www.relaxuj.cz
>

Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci

Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
, , článek
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
  2. Trampoty první noci aneb kde přespíme?
reklama
Pamatujete si Adama, se kterým jsme procestovali Indii a Nepál? Pokud ne, vězte, že jde o mého spolužáka ze střední, se kterým jsem navštívil např. Slovinsko, Lichtenštejnsko nebo Rumunsko. Ve větší skupině to byla již zmíněná Indie, Nepál nebo Island. Tentokrát si pro nás ale připravil podstatně odlišnější výlet. Na pořadu dne se totiž objevila Čína. Na tom by nebylo nic až tak divného, kdyby nezvolil hodně "zákeřnou" strategii. Svatbu. Tu svoji. Nebuďme však naivní, určitě si nenasel čínské děvče jen proto, aby měl záminku dostat nás do Asie.
 
Čína mapa
 
DrRandomFactor (vlastní práce) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
I když vidina mnohahodinových letů nezní nikdy lákavě, totéž zřídkakdy platí o cíli cesty. Tou se pro tentokrát stala Šanghaj. Co vám budu povídat, podlehl jsem. Jako vždycky. Velikonoční svátky, trochu dovolené a základ pro výlet byl hotov. A to i přesto, že nejčastější moje věta před odletem byla: "Já nikam nejdu!" Strašně nerad totiž vyrážím na cesty. Jak se ale se mnou cokoli pohne, hned je nálada mnohem lepší.
 
Letenky za necelých 12 tisíc i s možností storna jsme koupili záhy poté, co jsme se rozhodli Adama podpořit v jeho celoživotním rozhodnutí. Podstatně více na čas jsme si dali s vízy, která byla znatelně "veselejší" záležitostí. Čína jako pokroková země používá překvapivě nepokrokové metody k zisku víz. Vydání trvá 4-5 dní, a protože Student Agency už by vydání týden před odletem nestihla, vyrazili jsme do Prahy svépomocí. Problém byl, že v Číně slavili zrovna dva dny svátky a toho se drží i ambasáda. Pátý pracovní den tak připadl na den odletu. Zajímavé ale je, že ambasáda slaví vedle těch čínských také české svátky. A pokud zrovna někdo něco neslaví, "ordinační" hodiny jsou jen od devíti do půl dvanácté ráno.
 
Cesta vlakem do Prahy
 
Tak tohle byla hodně nepříjemná brzká cesta do Prahy, Havířov ve 3:20 ráno (klikněte pro zvětšení)
 
Budík na půl třetí ráno znamenal, že po probuzení jsem nevěděl kdo jsem, kde jsem, jak se ta zatracená pípající věc vypíná a především, kde vůbec sakra je. Popadl jsem snad 15 papírů nutných k vyřízení a s kamarády jsme se vydali směr Praha. I když jsme na ambasádu došli hodinu před otvíračkou, stejně jsme byli asi desátí v pořadí. Lepší nálada se vrátila až tehdy, kdy přišlo tolik lidí, že jsme se ocitli v první polovině řady. Papíry jsme seřadili podle určeného pořadí (čtyřstránková žádost, další dokumenty jako pojištění, zvací dopis, kopie občanky zvací osoby, povolení z práce, pár dalších lejster a letenku) a bez větších potíží byl tento stoh papírů, který by vydal téměř na knihu, akceptován. K našemu velkému překvapení byl stanoven termín vydání víz na příští týden, dokonce dva dny před odletem, což nás uchránilo před expresními vízy. Asi to s Čínou nebude vůbec tak špatné.
 
Nemálo návštěvníků konzulátu jsou pak profesionální "čekači", což jsou právě lidé, kteří víza mohou zařizovat za vás (zástupci cestovek a jiných agentur). Čekači jsou obvykle vybaveni krabicí s kilogramy papírových dokumentů a několika pasy klientů. Pokud se v řadě dostanou před vás, a to si pište, že budou mezi těmi, kteří ve frontě stojí už od rána, stane se čekač z vás. V tomto případě nedobrovolný a neprofesionální. Nepříjemný šok je, že peníze za vízum není možné zaplatit z účtu nebo kartou, ale 60 eur musíte pěkně vysolit v hotovosti na nějaké pobočce banky ČSOB. V roce 2017 tak trochu úsměvné. Paní na pobočce ale akceptovala i české koruny a na účet ambasády peníze připsala v eurech. Dobří a ochotní lidé ještě existují.
 
Čínské vízum
 
Je to tam! Čínské vízum v celé své kráse (klikněte pro zvětšení)
 
Po týdnu jsme tedy dostali víza a pár dní na to seděli ve vlaku do Prahy. Za posledních 10 dní již potřetí. Dovolená začala, není cesty zpět.
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek