Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Aromaterapií ke krásné pleti

18.5.2007, Simona Grygárková, článek
Naše pokožka je živá, v průběhu života se však neustále mění. Odráží se na ní stres, psychická pohoda či nepohoda, zdravotní stav, dědičná výbava, prostředí, strava a další. Všechny nepříznivé faktory sice neovlivníme, ale volbou správné kometiky, vyvážené stravy a pravidelného spánku dokážete zázraky.

Naše pokožka a prostředí


Naše pokožka je živá, v průběhu času se neustále mění, od narození do smrti. Vzhled pleti je dán hlavně genetickou dispozicí, ale také mnoha vnějšími faktory. Odráží se na ní stres, psychická pohoda či nepohoda, zdravotní stav, dědičná výbava, prostředí, v němž žijeme, špatná či kvalitní strava, příjem tekutin, fyzická aktivita, přemíra aditiv ve stravě, léky a další.

Ne všechny z nich v našich silách ovlivnit, například úplně se vyhnout stresovým situacím, žít v dobrém životním prostředí, dědičnou výbavu asi také moc neovlivníme. Ale jsou věci závislé přímo na našem výběru, a to kvalitní a vyvážená strava, která nám přináší dostatek všech potřebných vitaminů a minerálů, vydatný a pravidelný spánek, sportování, dostatečný příjem tekutin a vhodná přírodní kosmetika. Právě tyto drobnosti významně ovlivňují celkový stav organismu, který se odráží na pokožce a zpomaluje naše stárnutí,“ zdůrazňuje úvodem slečna Terezie Šínová, kosmetička používající výhradně přírodní kosmetiku z éterických olejů a intenzivně se věnující různým druhům masáží.


Zdravá pleť díky antioxidantům


Pro ochranu pokožky celého těla je naprosto nezbytné používat antioxidanty, ať už v potravinách, v přírodních potravinových doplňcích, tak i v kosmetických výrobcích. Jejich výskyt byl prokázán ve více než čtyřiceti éterických olejích, mezi ně patří například: citron, jalovec, santal, cedr, pelyněk, jasmín, neroli, růžové dřevo, růže, levandule, pomeranč, grapefruit a další.

Samotné nebo v kombinaci s nimi se velmi dobře uplatňují i panenské rostlinné oleje, protože obsahují nenasycené mastné kyseliny a vitaminy E a A. Patří mezi ně olej mandlový, pupalkový, z obilných klíčků, lněný, z lískových ořechů, makový, olivový,avokádový, jojobový, brutnákový, z mrkvových semen. „Zkušenosti z mojí několikaleté praxe mi neustále jednoznačně potvrzují, že používání éterických olejů v kombinaci s panenskými rostlinnými oleji je velmi šetrnou, a přitom spolehlivou, cestou napomáhající ke zdravé, krásné a mladistvé pokožce,“ radí slečna Terezie.


Ošetření pleti začíná tonikem


Základní ošetření pleti vždy začíná tonikem. Chceme-li si připravit vlastní aromaterapeutické tonikum, přidáme dvě až tři kapky éterického oleje do sto mililitrů destilované vody nebo neslazené minerálky či sodovky. Pro suchou, citlivou a zralou pleť je vhodný éterický olej z levandule, jasmínu, meduňky, jasmínu, ylang-ylangu, růže.

Aknózní pleti velmi prospívají éterické oleje ze santalu, tea-tree oleje, hřebíčku, jitrocele, jalovce, levandule či pelargonie. Tyto oleje obsahují silice, které mají příznivý vliv na snižování produkce kožního mazu.


Následuje masáž obličeje


Potom naneseme krém nebo olej a provedeme mikromasáž obličeje. „Aromaterapeutický krém získáme tak, že smícháme tři až čtyři kapky výše uvedeného éterického oleje s jednou lžící panenského rostlinného oleje, kakaového másla nebo základního krému. Zvlášť bychom měli ošetřit oční okolí, na to je nejlepším prostředkem pupalkový olej. Výborně se roztírá i vstřebává, udržuje pleť vláčnou a dodává jí potřebnou pružnost i výživu. Jestliže žena mívá problémy s přecitlivělýma, často oteklýma a začervenalýma očima, výborně je zklidní odvar ze světlíku lékařského.“

Na odvar použijeme jednu čajovou lžičku na jeden decilitr vroucí vody, necháme dvacet minut louhovat, potom přecedíme přes plátýnko a můžeme opatrně oči ošetřit vatovými tampóny. Ošetřujeme ráno a večer a nálev musí být denně čerstvě připravený, jinak by neměl léčivý účinek.


Pleťová maska pro svěží pleť


Alespoň jedenkrát týdně bychom si měli dopřát pleťovou masku. V prodejní síti je již běžně ke koupení kvalitní přírodní kosmetika, ale můžeme střídavě používat také některý z osvědčených receptů našich babiček. Jako například chladivou masku na obličej i celé tělo ze směsi bílého jogurtu a nastrouhané salátové okurky, jogurtu a medu či spařených jemně mletých ovesných vloček a zakysané smetany. U zralejší pokožky můžeme nanést na obličej a dekolt rozmačkaný vyzrálý banán, meruňku nebo kvalitní med.


Domácí péče – od hlavy až k patě


V domácí péči musíme věnovat pozornost celému tělu, doslova od hlavy až k patě. Tedy nejen obličeji, ale také partiím, které většinou opomíjíme, protože bývají skryty za oděvem.“ K ošetření celého těla jsou výborné aromatické koupele. Mohou být celkové nebo jen místní, jako například nohou, rukou atd.


Foto: Silvia Bukovac

Můžeme používat buďto koupené stoprocentně přírodní éterické koupelové směsi, nebo si můžeme éterickou směs připravit doma sami, ale musíme mít na paměti, že do aromakoupele se nesmějí používat čisté neředěné éterické oleje, ale musí být smíchané s nějakým emulgátorem – mořskou solí, mlékem, smetanou, rostlinným olejem. Je to hlavně proto, že čisté éterické oleje se nerozpouštějí ve vodě, ale plavou na povrchu. Mohly by se proto dostat do očí, ústní dutiny či pohlavních orgánů, a došlo by patrně k podráždění.

Domácí směs pro aromakoupel si připravíme takto: do jedné polévkové lžíce emulgátoru nakapeme dvě až čtyři kapky příslušného éterického oleje. Nejvíce se hodí levandule, meduňka, citron, neroli, pačuli, jalovec, rozmarýn, čajovník, pomeranč, kakost, jasmín, růže. Jestliže má například žena gynekologické obtíže, výborně jí pomůže aromakoupel z tea-tree oleje. Tuto koupel ale musí provádět pravidelně pět až sedm dní,“ dodává slečna Šínová.


Krásné ruce a nehty dotváří vaši image


Také ruce si právem zaslouží zvýšenou pozornost. Názor, že na pokožku rukou nemá smysl používat kvalitní přípravky, protože je během dne stejně smyjeme, je naprosto scestný. Právě pokožka rukou bývá extrémně namáhána častým mytím, působením agresivních čistících prostředků, nepříznivým počasím a dalšími faktory. Kůže rukou se lehce vysušuje, vznikají na ní drobné bolestivé trhlinky a vypadá povadle.

V první řadě je důležité dělat co nejvíce domácích i zahradních prací v rukavicích. Tím ruce ochráníme před čističi, prachem a hlínou, které jim opravdu nesvědčí. „Alespoň jedenkrát týdně bychom si také měli dopřát zábal rukou z vlažného panenského rostlinného oleje, výborný je i obyčejný olivový. Olej řádně vmasírujeme do pokožky, opatrně navlečeme kosmetické rukavice nebo mikrotenové sáčky a necháme působit 20 až 30 minut.“

Neodmyslitelnou součástí rukou jsou také nehty. Na stav nehtů se podílejí kromě zevních faktorů, jako jsou agresivní čističe, nekvalitní laky či odlakovací prostředky i vnitřní faktory. K těm patří zažívací, dýchací a kardiovaskulární choroby, hormonální a metabolické poruchy. Matné a křehké nehtové ploténky mohou být důsledkem nedostatku vitaminů a minerálů. Pro krásné a zdravé nehty je proto důležitý přísun vitaminů skupiny B, E, A, nenasycených mastných kyselin, lecitinu, křemíku, vápníku a zinku.


Dopřejte si nehtovou koupel


Před manikúrou je vhodná následující nehtová koupel: do půl litru teplé vody nakapeme dvě až tři kapky éterického oleje z citronu rozpuštěného v asi padesáti mililitrech emulgátoru – mléka, smetany, mořské soli či rostlinného oleje. Nehty do této lázně ponoříme na deset až patnáct minut. Dosáhneme tak jejich změkčení, které usnadní další úpravu nehtů, a přitom je dokonale ošetříme.“


Chraňte se před prvními slunečními paprsky


Pomalu k nám přichází jaro, tak nepodceňujte sluneční paprsky a používejte již od začátku kvalitní krémy s ochrannými faktory. Zpomalíte tak předčasné stárnutí kůže a pleť bude krásná a svěže mladistvá,“ dodává nakonec Terezie Šínová.

Titulní foto: Hans-jürgen Oertelt