www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení
, , článek
Cestování po Indii dokáže přinést nejedno překvapení. V dnešním díle se budeme věnovat problematice dopravy, přesunu z jednoho místa na druhé a také smlouvání o cenách, které může být z počátku nepříjemné. Začne vás to ale bavit.
reklama
Další kapitolou jsou autobusy. Zapomeňte na to, že byste svépomocí zjistili, kdy, odkud a kam daný autobus jede. Jedinou možností je zeptat se okolních Indů a ti vás už nasměrují správným směrem. Tam je samozřejmě dobré se pro jistotu znovu zeptat, zda je to skutečně ten autobus, kterým chcete jet a můžete nastoupit.
Indický autobus v Narkandě (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


V autobusech se cestuje vskutku zajímavě. Indové jsou vstřícní k turistům, takže jsou schopni vyhodit jiného Inda jen proto, aby se vešel turista, nabídnou i místo k sezení. Přestože jsem byl poslední, sotva jsem se vešel do dveří a z autobusu jsem spíš visel, než byl v něm, i tak se za mně vešlo dalších šest sedm Indů, než jsme se rozjeli. Říká se, že kam se vejde n lidí, vejde se i n+1, v Indii to mají trochu jinak. Tady se vejde snad n+10 :-) Zatímco vlaky jsme moc narvané nezažili, u autobusů jsme naopak měli většinou štěstí na plné vozy. To, co u nás je "plný autobus", je v Indii prázdný.
Naprosto prázdný autobus... na indické poměry (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


To ale ani zdaleka není jediná zajímavost. O autobus se obvykle starají dva lidé. Prvním je logicky řidič, druhým je pak jakýsi "marketingový pracovník" a revizor v jednom. Jinak řečeno, máte tady druhého "borce", zpravidla mladého puberťáka, který každou chvíli vyskočí z autobusu, běhá po městě a řve na celé kolo, aby lidi nastupovali do autobusu. Řidič zatím pomalu popojíždí a naháněč klidně zmizí na několik minut, než se vrátí. Pokud už je v autobuse, zpravidla visí ve dveřích a tříská do něj. Pokud si to dobře pamatuju, dvojí třísknutí znamená, že může jet a jedno třísknutí, že zmerčil někoho, kdo chce nastoupit. Se divím, že po šichtě nemá zlomenou ruku a autobus má jakž takž rovné plechy.
Nádraží v Káthmándú aneb najdi si svůj autobus (Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Velkou výhodou autobusové dopravy je jednoznačně cena. Můžete jet hodně přes hodinu a stejně budete platit maximálně pár desítek rupií (5-15 Kč). Nevýhodou je často již zmíněný nulový komfort.
Nejnovější články
Ze života vztahové koučky: penis na seznamce Ze života vztahové koučky: penis na seznamce
Když mi vztah víc bere než dává, odcházím. Vztahová koučka bez chlapa, no to je teda bomba Pavlíno! „Už ti dávno není dvacet, co teď budeš dělat“? Oblíbená otázka mojí mámy. Musím hledat, nic jiného mi nezbyde...
14.2.2019, článek, Pavlína Uhrinová2 komentáře
Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot
Rozhodli jsme se s rodinou strávit měsíční dovolenou na Bali. Byla to naše vysněná destinace, a tak jsme si začátkem prosince sbalili kufry a vyrazili na Vánoce do tepla s vidinou měsíčního dobrodružství v tropickém ráji.
11.2.2019, článek, Jana Bártová
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala