Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zumba – cvičení, které rozzáří nejednu tvář

23.1.2009, Adriana Dosedělová, článek
Když mi kamarádka řekla, že začala chodit na zumbu dancing, neměla jsem ponětí, oč vlastně jde. Vzhledem k mé přirozené zvědavosti jsem se snažila dopídit dalších informací. To jsem však ještě netušila, že zjistit něco bližšího o zumbě nebude vůbec jednoduché… Avšak výsledek hledání stál za to.
Že by zumba měla něco společného se zoombie? Ale kdepak, zumba je fitness program, jež právě otřásá celým světem. I když po shlédnutí programu a zjištění historie zumby, si nejsem až zas tak jistá, zda označení: fitness cvičení je až tak trefné, spíše mi to připomíná nějaký novodobý druh tance vzniknuvší z kombinae již dávno existujících tanečních stylů. Inu ano, snad všechny taneční styly jsou zde splácány do jednoho tanečního celku, tak jako pejsek a kočička uplácali dort, tedy až s jediným rozdílem, po tomhle vás bříško bolet rozhodně bolet nebude, ba naopak, budete nadšení. Kouzlo tohoto na první pohled indiánského tance na vyvolání deště je v jeho střídání rytmů, rychlých s pomalými a hudbě, která je prostě strhující.


V zajetí rytmu


Zumba je hodna svému rytmu, v překladu totiž znamená rychlost a rytmus. Na svědomí ji má jeden Kolumbijec, Beto Peréz, který je slavným choreografem a stojí kupříkladu za sexy tanečky překrásné Shakiry. Právě tento muž si v Miami otevřel své vlastní fitness centrum, kam docházel předcvičovat. A jak to u geniálních věcí bývá, zumba vznikla úplnou náhodou. Milý Beto si jednou zapomněl vzít na svou lekci adekvátní hudbu ke cvičení, a nezbylo mu nic jiného než improvizovat na hudbu, kterou měl momentálně v autě. Jelikož Beto byl pravý Kolumbijec a milovník pravé latinskoamerické hudby, asi si umíte představit, o jakou muziku asi šlo, ano byla to samá salsa a merenqa. Spontánně vzniklé cvičení mělo však takový úspěch, že si vyžádalo opakování a záhy se tyto hodiny staly nejoblíbenější v celém centru.


Cesta za velkou louži


Aby se zumba dostala za velkou louži a dorazila až k nám, musela urazit ještě notný kus cesty. Pomohli jí dva američtí podnikatelé, kteří společně s Perézem vytvořili unikátní promyšlený program s výukou nových lektorů pocházejících z celého světa. Za svůj boom pak také vděčí televizním programům, jako je Bailando či Stardance, které přitáhly milióny diváků, jež se začali zajímat o latinskoamerické rytmy.


Taneční mega mix


Dnes je zumba nejžhavějším fitness programem s úžasnou kombinací zábavnosti, účelnosti a efektivnosti. Nynější zumba je kombinací dynamických a pomalých pohybů, tanečních prvků a různých tanečních stylů, jako je salsa, merenqa, flamengo, hip – hop, cha – cha, samba, rock and roll, calypso a břišní tanec.


Co je k cvičení potřeba?


Cvičení je nenáročné na pomůcky, stačí chuť, nějaké to sportovní obutí a oblečení a můžete se vrhnout na cvičení, potíže je pouze s lektory. Svět jich má sice už přes dvacet tisíc, avšak Česká republika prozatím vlastní jen jednoho, ale jak je známo, vše je relativní a vzhledem k vysokému zájmu se jistě tento stav brzy změní.


Zumba v České republice


U nás se jí začala věnovat jako první instruktorka Tereza Strnadelová, jež je bohužel zatím naší jedinou lektorkou zumby. Tereza se k tanci a pohybu věnovala již od dětství a nyní studuje taneční konzervatoř. Zumbu se naučila během svého ročního pobytu ve Spojených státech amerických. Prozatím u nás jsou tedy místa, kde si můžete zumbu zatančit jen tři: Dobříš, Všenory a v Praze v Holmes Paace na Smíchově.

Pokud jste dál od Prahy a máte daleko i do Bratislavy, kde instruuje k nám další nejbližší lektorka zumby, budete se muset spokojit s nadějí do budoucna a s dvd, které si můžete u mezinárodní asociace zumby objednat.


Shrnuto do kostky


V čem všem je výhoda tréninku zumby?
  • Za prvé: díky ní se naučíte kroky velkého množství tanečních stylů.
  • Za druhé: má skvělý antistresový efekt.
  • Za třetí: nalézá nové přátele.
  • Za čtvrté: Výborně tvaruje tělo, vyburcuje metabolismus k rychlému spalování tuků, prospívá kardiovaskulárnímu systému a tonizuje.

Nemusíte se bát, že byste jej nezvládli, existuje několik tříd a jsou dokonce i speciální workshopy pro seniory.

Titulní foto: www.dreamstime.com