www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: Káthmándú, Opičí chrám

Cestování po Indii a Nepálu: Káthmándú, Opičí chrám
, , článek
Po projetí části Indie jsme se vrhli do Nepálu. První den v něm byl ve znamení hlavního města Káthmándú a Opičího chrámu. Město bylo z části zničeno letošním zemětřesením, a proto mnoho památek z našeho cestování už neexistuje.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Káthmándú, Durbar Square
  2. Káthmándú, Opičí chrám Swayambhunath
reklama
Protože se blížila třetí hodina odpolední, začínalo nám už kručet v břiše. Docela rychle jsme našli pěknou restauraci, kam jsme se museli vyšplhat po úzkých schodech a nízkých stropech až do asi pátého patra a skončili jsme na střeše. Byl odtud vynikající výhled na celé Durbar Square v Káthmándú. Výborné místo s Káthmándú jak na dlani. Objednali jsme jídlo, tradičně také "mango džus" a užívali si chvilky klidu, kdy se celý ruch odehrával pod námi a nás nikdo neotravoval. Bylo potřeba si trochu odpočinout, protože nás čekala pěší cesta na další "monkey temple" neboli opičí chrám.
Cestou na Swayambhunath to lze vzít i přes taková ghetta (Samsung Galaxy S III mini, klikněte pro zvětšení)Cestou na opičí chrám Swayambhunath jsme to brali nejprve městem přes neuvěřitelné zácpy, aby se vše záhy zklidnilo a "zkratkou" jsme se dostali do okrajové části města, jakéhosi ghetta, které nevypadalo nijak vábně. Široko daleko žádná hlavní cesta, kde by jezdila auta, jen v dáli kopec před námi, kam jsme se chtěli dostat a my uprostřed mezi oprýskanými baráky a nepálskou omladinou. Po hliněné cestě jsme došli až na konec tohoto "sídliště" a prošli malinkými bočními cestičkami mezi baráčky, kudy asi ještě nikdy žádný turista nešel. Dostali jsme se na velkou prašnou ulici, která už konečně vypadala, že míří ke chrámu. Dokoupili jsme vodu a já ve výdavku konečně dostal dokonce jednorupiovky.
Panorama Káthmándú z opičího chrámu (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Když už jsme byli pod kopcem, na kterém byl chrám, do kterého jsme se chtěli dostat, vyrostlo před námi takřka nekonečné schodiště. Začínalo pozvolna a čím dál tím víc přituhovalo, až jsme měli pocit, že začneme lézt snad po čtyřech. A přibývaly opice. Tyhle nekradou, ale i přesto jsme se raději měli na pozoru, člověk nikdy neví.
Šikovná opice (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)Vstupné pro zahraniční turisty je jako obvykle vyšší než pro domorodce (a turisty z okolí jako např. z Indie), takže jsme si museli připravit 600 nepálských rupií (200 na osobu). Množství opic rostlo, ale přesto to nebyly takové hordy opic jako v Shimle. Nahoře jsou různé chrámy, restaurace a podobná zařízení, nelze ale zapomenout na krásný výhled na Káthmándú. Až zde jsme viděli, jak je město skutečně velké a že proti prvnímu dojmu je skutečně mnohem, mnohem větší. Bohužel, i zde nahoře padlo za oběť několik budov dubnovému zemětřesení a některé budovy, které vidíte na fotografiích, už nejsou.
Opičí chrám v Káthmándú (Samsung Galaxy S III mini, klikněte pro zvětšení)Děti tu hrály fotbal, opice běhaly mezi nimi, v pozdních odpoledních hodinách a s blížící se bouřkou tu ale rozhodně nebylo zrovna plno. Spousta lidí včetně nás raději preventivně pospíchala dolů a stihli jsme dojít sotva tak do poloviny schodů (kterých je 365), než se spustil pořádný liják. Holt tak to vypadá, když se do Nepálu a Indie "prozíravě" vypravíte v monzunovém období. Poté, co déšť trochu přešel a spíše už jen poprchávalo, chtěli jsme si raději chytit taxík. Jenže v takovém počasí byly pochopitelně najednou všechny plné, takže jsme v dešti museli až k hotelu pěšky, kupodivu úspěšně. No, úspěšně. Nebylo to totiž vůbec jednoduché.
Opičí chrám v Káthmándú (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)Káthmándú totiž nepřekypuje zrovna přehledností, takže zkratky jsou zaručeným způsobem jak se ztratit a nejlepším řešením bylo jednoznačně držet se hlavní cesty, všechno obejít a jít po už známé cestě velkou oklikou. "Zkratka" nás vždycky dostala do nějaké slepé uličky, moc vpravo, moc vlevo, prostě někam, kde to zaručeně nikam nevedlo. Prostě a jednoduše, nemělo to smysl. Raději prošmatlat kilometr, abychom se dostali do místa, které je 300 metrů daleko. Protože zkratkou to budou kilometry dva. To byl tedy první den v Nepálu a příště se podíváme do Bhaktapuru.

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Samsung NX11 s objektivem Samsung 18-55mm nebo smartphonem Samsung Galaxy S III mini.


Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala