www.relaxuj.cz
>
>

Zelený čtvrtek

, , článek
Dnes se naposledy z věží kostelů rozezní zvony. Když zazní naposledy a vy si zacinkáte mincemi, budou se vás prý peníze držet celý rok!
reklama

Proč "

Zelený

" čtvrtek?


Název tohoto dne má dvojí výklad – podle křesťanské tradice je odvozen od zeleného mešního roucha, které v ten den výjimečně kněz oblékne. Ovšem tradice Velikonoc sahá dále do historie, kde se slaví jako připomínka vyvedení Židů z Egypta. A protože právě na židovskou slavnostní večeři – Pesah – se jedla se jen zelená strava – špenát nebo zelí, aby byl člověk zdravý po celý rok – pochází pojmenování možná odsud.


Začátek Velikonočního tridua


Zeleným čtvrtkem začíná tzv. Velikonoční triduum či „třídenní“, neboli Slavnost tří velikonočních dnů utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Krista, což je v křesťanském liturgickém roce souhrn tří dní předcházejích Neděli Zmrtvýchvstání a připomínáme si v něm poslední dny života Ježíše Krista na Zemi


Foto: Danuta Nowacka


Tradice


Ke křesťanským tradicím patří poslední zvonění kostelních zvonů, které se znovu rozezní až na Bílou sobotu a mezitím "odletí do Říma", jak praví pořekadlo. Zvuk zvonů mezitím nahradí velikonoční řehtačky.

V minulosti se na tento den děti brzy ráno omyly v potoce a po modlitbě obcházely stavení, v každé rodině rozdávaly jívové nebo vrbové pruty. Zato dostávaly pečené jidášky s medem, někdy peníze - z nich díl věnovaly na světlo k Božímu hrobu. Večer se připomíná poslední Ježíšova večeře, neboli poslední večeře Páně.


Tipy pro pověrčivé


  • Když zazní zvony naposledy a vy si zacinkáte penězi, budou se vás prý držet celý rok.
  • V některých krajích se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši.
  • Lidé v tento den vstávali velice časně a omyli si tváře rosou, která prý bránila onemocnění šíje a dalším nemocem.
  • Hospodyně časně zrána, ještě před východem slunce, zametly dům. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.
  • Když sníte před východem slunce pečivo namazané medem, ochrání vás to před uštknutím hadů a před žihadly vos.
  • Pekly se jidáše, tedy pečivo z kynutého těsta ve tvaru provazové oprátky jako připomínka Jidáše, který zradil Krista, a pak se z výčitek svědomí oběsil. Pokud se jidáše jedly potřené medem, opět přinesly zdraví na celý rok.
  • O Zeleném čtvrtku byste neměli nic půjčovat a s nikým se nehádat, aby se Vám po celý rok všechny hádky vyhýbaly, ovšem penízky by si k vám při zachování tohoto nelehkého úkolu pro změnu cestu najdou.

Co se vařilo?


Vařilo se přesně to, co je na jaro vhodné, a co z hlediska zdravé výživy doporučujeme i dnes: Jarní zelené výhonky – kopřivy, špenát, mladé lístky pampelišek, medvědího česneku, petrželky či pažitky - a luštěniny. Na stole nechyběly zeleninové jarní polévky, ke kterým se přikusovaly pečené preclíky, pletence nebo škvarkové placky.


Očekávání Velkého pátku


Velký pátek je dnem smutku nad smrtí Krista. Pokud se chcete řídit tradicemi, vyplatí se na ně přichystat už dnes. Na Velký pátek se totiž tradičně držel půst, neprováděly se domácí práce a den byl určen k osobnímu rozjímání. Více se o tomto dni dozvíte v zítřejším článku...
Nejnovější články
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře
Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi
Cestování po Indii a Nepálu jsme zakončili pokusem o horský výšlap na Champa Devi. Poněvadž Nepálci rozhodně nejsou takoví turisti jako Češi, nelze počítat s turistickým značením. A to dělalo naši cestu trochu nejistou.
27.1.2017, článek, Milan Šurkala
5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu 5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu
Jaro je krásné období. Konečně se můžete vydat na procházku, poslouchat zpěv ptáků a relaxovat při pohledu na kvetoucí stromy. Bohužel je ale jaro i obdobím alergií a jarní únavy. Pokud zrovna vás tohle trápí, i tak si můžete jaro užít. Přečtěte si, jak na to.
13.4.2016, inzerce, PR článek