www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: Káthmándú, Opičí chrám

Cestování po Indii a Nepálu: Káthmándú, Opičí chrám
, , článek
Po projetí části Indie jsme se vrhli do Nepálu. První den v něm byl ve znamení hlavního města Káthmándú a Opičího chrámu. Město bylo z části zničeno letošním zemětřesením, a proto mnoho památek z našeho cestování už neexistuje.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Káthmándú, Durbar Square
  2. Káthmándú, Opičí chrám Swayambhunath
reklama
Protože se blížila třetí hodina odpolední, začínalo nám už kručet v břiše. Docela rychle jsme našli pěknou restauraci, kam jsme se museli vyšplhat po úzkých schodech a nízkých stropech až do asi pátého patra a skončili jsme na střeše. Byl odtud vynikající výhled na celé Durbar Square v Káthmándú. Výborné místo s Káthmándú jak na dlani. Objednali jsme jídlo, tradičně také "mango džus" a užívali si chvilky klidu, kdy se celý ruch odehrával pod námi a nás nikdo neotravoval. Bylo potřeba si trochu odpočinout, protože nás čekala pěší cesta na další "monkey temple" neboli opičí chrám.
Cestou na Swayambhunath to lze vzít i přes taková ghetta (Samsung Galaxy S III mini, klikněte pro zvětšení)Cestou na opičí chrám Swayambhunath jsme to brali nejprve městem přes neuvěřitelné zácpy, aby se vše záhy zklidnilo a "zkratkou" jsme se dostali do okrajové části města, jakéhosi ghetta, které nevypadalo nijak vábně. Široko daleko žádná hlavní cesta, kde by jezdila auta, jen v dáli kopec před námi, kam jsme se chtěli dostat a my uprostřed mezi oprýskanými baráky a nepálskou omladinou. Po hliněné cestě jsme došli až na konec tohoto "sídliště" a prošli malinkými bočními cestičkami mezi baráčky, kudy asi ještě nikdy žádný turista nešel. Dostali jsme se na velkou prašnou ulici, která už konečně vypadala, že míří ke chrámu. Dokoupili jsme vodu a já ve výdavku konečně dostal dokonce jednorupiovky.
Panorama Káthmándú z opičího chrámu (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Když už jsme byli pod kopcem, na kterém byl chrám, do kterého jsme se chtěli dostat, vyrostlo před námi takřka nekonečné schodiště. Začínalo pozvolna a čím dál tím víc přituhovalo, až jsme měli pocit, že začneme lézt snad po čtyřech. A přibývaly opice. Tyhle nekradou, ale i přesto jsme se raději měli na pozoru, člověk nikdy neví.
Šikovná opice (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)Vstupné pro zahraniční turisty je jako obvykle vyšší než pro domorodce (a turisty z okolí jako např. z Indie), takže jsme si museli připravit 600 nepálských rupií (200 na osobu). Množství opic rostlo, ale přesto to nebyly takové hordy opic jako v Shimle. Nahoře jsou různé chrámy, restaurace a podobná zařízení, nelze ale zapomenout na krásný výhled na Káthmándú. Až zde jsme viděli, jak je město skutečně velké a že proti prvnímu dojmu je skutečně mnohem, mnohem větší. Bohužel, i zde nahoře padlo za oběť několik budov dubnovému zemětřesení a některé budovy, které vidíte na fotografiích, už nejsou.
Opičí chrám v Káthmándú (Samsung Galaxy S III mini, klikněte pro zvětšení)Děti tu hrály fotbal, opice běhaly mezi nimi, v pozdních odpoledních hodinách a s blížící se bouřkou tu ale rozhodně nebylo zrovna plno. Spousta lidí včetně nás raději preventivně pospíchala dolů a stihli jsme dojít sotva tak do poloviny schodů (kterých je 365), než se spustil pořádný liják. Holt tak to vypadá, když se do Nepálu a Indie "prozíravě" vypravíte v monzunovém období. Poté, co déšť trochu přešel a spíše už jen poprchávalo, chtěli jsme si raději chytit taxík. Jenže v takovém počasí byly pochopitelně najednou všechny plné, takže jsme v dešti museli až k hotelu pěšky, kupodivu úspěšně. No, úspěšně. Nebylo to totiž vůbec jednoduché.
Opičí chrám v Káthmándú (Samsung NX11 + Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)Káthmándú totiž nepřekypuje zrovna přehledností, takže zkratky jsou zaručeným způsobem jak se ztratit a nejlepším řešením bylo jednoznačně držet se hlavní cesty, všechno obejít a jít po už známé cestě velkou oklikou. "Zkratka" nás vždycky dostala do nějaké slepé uličky, moc vpravo, moc vlevo, prostě někam, kde to zaručeně nikam nevedlo. Prostě a jednoduše, nemělo to smysl. Raději prošmatlat kilometr, abychom se dostali do místa, které je 300 metrů daleko. Protože zkratkou to budou kilometry dva. To byl tedy první den v Nepálu a příště se podíváme do Bhaktapuru.

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Samsung NX11 s objektivem Samsung 18-55mm nebo smartphonem Samsung Galaxy S III mini.

Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala