Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zdraví ukryté v pupenech - gemmoterapie

19.7.2006, Simona Grygárková, článek
Gemmoterapie léčí pomocí kapek připravených z výtažků pupenů stromů a keřů či bylin. Nazývá se také medicína pupenů. Podstatou této metody je léčebné využití tkání, jako jsou pupeny, kořínky, mladé listy nebo výhonky.

Proč se využívají právě pupeny?


V pupenech má každá rostlina uložený nejcennější genetický materiál, který slouží k jejímu dalšímu rozmnožování. Proto pupeny dodávají do organismu minerály, vitamíny, stopové prvky i enzymy, a zvyšují tak obranyschopnost. Zároveň zlepšují funkci centrální nervové soustavy.


Princip gemmoterapie


Pupeny se pro gemmoterapeutické využití sbírají od poloviny února do března, tedy přesně před tím, než se otevřou. Právě tehdy obsahují nejvíce důležitých látek. Gemmoterapeutikum v sobě shrnuje přednosti alopatického a homeopatického postupu, protože léčivé látky se v přípravku nacházejí ještě v měřitelných koncentracích, ale již natolik nízkých, že začíná převládat působení homeopatické informace.


Jak gemmoterapie vůbec vznikla?


V roce 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy belgický lékař Paul Henry z Bruselu. Dr. Henry si po vyzkoušení výtažků z pupenů uvědomil, že jejich účinky jsou příliš silné, a upravil tinkturu homeopaticky, aby tak došlo k jejímu zředění. Postupem času se tato terapie rozšířila do Francie, kde byla v roce 1965 uznaná jako léčebná metoda. U nás se o gemmoterapii začali zajímat Ing. Jiří Janča, Josef A. Zentrich. nebo Mgr. Jarmila Podhorná.


A jak vypadá praxe?


Na začátku léčebné kúry se doporučuje organismus nejprve očistit podáváním takzvaného drenážního prostředku. Nejčastěji se doporučuje tinktura z březových pupenů, která má všeobecně očistný účinek na celý organismus a stimuluje funkci jater a slinivky. Tím dochází k odbourání a vyplavení toxických látek z organismu.


Foto: John Sfondilias

Následná léčebná kúra, zaměřená již podle druhu nemoci, má tak mnohem větší účinek. U jednotlivých kúr je uvedeno dávkování dle hmotnosti člověka a probíhá po dobu tří až dvanácti týdnů.


Jak správně užívat tinktury z pupenů


Každou lahvičku před kapáním řádně protřepeme. Do sklenky dáme vodu (cca jednu polévkovou lžíci) nakapeme předepsané množství kapek používané tinktury, přičemž můžeme smíchat dohromady dvě, tři až čtyři tinktury dle návodu uvedeného u každé konkrétní léčebné kúry.

Před polknutím podržíme roztok chvilku v ústech, neboť sliznicí se dobře vstřebává. Kapky se doporučuje užívat nejlépe cca půl hodiny před jídlem, anebo nejdříve hodinu po jídle. Léčebnou kúru je nutné striktně dodržovat, jinak nemá takový účinek. Gemmoterapeutika je možné kombinovat i s jinou léčbou.


Hlavní pozitivum gemmoterapie


Gemmoterapie se používá k léčbě řady různých potíží. Její hlavní výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky. Všechny kúry působí léčivě, preventivně i regenerují, a proto si jimi může i člověk, který se cítí zdravý, jen prospět.

Titulní foto: Mindaugas Makutenas