www.relaxuj.cz
>

Zvyšte účinek svého saunování

Zvyšte účinek svého saunování
, , článek
Saunování je již samo o sobě regenerační cvičení pro náš organismus. Jeho léčebný a relaxační účinek se však dá ještě znásobit jednoduchým respiračním cvičením, které se provádí buď vsedě, nebo ve stoje.
K oblíbeným
Saunování samo o sobě pochopitelně může plně vystačit požadovaným a předpokládaným potřebám relaxace a tonizace saunujících se. Na jedné straně lze však jeho průběh doplnit některými vhodnými regeneračními postupy, které přispívají k obohacení a zintenzivnění jeho účinku. Na druhé straně působí také jako doplněk jiných regeneračních postupů.


Vhodné doplňky saunování


V horku saunové prohřívárny je nezbytné vyhnout se jakýmkoli namáhavým či nerozvážným pohybům. Proto se na vrcholu prohřívání připouští jen lehká automasáž končetin a varuje se před rychlým střídáním stupňů pryčny.

Jedině v ochlazovací fázi saunování, anebo jako jeho závěr, lze použít některé způsoby nenáročné pohybové aktivity, které jednak využívají, jednak zvýrazňují fyziologické změny způsobené zahřátím.


Vyzkoušejte respirační gymnastiku


Praktickou aplikací tělesné aktivity během saunování je respirační gymnastika. Je to nadneseně používaný výraz pro několik cviků během ochlazování na vzduchu, které spočívají například v rozpažování paží, vypínání hrudníku s hlubokým nádechem a naopak stlačování hrudníku přeložením paží vpředu spolu s hlubokým výdechem, případně i předklonem.

Může se také kroužit pažemi, dělat podřepy či dřepy, klusat, dětem se může zpestřit toto cvičení různými hravými prvky (hra na čápa, žabku apod.). A to vše ve stoji i za chůze či při pomalém běhu! Zásadně se vdechuje nosem a vydechuje ústy. Cvičení trvá maximálně jen několik minut.


Cvičit však můžete i vsedě


Dýchací cviky můžeme provádět i vsedě. Na lavici položíme prohřátou látkovou podložku, usedneme a lehce cvičíme. Můžeme při tom volně i zhluboka dýchat, i to stačí k dobrému, byť postupnému a pomalejšímu ochlazování. Vyhovuje to zejména těm saunujícím, u nichž zdravotní důvody vylučují ochlazovat se příliš intenzivně, například koupelí v bazénku, především u nemocných s vysokým krevním tlakem.

Dýchání a také některé svalové bolesti zad uvolní zavěšování se pažemi na nějaké horizontálně upevněné tyči (ribstolu, hrazdě apod.). Vahou těla a krouživými pohyby trupu se obvykle uvolní svalové kontraktury v oblasti páteře a hrudníku a pokud by vadily i při dýchání, napomůže se takto k jejich odstranění. Děti tyto cviky však nesmí provádět, vazivový aparát jejich ramenních kloubů není pevný!


Pohybem k lepšímu prokysličení krve


Jako závěr saunování lze zařadit jako nejlepší způsob vhodné tělesné aktivity chůze střídavá s pomalým během ze sauny. Dýchání čerstvého vzduchu v přírodě vede k vyššímu prokysličení krve. Z úcty k slavnému finskému běžci, který svůj trénink spojil se saunováním, nazývám tento způsob ukončení nejlépe každého běhu saunování „nurmium“.


Doplněk pohybových aktivit


Prohřátí v saunové lázni může tvořit přípravu k celkové heterogenní masáži, ale také k navazující pohybové aktivitě. Dobře prohřáté a uvolněné svaly a vazivo kloubů přispějí k prohloubení účinku masážních hmatů, anebo k zlepšenému pohybu při cvičení, plavání, rekreační sportovní hře, případně - jak to dělají Finové - při vyběhnutí ven do přírody. Celkové předehřátí svalové soustavy vede ke snížení rizika poškození prochlazených svalů nebo vaziva během pohybové aktivity, zejména za nepříznivého počasí.


Saunování jako závěr tréninku


Trénink je pohybová aktivita, která vyvoláním usilovné námahy, pravidelně opakované, vede k zlepšení výkonu. Tělesná námaha však ale vede k tvorbě odpadových zplodin metabolizmu, které způsobují svalovou únavu. Prohřátím vyvolané prokrvení svalstva vede k odplavení těchto látek.

Saunování po předcházející běžné i vrcholové tělesné námaze upravuje změny fyziologických funkcí organismu, vyvolaných nejen jí, ale i vlivem nepříznivého klimatu. Stalo se tak nezbytnou součástí nejen sportovního tréninku, ale i jakékoli rekreační pohybové aktivity.

O masáži, nurmiu a o tom prokysličování a jiných zajímavostech jindy.

Antonín Mikolášek

Titulní foto: Daniel Sroga
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář