www.relaxuj.cz
>

Život v pohybu – nordic walking

Život v pohybu – nordic walking
, , článek
Mrazivé dny skončily a zimě došel dech. Teplé počasí láká do přírody a milovníci jarních slunečných dní se těší na své oblíbené kratochvíle – dlouhé procházky do přírody, ti sportovněji založení jistě rádi vyrazí kochat se krásami českých luhů a hájů při takzvaném nordic walkingu.
K oblíbeným
reklama

Nordic walking


Před několika lety mě osobně překvapilo při návštěvě rakouských Alp, k jak masové oblibě se zde tento sport rozmohl. A přitom v našich končinách byl teprve v plenkách. Už podle názvu se dá tušit, kde má nordic walking, v překladu severská chůze, kolébku. Jeho rodnou hroudou je Skandinávský poloostrov, přesněji řečeno Finsko, kde krajina a prostředí přímo vybízí k dlouhým túrám. Odtud se pak postupně rozšiřoval po okolí, až dorazil i na jih Evropy. Dalo by se říci, že se nordic walking vyvinul z lyžařského běhu – technika obou sportů je výrazně podobná a i biatlonisté a běžci na lyžích zařadili severskou chůzi do svých letních tréninkových programů.

Severská chůze nepatří mezi sporty, při nichž „vypustíte duši“, každý jednotlivec si tempo přizpůsobuje podle své aktuální fyzické kondice. Aerobní aktivita není nikterak náročná, avšak její účinky například při boji s nadváhou jsou neocenitelné. Lidé s nadváhou mají většinou problém s aerobním způsobem tréninku, ale právě nordic walking je v tomto ohledu naprosto efektivní – v těle je zapojeno na šest set svalů a díky holím je odlehčováno kloubům dolních končetin.


Technika chůze


Žádná křečovitost ani fázovaný pohyb, hlavně přirozenost je základem severské chůze. Čím rychleji jdeme, tím by měl být krok delší – zároveň s vykročením nohy natáhněte dopředu protilehlou ruku s hůlkou a zapichujeme ji přibližně na úrovni paty došlapující nohy. Ruce s holemi nezvedáme příliš vysoko Nic víc – nic míň, prostě jděte!


Vybavení


Na první pohled je to jasné, základem jsou hole. Hole pro nordix walking by se mohly plést s trekingovými holemi pro vysokohorskou turistiku, ty pro NW jsou štíhlejší a lehčí s ne příliš mohutnou rukojetí. Poutko holí pro NW podpírá ruku a zápěstí během oporové fáze práce paží, ale zároveň dovoluje snadné puštění hole z ruky během švihové fáze pohybu. Poutko je tříbodové, kromě části, která vede přes zápěstí, má i část, která vede pře část ruky mezi palcem a ukazovákem. Právě tato část hole je důležitá pro správnou techniku práce paží. Hole pro severskou chůzi mají také specialitu v tom, že jejich opačný konec je vybaven gumovou „botičkou“, která se používá pro chůzi na asfaltu, v terénu se sundává a hole se pak zapichují jen hroty.

Co se týče oblečení, všem je jistě známo takzvané funkční oblečení, které odvádí od těl pot do dalších vrstev oblečení a zajišťuje tak větší komfort. Cenově se vybavení nepohybuje v závratných částkách, hole se dají pořídit v cenové relaci kolem 1000 korun, boty se pak pohybují přibližně od 1 500 korun výše. Funkční oblečení nabízí v současné době opravdu široký výběr, modely jsou z materiálů a střihů takových, že se hodí i na běžné nošení, proto je můžeme využívat nejen při sportu.


Nejčastější chyby


I když nordic walking vychází z pohybu pro člověka nejpřirozenějšího, existuje několik chyb, kterých je při jeho vykonávání lepší se vyvarovat. Tou hlavní je nesladění pohybu horních a dolních končetin, takzvaný „mimochodník“, kdy se pohybuje v jednom směru pravá ruka s pravou nohou. Správný pohyb je veden do kříže – levá noha + pravá ruka a naopak. Trup by měl být mírně předkloněn, nikoliv jen hlava posunuta dopředu – anebo zase naopak, přehnané držení vzpřímeného těla také není nejvhodnější.

Na hůlky by neměla být přenášena hlavní váha, důležitý je také samotný pohyb rukou, proto by neměly být příliš blízko u těla. Častokrát díky zautomatizovanému pohybu zůstává zadní hůlka pasivní – i v zadní pozici musí být pohyb aktivní. Ruka by neměla rukojeť hole svírat křečovitě.

Samozřejmostí je i kvalitní obuv, která nabízí dostatečné pohodlí při dlouhých pochodech.


Strečink a regenerace


Jak bylo psáno, nordic walking nepatří mezi sporty, po nichž se svalíte zničení. I tak je ale zapojena velká většina svalů v těle a následná relaxace a regenerace je nutná, stejně jako rozehřátí svalů před aktivitou. Například tělo je vhodné rozehřát několika minutami svižné chůze, svaly protáhnout po tu dobu, než ucítíte mírné pnutí atd. Regenerace má pak různé formy, mezi ty nejoblíbenější patří masáž, kterou jistě nepohrdně nikdo i bez sportovních aktivit.


Zdroj: www.chodime.cz

Titulní foto: Alexander Rochau
Nejnovější články
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek