www.relaxuj.cz
>

Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci

Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
, , článek
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
  2. Trampoty první noci aneb kde přespíme?
reklama
Pamatujete si Adama, se kterým jsme procestovali Indii a Nepál? Pokud ne, vězte, že jde o mého spolužáka ze střední, se kterým jsem navštívil např. Slovinsko, Lichtenštejnsko nebo Rumunsko. Ve větší skupině to byla již zmíněná Indie, Nepál nebo Island. Tentokrát si pro nás ale připravil podstatně odlišnější výlet. Na pořadu dne se totiž objevila Čína. Na tom by nebylo nic až tak divného, kdyby nezvolil hodně "zákeřnou" strategii. Svatbu. Tu svoji. Nebuďme však naivní, určitě si nenasel čínské děvče jen proto, aby měl záminku dostat nás do Asie.
 
Čína mapa
 
DrRandomFactor (vlastní práce) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
I když vidina mnohahodinových letů nezní nikdy lákavě, totéž zřídkakdy platí o cíli cesty. Tou se pro tentokrát stala Šanghaj. Co vám budu povídat, podlehl jsem. Jako vždycky. Velikonoční svátky, trochu dovolené a základ pro výlet byl hotov. A to i přesto, že nejčastější moje věta před odletem byla: "Já nikam nejdu!" Strašně nerad totiž vyrážím na cesty. Jak se ale se mnou cokoli pohne, hned je nálada mnohem lepší.
 
Letenky za necelých 12 tisíc i s možností storna jsme koupili záhy poté, co jsme se rozhodli Adama podpořit v jeho celoživotním rozhodnutí. Podstatně více na čas jsme si dali s vízy, která byla znatelně "veselejší" záležitostí. Čína jako pokroková země používá překvapivě nepokrokové metody k zisku víz. Vydání trvá 4-5 dní, a protože Student Agency už by vydání týden před odletem nestihla, vyrazili jsme do Prahy svépomocí. Problém byl, že v Číně slavili zrovna dva dny svátky a toho se drží i ambasáda. Pátý pracovní den tak připadl na den odletu. Zajímavé ale je, že ambasáda slaví vedle těch čínských také české svátky. A pokud zrovna někdo něco neslaví, "ordinační" hodiny jsou jen od devíti do půl dvanácté ráno.
 
Cesta vlakem do Prahy
 
Tak tohle byla hodně nepříjemná brzká cesta do Prahy, Havířov ve 3:20 ráno (klikněte pro zvětšení)
 
Budík na půl třetí ráno znamenal, že po probuzení jsem nevěděl kdo jsem, kde jsem, jak se ta zatracená pípající věc vypíná a především, kde vůbec sakra je. Popadl jsem snad 15 papírů nutných k vyřízení a s kamarády jsme se vydali směr Praha. I když jsme na ambasádu došli hodinu před otvíračkou, stejně jsme byli asi desátí v pořadí. Lepší nálada se vrátila až tehdy, kdy přišlo tolik lidí, že jsme se ocitli v první polovině řady. Papíry jsme seřadili podle určeného pořadí (čtyřstránková žádost, další dokumenty jako pojištění, zvací dopis, kopie občanky zvací osoby, povolení z práce, pár dalších lejster a letenku) a bez větších potíží byl tento stoh papírů, který by vydal téměř na knihu, akceptován. K našemu velkému překvapení byl stanoven termín vydání víz na příští týden, dokonce dva dny před odletem, což nás uchránilo před expresními vízy. Asi to s Čínou nebude vůbec tak špatné.
 
Nemálo návštěvníků konzulátu jsou pak profesionální "čekači", což jsou právě lidé, kteří víza mohou zařizovat za vás (zástupci cestovek a jiných agentur). Čekači jsou obvykle vybaveni krabicí s kilogramy papírových dokumentů a několika pasy klientů. Pokud se v řadě dostanou před vás, a to si pište, že budou mezi těmi, kteří ve frontě stojí už od rána, stane se čekač z vás. V tomto případě nedobrovolný a neprofesionální. Nepříjemný šok je, že peníze za vízum není možné zaplatit z účtu nebo kartou, ale 60 eur musíte pěkně vysolit v hotovosti na nějaké pobočce banky ČSOB. V roce 2017 tak trochu úsměvné. Paní na pobočce ale akceptovala i české koruny a na účet ambasády peníze připsala v eurech. Dobří a ochotní lidé ještě existují.
 
Čínské vízum
 
Je to tam! Čínské vízum v celé své kráse (klikněte pro zvětšení)
 
Po týdnu jsme tedy dostali víza a pár dní na to seděli ve vlaku do Prahy. Za posledních 10 dní již potřetí. Dovolená začala, není cesty zpět.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala