www.relaxuj.cz
>

Zumba – cvičení, které rozzáří nejednu tvář

Zumba – cvičení, které rozzáří nejednu tvář
, , článek
Když mi kamarádka řekla, že začala chodit na zumbu dancing, neměla jsem ponětí, oč vlastně jde. Vzhledem k mé přirozené zvědavosti jsem se snažila dopídit dalších informací. To jsem však ještě netušila, že zjistit něco bližšího o zumbě nebude vůbec jednoduché… Avšak výsledek hledání stál za to.
K oblíbeným
Že by zumba měla něco společného se zoombie? Ale kdepak, zumba je fitness program, jež právě otřásá celým světem. I když po shlédnutí programu a zjištění historie zumby, si nejsem až zas tak jistá, zda označení: fitness cvičení je až tak trefné, spíše mi to připomíná nějaký novodobý druh tance vzniknuvší z kombinae již dávno existujících tanečních stylů. Inu ano, snad všechny taneční styly jsou zde splácány do jednoho tanečního celku, tak jako pejsek a kočička uplácali dort, tedy až s jediným rozdílem, po tomhle vás bříško bolet rozhodně bolet nebude, ba naopak, budete nadšení. Kouzlo tohoto na první pohled indiánského tance na vyvolání deště je v jeho střídání rytmů, rychlých s pomalými a hudbě, která je prostě strhující.


V zajetí rytmu


Zumba je hodna svému rytmu, v překladu totiž znamená rychlost a rytmus. Na svědomí ji má jeden Kolumbijec, Beto Peréz, který je slavným choreografem a stojí kupříkladu za sexy tanečky překrásné Shakiry. Právě tento muž si v Miami otevřel své vlastní fitness centrum, kam docházel předcvičovat. A jak to u geniálních věcí bývá, zumba vznikla úplnou náhodou. Milý Beto si jednou zapomněl vzít na svou lekci adekvátní hudbu ke cvičení, a nezbylo mu nic jiného než improvizovat na hudbu, kterou měl momentálně v autě. Jelikož Beto byl pravý Kolumbijec a milovník pravé latinskoamerické hudby, asi si umíte představit, o jakou muziku asi šlo, ano byla to samá salsa a merenqa. Spontánně vzniklé cvičení mělo však takový úspěch, že si vyžádalo opakování a záhy se tyto hodiny staly nejoblíbenější v celém centru.


Cesta za velkou louži


Aby se zumba dostala za velkou louži a dorazila až k nám, musela urazit ještě notný kus cesty. Pomohli jí dva američtí podnikatelé, kteří společně s Perézem vytvořili unikátní promyšlený program s výukou nových lektorů pocházejících z celého světa. Za svůj boom pak také vděčí televizním programům, jako je Bailando či Stardance, které přitáhly milióny diváků, jež se začali zajímat o latinskoamerické rytmy.


Taneční mega mix


Dnes je zumba nejžhavějším fitness programem s úžasnou kombinací zábavnosti, účelnosti a efektivnosti. Nynější zumba je kombinací dynamických a pomalých pohybů, tanečních prvků a různých tanečních stylů, jako je salsa, merenqa, flamengo, hip – hop, cha – cha, samba, rock and roll, calypso a břišní tanec.


Co je k cvičení potřeba?


Cvičení je nenáročné na pomůcky, stačí chuť, nějaké to sportovní obutí a oblečení a můžete se vrhnout na cvičení, potíže je pouze s lektory. Svět jich má sice už přes dvacet tisíc, avšak Česká republika prozatím vlastní jen jednoho, ale jak je známo, vše je relativní a vzhledem k vysokému zájmu se jistě tento stav brzy změní.


Zumba v České republice


U nás se jí začala věnovat jako první instruktorka Tereza Strnadelová, jež je bohužel zatím naší jedinou lektorkou zumby. Tereza se k tanci a pohybu věnovala již od dětství a nyní studuje taneční konzervatoř. Zumbu se naučila během svého ročního pobytu ve Spojených státech amerických. Prozatím u nás jsou tedy místa, kde si můžete zumbu zatančit jen tři: Dobříš, Všenory a v Praze v Holmes Paace na Smíchově.

Pokud jste dál od Prahy a máte daleko i do Bratislavy, kde instruuje k nám další nejbližší lektorka zumby, budete se muset spokojit s nadějí do budoucna a s dvd, které si můžete u mezinárodní asociace zumby objednat.


Shrnuto do kostky


V čem všem je výhoda tréninku zumby?
  • Za prvé: díky ní se naučíte kroky velkého množství tanečních stylů.
  • Za druhé: má skvělý antistresový efekt.
  • Za třetí: nalézá nové přátele.
  • Za čtvrté: Výborně tvaruje tělo, vyburcuje metabolismus k rychlému spalování tuků, prospívá kardiovaskulárnímu systému a tonizuje.

Nemusíte se bát, že byste jej nezvládli, existuje několik tříd a jsou dokonce i speciální workshopy pro seniory.

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář