www.relaxuj.cz
>

Zkuste žít týden bez televize

Zkuste žít týden bez televize
, , článek
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala, radí klasik. Sympatické zvířátko však bohužel v našem životě mnohem častěji supluje televizní obrazovka. Připravuje nás o čas, o iluze a někdy nám navíc zabrnká na nervy. Jak z toho ven radí hnutí Bez televize.
K oblíbeným
reklama
Česká odnož celosvětového projektu TV-Turnoff Network se snaží oslovit lidi, kteří se rozhodnou na televizi dobrovolně nedívat. Místo příkazu Vypni to! však volí nenásilnou formu a radí: Užijte si bez televize více zábavy. Nejenže pořádají různé akce, ale předkládají zájemcům přes více než stovku návodů, jak si čas bez televize skvěle vychutnat a užít. Aktivity hnutí vrcholí v těchto dnech, kdy v České republice organizátoři vyhlásili Týden bez televize. Ten odstartoval v pondělí 24. dubna a potrvá až do neděle 30. dubna. Připojuje se k němu mj. i Český rozhlas 2 - Praha a Rádio Proglas. V roce 1996 se k podobné akci TV-Turnoff Week přihlásilo ve Spojených státech amerických 24 milionů lidí.


Co Týdnem bez televize získáte?


Příznivci hnutí tvrdí, že především čas. Podle jejich studií stráví člověk běžně u televizní obrazovky 2 hodiny denně, což ve výsledku činí 14 hodin za týden. Když sledování televizních programů vynecháte, získáte spoustu prostoru na další aktivity. Tím, že se „odšpendlíte“ od obrazovky, prospějete i svému zdraví. Při zírání na pořady totiž vykazujete minimum pohybu, ale když se ve stejném čase rozhodnete pro procházku do přírody, nadýcháte se čerstvého vzduchu a ještě protáhnete údy.
Jak televizi ignorovat


Pokud se rozhodnete k Týdnu bez televize připojit a máte pocit, že vás neuspokojí skutečnost, že televize má takové jedno kouzelné tlačítko, iniciátor hnutí Bez televize Jan Macek radí: "Uložte televizi někam, kde ji nemáte na očích. Odpojte anténu a televizor vyjměte ze zásuvky. Rovněž schovejte mimo dosah dálkový ovladač a nestudujte zbytečně televizní program." Týden vypnuté televize vybízí k plánování a organizování společenských akcí či zábavy. Ve výsledku byste měli z nově nabytého volného času pociťovat radost a euforii. Týden bez televize má posloužit jako impuls, jak její pasivní sledování omezit a oblíbit si jiné zájmy.


Jděte do zoo, seskočte padákem


Hnutí Bez televize nabízí na svých stránkách spoustu nápadů, jak bez svitu obrazovky skvěle relaxovat. Vedle klasických doporučení typu jarní úklid, procházka, sport nebo návštěva divadla či výstavy, přichází i s méně tradičními alternativami. Radí pozorovat ptáky, jít na ryby, zasadit květinu, naučit se hrát na hudební nástroj, vydat se do zoologické zahrady nebo si vyzkoušet seskok s padákem.Další variantou je jízda na in line bruslích, grilování na zahradě, tancovačka, táboření nebo střílení z luku. Organizačně schopné jistě zaměstná uspořádání cyklovýletu s naplánováním trasy nebo sportovního odpoledne se spoustou atrakcí. Vraťte se do dětství, udělejte důlek a začněte cvrnkat kuličky, zkuste let balónem nebo se zdokonalte v ručních pracích (malování na sklo, patchwork, koláže, vyšívání, batikování).

Rovněž se naskýtá příležitost rozšířit své kulinářské dovednosti, proto hnutí Bez televize nezapomíná ani na nápadité recepty. Momentálním hitem se zdá nakládaný hermelín a bezová limonáda. Týden bez televize si zaslouží tečku v podobě párty s balonky, chutným občerstvením a řadou soutěží. Jako novinku zapojte třeba improvizovaný karaoke bar a zazpívejte si písničky na známé melodie.


Týden bez televize na rozhlasových vlnách


Místo televize se můžete nechat okouzlit jiným médiem, třeba rozhlasem. Zaměstná pouze vaše uši a neomezuje vás v pohybu. Proto se také dvě stanice k programu připojily. Týdnu bez televize bude v pátek 21. dubna od 9.45 do 10.25 věnovat svůj čas Radio Proglas a stejný den ve večerních hodinách od 19.05 připomene plus akce Český rozhlas 2 – Praha.


Kdykoli chcete


Volba, kdy budete sledovat televizi a kdy ne, záleží samozřejmě čistě na vás. A nemusíte patřit ani k přívržencům hnutí nebo odpůrcům různých typů pořadů. Týden bez televize se však může stát pro každého dobrou inspirací. Na konci května např. hnutí Bez televize hodlá uspořádat Svátek sousedů, což je setkání a sblížení sousedů ve městě či obci. V Evropě už tento svátek není novinkou, v České republice se však má uskutečnit úplně poprvé. A televizi při něm asi nikdo sledovat nebude.
reklama
Nejnovější články
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala1 komentář
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář