www.relaxuj.cz
>

Život v pohybu – nordic walking

Život v pohybu – nordic walking
, , článek
Mrazivé dny skončily a zimě došel dech. Teplé počasí láká do přírody a milovníci jarních slunečných dní se těší na své oblíbené kratochvíle – dlouhé procházky do přírody, ti sportovněji založení jistě rádi vyrazí kochat se krásami českých luhů a hájů při takzvaném nordic walkingu.
K oblíbeným

Nordic walking


Před několika lety mě osobně překvapilo při návštěvě rakouských Alp, k jak masové oblibě se zde tento sport rozmohl. A přitom v našich končinách byl teprve v plenkách. Už podle názvu se dá tušit, kde má nordic walking, v překladu severská chůze, kolébku. Jeho rodnou hroudou je Skandinávský poloostrov, přesněji řečeno Finsko, kde krajina a prostředí přímo vybízí k dlouhým túrám. Odtud se pak postupně rozšiřoval po okolí, až dorazil i na jih Evropy. Dalo by se říci, že se nordic walking vyvinul z lyžařského běhu – technika obou sportů je výrazně podobná a i biatlonisté a běžci na lyžích zařadili severskou chůzi do svých letních tréninkových programů.

Severská chůze nepatří mezi sporty, při nichž „vypustíte duši“, každý jednotlivec si tempo přizpůsobuje podle své aktuální fyzické kondice. Aerobní aktivita není nikterak náročná, avšak její účinky například při boji s nadváhou jsou neocenitelné. Lidé s nadváhou mají většinou problém s aerobním způsobem tréninku, ale právě nordic walking je v tomto ohledu naprosto efektivní – v těle je zapojeno na šest set svalů a díky holím je odlehčováno kloubům dolních končetin.


Technika chůze


Žádná křečovitost ani fázovaný pohyb, hlavně přirozenost je základem severské chůze. Čím rychleji jdeme, tím by měl být krok delší – zároveň s vykročením nohy natáhněte dopředu protilehlou ruku s hůlkou a zapichujeme ji přibližně na úrovni paty došlapující nohy. Ruce s holemi nezvedáme příliš vysoko Nic víc – nic míň, prostě jděte!


Vybavení


Na první pohled je to jasné, základem jsou hole. Hole pro nordix walking by se mohly plést s trekingovými holemi pro vysokohorskou turistiku, ty pro NW jsou štíhlejší a lehčí s ne příliš mohutnou rukojetí. Poutko holí pro NW podpírá ruku a zápěstí během oporové fáze práce paží, ale zároveň dovoluje snadné puštění hole z ruky během švihové fáze pohybu. Poutko je tříbodové, kromě části, která vede přes zápěstí, má i část, která vede pře část ruky mezi palcem a ukazovákem. Právě tato část hole je důležitá pro správnou techniku práce paží. Hole pro severskou chůzi mají také specialitu v tom, že jejich opačný konec je vybaven gumovou „botičkou“, která se používá pro chůzi na asfaltu, v terénu se sundává a hole se pak zapichují jen hroty.

Co se týče oblečení, všem je jistě známo takzvané funkční oblečení, které odvádí od těl pot do dalších vrstev oblečení a zajišťuje tak větší komfort. Cenově se vybavení nepohybuje v závratných částkách, hole se dají pořídit v cenové relaci kolem 1000 korun, boty se pak pohybují přibližně od 1 500 korun výše. Funkční oblečení nabízí v současné době opravdu široký výběr, modely jsou z materiálů a střihů takových, že se hodí i na běžné nošení, proto je můžeme využívat nejen při sportu.


Nejčastější chyby


I když nordic walking vychází z pohybu pro člověka nejpřirozenějšího, existuje několik chyb, kterých je při jeho vykonávání lepší se vyvarovat. Tou hlavní je nesladění pohybu horních a dolních končetin, takzvaný „mimochodník“, kdy se pohybuje v jednom směru pravá ruka s pravou nohou. Správný pohyb je veden do kříže – levá noha + pravá ruka a naopak. Trup by měl být mírně předkloněn, nikoliv jen hlava posunuta dopředu – anebo zase naopak, přehnané držení vzpřímeného těla také není nejvhodnější.

Na hůlky by neměla být přenášena hlavní váha, důležitý je také samotný pohyb rukou, proto by neměly být příliš blízko u těla. Častokrát díky zautomatizovanému pohybu zůstává zadní hůlka pasivní – i v zadní pozici musí být pohyb aktivní. Ruka by neměla rukojeť hole svírat křečovitě.

Samozřejmostí je i kvalitní obuv, která nabízí dostatečné pohodlí při dlouhých pochodech.


Strečink a regenerace


Jak bylo psáno, nordic walking nepatří mezi sporty, po nichž se svalíte zničení. I tak je ale zapojena velká většina svalů v těle a následná relaxace a regenerace je nutná, stejně jako rozehřátí svalů před aktivitou. Například tělo je vhodné rozehřát několika minutami svižné chůze, svaly protáhnout po tu dobu, než ucítíte mírné pnutí atd. Regenerace má pak různé formy, mezi ty nejoblíbenější patří masáž, kterou jistě nepohrdně nikdo i bez sportovních aktivit.


Zdroj: www.chodime.cz

Titulní foto: Alexander Rochau
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář