Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Země slaví svůj svátek 22. dubna!

19.4.2006, Zuzana Chromá, Kateřina Samuelová, článek
Oslavte 36. ročník tohoto mezinárodního svátku spolu s námi a věnujte Zemi hezký dárek - udělejte něco pro naše životní prostředí!

Den Země má svůj počátek v éře sedmdesátých let


Poprvé se slavil již v roce 1970 v San Francisku v USA. Vše začalo na popud amerického senátora Gaylorda Nelsona, který rozjel mohutnou ekologicky zaměřenou kampaň. Tato událost měla především poukázat na zhoršující se stav životního prostředí a podpořit možnosti, jak tomuto neblahému procesu zabránit. Součástí prvních oslav byly kampaně na využívání obnovitelných zdrojů, recyklaci odpadů či akce upozorňující na problematiku tzv. ozonové díry.

V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. V tento den se konají pochody, soutěže, koncerty, festivaly, ekotrhy, úklidové akce a jiné aktivity. Letošní motto kampaně zní: "Chraňme naše děti a naši budoucnost" (Protect Our Children and Our Future). Přestože svátek životního prostředí trvá jediný den, oslavy probíhají téměř celý měsíc.


EKO-otázky, které vás už možná napadly


Tento den je hodný zamyšlení nad chováním každého z nás k životnímu prostředí. Proč je na světě tolik věcí na jedno použití? Co dělají zázračné prací prášky poté, co vyperou naše prádlo doběla a zmizí v odtoku? Nejsou agresivní k životnímu prostředí? Nezabírají krabice od mléka a petlahve v koši zbytečně moc místa? Proč běží televize, když se na ní nikdo nedívá? Kolik energie spotřebuje nevypnutý monitor počítače?..

Když se vydáte na některou z oslav Dne Země, určitě si mnoho z těchto věcí ujasníte. Řešením jsou i ekoporadny jako třeba tato nebo tahle, kde již najdete spoustu podobných otázek zodpovězených, a také náš Speciál věnovaný Dni Země a ekologii.


Zdravá města


Celý týden – někde i celý měsíc - probíhají v České republice ekologicky zaměřené akce spojené se zábavně vzdělávacím programem.

Nejbouřlivější oslavy však proběhnout ve "zdravých městech" - to jsou členská města Národní sítě Zdravých měst ČR. Dosud se k podpoře celosvětové kampaně přihlásilo celkem šestadvacet radnic Zdravých měst a obcí. Patří mezi ně: Boskovice, Brno, České Budějovice, Chrudim, Hodonín, Karviná, Kopřivnice, Kroměříž, Kuřim, Letovice, Litoměřice, Litomyšl, Mladá Boleslav, Moravská Třebová, Orlová, Prostějov, obec Skotnice, obec Strašín, Telč, Třebíč, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Velké Meziříčí, Veselí nad Moravou, Vsetín a Zlín.