www.relaxuj.cz
>

Zumba – cvičení, které rozzáří nejednu tvář

Zumba – cvičení, které rozzáří nejednu tvář
, , článek
Když mi kamarádka řekla, že začala chodit na zumbu dancing, neměla jsem ponětí, oč vlastně jde. Vzhledem k mé přirozené zvědavosti jsem se snažila dopídit dalších informací. To jsem však ještě netušila, že zjistit něco bližšího o zumbě nebude vůbec jednoduché… Avšak výsledek hledání stál za to.
K oblíbeným
reklama
Že by zumba měla něco společného se zoombie? Ale kdepak, zumba je fitness program, jež právě otřásá celým světem. I když po shlédnutí programu a zjištění historie zumby, si nejsem až zas tak jistá, zda označení: fitness cvičení je až tak trefné, spíše mi to připomíná nějaký novodobý druh tance vzniknuvší z kombinae již dávno existujících tanečních stylů. Inu ano, snad všechny taneční styly jsou zde splácány do jednoho tanečního celku, tak jako pejsek a kočička uplácali dort, tedy až s jediným rozdílem, po tomhle vás bříško bolet rozhodně bolet nebude, ba naopak, budete nadšení. Kouzlo tohoto na první pohled indiánského tance na vyvolání deště je v jeho střídání rytmů, rychlých s pomalými a hudbě, která je prostě strhující.


V zajetí rytmu


Zumba je hodna svému rytmu, v překladu totiž znamená rychlost a rytmus. Na svědomí ji má jeden Kolumbijec, Beto Peréz, který je slavným choreografem a stojí kupříkladu za sexy tanečky překrásné Shakiry. Právě tento muž si v Miami otevřel své vlastní fitness centrum, kam docházel předcvičovat. A jak to u geniálních věcí bývá, zumba vznikla úplnou náhodou. Milý Beto si jednou zapomněl vzít na svou lekci adekvátní hudbu ke cvičení, a nezbylo mu nic jiného než improvizovat na hudbu, kterou měl momentálně v autě. Jelikož Beto byl pravý Kolumbijec a milovník pravé latinskoamerické hudby, asi si umíte představit, o jakou muziku asi šlo, ano byla to samá salsa a merenqa. Spontánně vzniklé cvičení mělo však takový úspěch, že si vyžádalo opakování a záhy se tyto hodiny staly nejoblíbenější v celém centru.


Cesta za velkou louži


Aby se zumba dostala za velkou louži a dorazila až k nám, musela urazit ještě notný kus cesty. Pomohli jí dva američtí podnikatelé, kteří společně s Perézem vytvořili unikátní promyšlený program s výukou nových lektorů pocházejících z celého světa. Za svůj boom pak také vděčí televizním programům, jako je Bailando či Stardance, které přitáhly milióny diváků, jež se začali zajímat o latinskoamerické rytmy.


Taneční mega mix


Dnes je zumba nejžhavějším fitness programem s úžasnou kombinací zábavnosti, účelnosti a efektivnosti. Nynější zumba je kombinací dynamických a pomalých pohybů, tanečních prvků a různých tanečních stylů, jako je salsa, merenqa, flamengo, hip – hop, cha – cha, samba, rock and roll, calypso a břišní tanec.


Co je k cvičení potřeba?


Cvičení je nenáročné na pomůcky, stačí chuť, nějaké to sportovní obutí a oblečení a můžete se vrhnout na cvičení, potíže je pouze s lektory. Svět jich má sice už přes dvacet tisíc, avšak Česká republika prozatím vlastní jen jednoho, ale jak je známo, vše je relativní a vzhledem k vysokému zájmu se jistě tento stav brzy změní.


Zumba v České republice


U nás se jí začala věnovat jako první instruktorka Tereza Strnadelová, jež je bohužel zatím naší jedinou lektorkou zumby. Tereza se k tanci a pohybu věnovala již od dětství a nyní studuje taneční konzervatoř. Zumbu se naučila během svého ročního pobytu ve Spojených státech amerických. Prozatím u nás jsou tedy místa, kde si můžete zumbu zatančit jen tři: Dobříš, Všenory a v Praze v Holmes Paace na Smíchově.

Pokud jste dál od Prahy a máte daleko i do Bratislavy, kde instruuje k nám další nejbližší lektorka zumby, budete se muset spokojit s nadějí do budoucna a s dvd, které si můžete u mezinárodní asociace zumby objednat.


Shrnuto do kostky


V čem všem je výhoda tréninku zumby?
  • Za prvé: díky ní se naučíte kroky velkého množství tanečních stylů.
  • Za druhé: má skvělý antistresový efekt.
  • Za třetí: nalézá nové přátele.
  • Za čtvrté: Výborně tvaruje tělo, vyburcuje metabolismus k rychlému spalování tuků, prospívá kardiovaskulárnímu systému a tonizuje.

Nemusíte se bát, že byste jej nezvládli, existuje několik tříd a jsou dokonce i speciální workshopy pro seniory.

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala