Alternativní medicína a léčba křečových žil
6.6.2008, Simona Grygárková, článek
Parné dny jsou tady a mnoho z nás ráno přemýšlí, kterou sukni si vzít. Tento problém řeší při pohledu na své dolní končetiny velmi mnoho žen již od útlého věku. Důvodem jsou často křečové žíly či tzv. metličkové žilky, jež modře prosvítají kůží. Jak tyto problémy vznikají, co je jejich příčinou a jak se dají léčit? Na tyto otázky naleznete odpověď od MUDr. Nory Součkové, která se zabývá alternativní medicínou.
Co jsou to křečové žíly
Z medicínského hlediska se choroby žilního systému řadí mezi civilizační choroby. Chronickou žilní nedostatečnost pak označujeme za stav, při němž jsou narušeny mechanismy žilního návratu krve a následkem toho se zvyšuje žilní tlak v hlubokém i povrchovém žilním systému. „U poloviny populace se vyskytují primární varixy (křečové žíly), jenž jsou podmíněny vrozenou poruchou žilní stěny, díky které dochází k postupnému rozšiřování postižených žil.“ Na vzniku varixů se podílejí i další vlivy - nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, těhotenství, dlouhodobé stání či sezení, obezita, špatné stravovací návyky, kouření, užívání hormonálních přípravků. „Postižení si pak kromě estetického problému stěžují na otoky, pocity těžkých unavených nohou, pálení, svědění, štípání nebo velkou citlivost až bolestivost,“ popisuje paní Nora.
Z pohledu alternativní medicíny jsou křečové žíly nemocí krvetvorby, tedy látkové výměny a může za ně především a nejspíš i výhradně nesprávná výživa. Na energetické rovině jde o stagnaci energie v dolní polovině těla. Je zde narušeno rovnoměrné proudění a energie již nemá schopnost vracet se zpět s dostatečnou silou. Postižení obvykle na duševní rovině se cítí přetěžováni, unavení, špatně se rozhodují, setrvávají v nepříjemných situacích, trpí nedostatkem vnitřní pružnosti a schopnosti nechat věci volně plynout.
Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou křečové žíly důsledkem nerovnováhy ve slezině, která je orgánem elementu země. Náchylnost ke křečovým žilám souvisí s řídkou vazivovou tkání. Slezina společně s játry a srdcem odpovídá za elasticitu cévních stěn, dodává jim z potravy přeměněné živiny. Při špatné výživě, kde převládá nadbytek masa, přepálených tuků, kravského mléka a cukru, však již těžko mohou plnit svoji správnou funkci. Cévní stěny křehnou, ochabují, vznikají modřiny a křečové žíly. „Když jsme se podívali na tento problém z více směrů přírodní medicíny, docházíme téměř ke stejnému výsledku, to na alternativním léčení miluji, bere lidské tělo vždy jako celek a zabývá se jeho vzájemným propojením se všemi orgány a jejich dráhami, ne pouze léčbou jednoho neduhu, jako je tomu u klasické medicíny.“
„Při potížích s křečovými žilami se velmi doporučují lymfatické masáže, kdy vlastně touto technikou odčerpáme přebytek lymfy a rozproudíme krevní oběh a ihned pocítíme značnou úlevu. Metoda je to sice velmi účinná, ale neřeší přímo příčiny, ale spíše pomáhá přechodně odstranit příznaky. Velké úspěchy slaví thajské masáže. Působí mnohem hlouběji, zpevňují vazivo, uvolňují klouby a s nimi i obrovské množství uvězněné energie. Je to hlavně energetická masáž, která harmonizuje všechny dráhy a doplňuje chybějící energii právě dolním končetinám.“ Východní medicína nohy považuje za energetickou řeku našeho těla, která určuje, jak budeme prospívat. Celá masáž je propojena meditací, která působí očistně i na duši. Oba tyto postupy přinášejí vynikající výsledky.
Na křečové žíly pomáhají aromamasáže
Vhodnými éterickými oleji na tyto stavy je cypřiš, který nejen reguluje, oživuje krevní oběh a tonizuje žíly, ale svými vibracemi nás podněcuje k životním změnám a rozhodnosti. Také citron zlepšuje cirkulaci krve, elasticitu cév, rozptyluje chaos a zmatek a mírní starosti slezinového a zemského charakteru. „Dále se k masážím hodí jalovec, rozmarýn, šalvěj, poněvadž působí do hloubky, povzbuzují lymfu, osvěžují a regenerují pokožku. Můžeme použít i levanduli, protože tiší bolestivost, únavu a celkově zklidňuje. K vytvoření účinné masážní směsi musíme vždy použít stoprocentně přírodní éterické oleje, které smícháme s panenskými rostlinnými oleji, nejlépe olivový, dýňový, mandlový, sezamový, z lístkových oříšků nebo lněný. Do dvou lžic oleje nakapeme tři až čtyři kapky éterického oleje. Velmi dobré zkušenosti v léčbě křečových žil mám i v kombinaci těchto pěti olejů dohromady - cypřiš, pelargónie, máta, levandule, grapefruit. Do dvou lžic dýňového oleje kápnu od každého po dvou kapkách, dobře promíchám a můžeme masírovat vždy směrem od kotníků k srdci. Nohy by se po této masáži měly zabalit do potravinářské fólie (zabrání se tak rychlému vyprchání éterických olejů a zintenzivní se účinek, potom je přikrýt dekou a dvacet minut v leže relaxovat,“ vysvětluje paní doktorka.
Při vysokém tlaku, epilepsii a těhotenství nahradíme intenzivní aromamasáže častým podkládáním nohou do zvýšené polohy a jemným vtíráním levandulového oleje do postižených míst. Během masáže i zábalu by nohy měly být ve vodorovné nebo mírně zvýšené poloze. Takto i bez zábalu, bychom měli odpočívat i během dne, jakmile se naskytne vhodná příležitost.
Kvalitu žilního systému podporuje rutin, jehož významným zdrojem je pohanka. Celkový protizánětlivý účinek vykazují omega-3 mastné kyseliny v rybím, olivovém, ale také pupalkovém či lněném oleji. Při skladbě jídelníčku bychom měli vždy pamatovat na potraviny, které stimulují tvorbu prostaglandinů,tzn. protizánětlivých látek přirozeně produkovaných lidským organismem. Jedná se o ryby, zeleninu, různá semínka a oříšky nebo hotové vylisované oleje z nich. Jako potravinový doplněk by v našem jídelníčku určitě neměl chybět dýňový, lněný a mandlový olej. Užíváme střídavě ob den po jedné čajové lžičce z každého. Produkci této aktivní substance naopak brzdí červené maso, bílý cukr, přepálené tuky, kravské mléko a výrobky z něj. Riziko zánětu znásobuje nadměrná přítomnost tzv.volných radikálů, které neutralizují antioxidanty, jako jsou vitaminy E, A a C nebo látky obsažené v kvalitním zeleném čaji. Výborným přírodním zdrojem těchto vitaminů je rakytník řešetlákový, užíváme ve formě čaje, šťávy či sirupu. Ale i obyčejný česnek a cibule jsou výraznými protizánětlivými bojovníky. Lidová medicína je doporučuje nejen konzumovat, ale využívat i formou zábalů či obkladů.
Léčbu křečových žil můžeme doplnit bylinkami
Výborné jsou následující dvě směsi:
1 díl řebříčku, 1 díl slézu a 1 díl listů pampelišky
1 díl majoránky, 1 díl bazalky a 1 díl máty peprné – nepijeme tři hodiny před spánkem!
Vybranou směs dobře promícháme a jednu polévkou lžíci bylinek přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme pět minut louhovat, pak scedíme a nalijeme do termosky. Pijeme po doušcích během celého dne.
Další velmi léčivou bylinkou je hluchavka bílá. Připravíme si ji stejně jako předchozí směs a pijeme 3 x denně šálek.
Obklady pro bolestivá místa si můžeme připravit z listů hlávkového zelí. Čerstvé listy zelí zbavíme středního tvrdého řapíku, válečkem je mírně pomačkáme a přiložíme ve dvou až třech vrstvách na žíly a ovážeme. Obklad necháme účinkovat nejméně čtyři až pět hodin. Stejně si můžeme aplikovat i obklad z kokošky pastuší tobolky, který účinkuje již za jednu hodinu.
„Mezi osvědčené volně prodejné homeopatické léky na léčbu či zmírnění problémů s křečovými žilami bych uvedla alespoň tyto. Při bolestech zvyšujících se fyzickou námahou a při sklonu k tvorbě podlitin je výborná Arnica montana 9CH – užíváme dvakrát denně pět granulek. Při zimomřivosti, bolestivosti a tvorbě podlitin je účinný Hamamelis 9CH – užíváme dvakrát denně pět granulek. Při pocitech štípání a bodání pomůže Aesculus 9CH – užíváme dvakrát denně pět granulek. Při léčbě homeopatickými preparáty musíme vynechat kávu, čokoládu, zubní pasty, žvýkačky či bonbóny s přídavkem mentolu nebo máty. Výražně totiž snižují účinky těchto přírodních léků,“ zdůrazňuje paní Součková.
Dále je třeba dbát na volné oblečení a vhodnou pohodlnou obuv s podpatky do tří centimetrů a hlavně nenosit ponožky s gumičkou. „Za dobré považuji nošení kompresivních punčoch, jsou dostání v lékárnách.“ Velmi účinné jsou studené sprchy, koupání v moři a chůze naboso v písku a po oblázcích. Redukce váhy a dostatečná pohybovat aktivita, vhodný je běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání, jóga, kalanetika, pilates. Velmi nevhodné je stání či přešlapování na místě, stoupání na špičky. Při sezení či ležení se doporučuje mít nohy vždy výše než tělo. I postel by měla mít část v nohách zvednutou, aby krev a lymfa mohly lépe z nohou odtékat. „Výborným pomocníkem je pravidelné „šlapání vody“. To provádíme pravidelně denně ve vaně naplněné do poloviny, ale nikdy déle než tři minuty.“
„Alternativní medicína vychází i z toho, že jestliže chceme vyléčit nemoc, musíme mít hlavně zdravou duši. Začíná nám období prosvícené slunečními paprsky s přílivem blahodárné energie, využijme toho k procházkám do přírody, na kterých můžeme hledat odpovědi na své nevyřešené otázky. Kde mám nejasno? Jak změnit životní styl, který mi nevyhovuje? A podobně.“ dodává nakonec MUDr. Nora Součková.
Titulní foto: dreamstime.com