www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení
, , článek
Cestování po Indii dokáže přinést nejedno překvapení. V dnešním díle se budeme věnovat problematice dopravy, přesunu z jednoho místa na druhé a také smlouvání o cenách, které může být z počátku nepříjemné. Začne vás to ale bavit.
K oblíbeným
reklama
Další kapitolou jsou autobusy. Zapomeňte na to, že byste svépomocí zjistili, kdy, odkud a kam daný autobus jede. Jedinou možností je zeptat se okolních Indů a ti vás už nasměrují správným směrem. Tam je samozřejmě dobré se pro jistotu znovu zeptat, zda je to skutečně ten autobus, kterým chcete jet a můžete nastoupit.
Indický autobus v Narkandě (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


V autobusech se cestuje vskutku zajímavě. Indové jsou vstřícní k turistům, takže jsou schopni vyhodit jiného Inda jen proto, aby se vešel turista, nabídnou i místo k sezení. Přestože jsem byl poslední, sotva jsem se vešel do dveří a z autobusu jsem spíš visel, než byl v něm, i tak se za mně vešlo dalších šest sedm Indů, než jsme se rozjeli. Říká se, že kam se vejde n lidí, vejde se i n+1, v Indii to mají trochu jinak. Tady se vejde snad n+10 :-) Zatímco vlaky jsme moc narvané nezažili, u autobusů jsme naopak měli většinou štěstí na plné vozy. To, co u nás je "plný autobus", je v Indii prázdný.
Naprosto prázdný autobus... na indické poměry (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


To ale ani zdaleka není jediná zajímavost. O autobus se obvykle starají dva lidé. Prvním je logicky řidič, druhým je pak jakýsi "marketingový pracovník" a revizor v jednom. Jinak řečeno, máte tady druhého "borce", zpravidla mladého puberťáka, který každou chvíli vyskočí z autobusu, běhá po městě a řve na celé kolo, aby lidi nastupovali do autobusu. Řidič zatím pomalu popojíždí a naháněč klidně zmizí na několik minut, než se vrátí. Pokud už je v autobuse, zpravidla visí ve dveřích a tříská do něj. Pokud si to dobře pamatuju, dvojí třísknutí znamená, že může jet a jedno třísknutí, že zmerčil někoho, kdo chce nastoupit. Se divím, že po šichtě nemá zlomenou ruku a autobus má jakž takž rovné plechy.
Nádraží v Káthmándú aneb najdi si svůj autobus (Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Velkou výhodou autobusové dopravy je jednoznačně cena. Můžete jet hodně přes hodinu a stejně budete platit maximálně pár desítek rupií (5-15 Kč). Nevýhodou je často již zmíněný nulový komfort.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala