www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení
, , článek
Cestování po Indii dokáže přinést nejedno překvapení. V dnešním díle se budeme věnovat problematice dopravy, přesunu z jednoho místa na druhé a také smlouvání o cenách, které může být z počátku nepříjemné. Začne vás to ale bavit.
K oblíbeným
reklama
Další kapitolou jsou autobusy. Zapomeňte na to, že byste svépomocí zjistili, kdy, odkud a kam daný autobus jede. Jedinou možností je zeptat se okolních Indů a ti vás už nasměrují správným směrem. Tam je samozřejmě dobré se pro jistotu znovu zeptat, zda je to skutečně ten autobus, kterým chcete jet a můžete nastoupit.
Indický autobus v Narkandě (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


V autobusech se cestuje vskutku zajímavě. Indové jsou vstřícní k turistům, takže jsou schopni vyhodit jiného Inda jen proto, aby se vešel turista, nabídnou i místo k sezení. Přestože jsem byl poslední, sotva jsem se vešel do dveří a z autobusu jsem spíš visel, než byl v něm, i tak se za mně vešlo dalších šest sedm Indů, než jsme se rozjeli. Říká se, že kam se vejde n lidí, vejde se i n+1, v Indii to mají trochu jinak. Tady se vejde snad n+10 :-) Zatímco vlaky jsme moc narvané nezažili, u autobusů jsme naopak měli většinou štěstí na plné vozy. To, co u nás je "plný autobus", je v Indii prázdný.
Naprosto prázdný autobus... na indické poměry (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


To ale ani zdaleka není jediná zajímavost. O autobus se obvykle starají dva lidé. Prvním je logicky řidič, druhým je pak jakýsi "marketingový pracovník" a revizor v jednom. Jinak řečeno, máte tady druhého "borce", zpravidla mladého puberťáka, který každou chvíli vyskočí z autobusu, běhá po městě a řve na celé kolo, aby lidi nastupovali do autobusu. Řidič zatím pomalu popojíždí a naháněč klidně zmizí na několik minut, než se vrátí. Pokud už je v autobuse, zpravidla visí ve dveřích a tříská do něj. Pokud si to dobře pamatuju, dvojí třísknutí znamená, že může jet a jedno třísknutí, že zmerčil někoho, kdo chce nastoupit. Se divím, že po šichtě nemá zlomenou ruku a autobus má jakž takž rovné plechy.
Nádraží v Káthmándú aneb najdi si svůj autobus (Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Velkou výhodou autobusové dopravy je jednoznačně cena. Můžete jet hodně přes hodinu a stejně budete platit maximálně pár desítek rupií (5-15 Kč). Nevýhodou je často již zmíněný nulový komfort.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová