých zážitků, existuje možnost překonání celého masivu, a to jednoduše pouze za pomoci lanovek. Z druhé strany, z Entréves v údolí Aosty v Itálii, totiž vede lanovka další, které končí na – od Aiquille du Midi nedalekém – Point Helbronner (3 462 metrů nad mořem).


Lyžování na ledovci


Ledovec je velká masa ledu, která, pokud se nám podaří v budoucnu zastavit a nebo alespoň omezit globální oteplování, nikdy neroztaje. Svým vzhledem připomíná řeku, ale místo peřejí a vodopádů na něm najdeme ledopády, nebezpečné trhliny a ledové věže.

Lyžování na ledovci dnes patří k vyhledávaným nejen zimním aktivitám. Nabízí totiž možnost lyžařského vyžití před začátkem i dávno po skončení zimní sezony.

Během pobytu na ledovci se musí dodržovat několik důležitých zásad. V první řadě je nutné mít dobré pojištění a vybavení (do kterého nepatří pouze lékárnička, ale i věci jako lavinová sonda a lopata nebo bivakovací potřeby). Dále pak konzultovat trasu, předpověď počasí i výzbroj s profesionály – ty naleznete v Domě horských vůdců (Maison de la Montagne) v údolí Chamonix, držet se ve skupině a bez horského vůdce neopouštět vyznačené trasy. Ty totiž někdy vedou v blízkosti takzvaných trhlin, což jsou desítky metrů hluboké propasti v ledovci, které bývají zakryté sněhem.


Tip pro opravdové fajnšmekry


Pro ty extrémisty, kterým by nestačilo celý den „obyčejně“ lyžovat, je zde exkluzivní možnost místních cestovních kanceláří. Ty nabízejí takzvaný heliskiing, tedy sjezdování za pomoci vrtulníku, který vás „vyhodí“ na vrcholu a vy jednoduše jedete střemhlav dolů. Tento druh sjezdu je povolen pouze v Itálii – proto jsou v Chamonix k dispozici minibusy, které vás tam tunelem pod horou Mont Blanc, dovezou.


Možnosti ubytování


Už od roku 1786 se v Chamonix datuje velký turistický rozmach spojený s rozvojem vysokohorské turistiky a lyžování. Dnes toto místo nabízí přes 64 000 tisíc lůžek. Vedle klasického ubytování v hotelu je možné pronajmout si na dobu vaší dovolené pokoj v privátním domě či celé, několika pokojové, apartmá. Součástí lyžařského areálu je i ubytovna.


Foto: Petr Čermák


Cesty vedoucí směrem k čerstvému francouzskému prašanu


Do místa zimních radovánek se lze jednoduše dostat autem. Jde o dlouhou dvanáctihodinovou cestu, během které se vyplatí udělat přestávku na přespání. Pro ty, kteří nevlastní řidičský průka, nebo si netroufají, je zde možnost autobusového spojení z Prahy. Letecky se vyplatí koupit si letenku do Ženevy, ze které je to pak osmdesát osm kilometrů do Chamonix.


Chamonix na dosah ve světě internetu


Máte-li zájem o podrobnější informace, není nic jednoduššího, než si najít patřičné webové stránky na internetu. Tou nejpřehlednější, nejužitečnější a nejobsáhlejší je jistě www.chamonix.com a veškeré informace týkající se lanovek a vleků jsou k dispozici na compagniedumontblanc.fr. Trasu vaší cesty si můžete od domu až k hotelu naplánovat na zimni-alpy.cz/map24-planovac-tras/, na této stránce naleznete i detailní informace v českém jazyce o možnostech lyžování v celých Alpách. V podobném duchu se nese i obsah webu alpy.net.


Závěrem


Samozřejmě, dovolená ve francouzském Chamonix vás nevyjde levně, ale za své investované peníze tam můžete očekávat daleko lepší servis, než na jaký jsme zvyklí z našich často vybydlených lyžařských areálů, které se sice tváří jako svatyně zimního sportu, ale pod pozlátkem tvrdě narazíte na českou realitu, kdy se majitelé chat nestydí účtovat za vodu z vodovodu a použití WC a kdy je jediné bezmasé jídlo v menu smažený sýr a svíčková bez svíčkové.

Titulní foto: Petr Čermák