www.relaxuj.cz
>

Zdravé čaje nečaje

Zdravé čaje nečaje
, , článek
Představujeme vám nápoje rooibos a honeybush, horské poklady z jižní Afriky, opředené mnoha legendami o jejich léčivých účincích. Tyto nápoje se od čajů liší nejen nepřítomností kofeinu, dají se navíc využít i v kuchyni při přípravě omáček a moučníků.
K oblíbeným

Rooibos – vůně Afriky u vás doma


Rooibos je atypický čaj, který je pro svou neobvyklou chuť a vůni oblíbený u milovníků všeho přírodního,“ tvrdí Ing.Václav Munzar, majitel čajovny Pod sluncem, velký cestovatel a milovník čajů z celého světa.

Lahodný bylinný čaj rooibos se připravuje z listů rostliny Aspalathus linearis, která roste v horách Jižní Afriky. „Je to dvoumetrový keř s malými, asi dva centimetry dlouhými jehličkami. Tento žlutě kvetoucí keř vytváří plod – lusk s pouze jedním semínkem. Rostlina vyžaduje ke svému růstu krajinu s obdobím zimních dešťů, což Afrika splňuje dokonale.“ vysvětluje pan Václav.


Oblíbený nápoj s příměsí zdraví


Historie čaje rooibos sahá až k Khoisanům, obyvatelům dnešního Cedrového pohoří v Severním a Západním Kapsku. Ti rooibos používali k léčení velké škály nemocí. Jak ale kultura i národ mizeli, vytrácely se s nimi i znalosti přírody. Rooibos naštěstí zažil znovuobjevení, a to díky usilovnému výzkumu botaniků a vědců. Jeho příznivé účinky na lidské zdraví jsou již vědecky potvrzeny, možná i proto se rooibos stal oblíbeným nápojem lidí téměř po celém světě.

Fermentovaný rooibos má krásnou červenohnědou barvu. Já osobně když ho piji, tak si ihned vybavím krásu a vůni Afriky. Ale rooibos se prodává i nefermentovaný pod názvem greenbosh. Sice již nemá tu nádhernou barvu, ale je ceněn pro vysoký obsah antioxidantů a flavonoidů, zejména aspalathinu, který bývá fermentací téměř zcela zničen.“


Nedostatkem minerálů rooibos rozhodně netrpí


Velkou výhodou čaje rooibos je to, že neobsahuje žádný kofein, tedy ani tein. Má také nižší obsah tříslovin. Ze zdraví prospěšných látek obsahuje především železo, draslík, vápník, měď, zinek, hořčík, fluor, mangan a malé procento sodíku.

Podle vědeckých výzkumů je potvrzené blahodárné působení byliny Aspalathus linearis na kožní obtíže. Účinný bylo pravidelné pití čaje i jeho zevní nanášení na postižená místa. Dále jsou klinicky ověřené protiplísňové, antibakteriální, antivirové a antitoxické vlastnosti rooibosu. Učiněným pokladem ve složení rooibosu je pinitol, který velmi pomáhá při léčení cukrovky,“ radí pan Munzar.


Nápoj vhodný pro všechny generace


Jelikož rooibos neobsahuje kofein, je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Aspalathus linearis totiž podporuje činnost mléčných žláz, a navíc ženám doplní v přírodní formě potřebné minerály. Lžičku čaje mohou dostávat již kojenci od narození, pokusy totiž potvrdily, že rooibos účinně pomáhá při takzvané tříměsíční kolice u kojenců, děťátko zklidní a dopřeje mu téměř nepřerušovaný spánek.


Nápoj s mnoha variantami úpravy


Příprava rooibosu nebo greenboshe je zcela jiná než u klasického čaje. Bylina se totiž povaří po dobu pěti minut. Nápoj se pije vlastně jako čaj, někdo do něj přidává mléko, jiný citron. Ale zpravidla by se rooibos neměl sladit ani jinak nedochucovat. Milovníci tohoto nápoje ho s oblibou používají jako přísadu do omáček či moučníků. Osvěžující je vychlazený. Rooibos je unikátním nápojem pro každodenní konzumaci,“ dodává Ing. Václav Munzar.


Honeybush – medové pokušení


Honeybush je nádherně medově vonící nápoj. Neznám nikoho, komu by neimponoval,“ konstatuje pan Václav.

Voňavý bylinný čaj Honeybush se připravuje pouze z divoce rostoucích keřů rostliny Cyclopia Intemedia. Keře se komerčně nepěstují, je to naprosto přírodní produkt. Domovem této rostliny je hornatá oblast Langkloof v JAR. Cyclopia roste i v Západním a Východním Kapsku a její výskyt je ohraničen Cedrovým pohořím. Keř dosahuje výšky dvou metrů a jednoduše se pozná podle medově vonících žlutých kvítků a trojitých listech.

První zmínky o této rostlině se objevují v botanické literatuře již okolo roku 1700. Původní obyvatelé tento keř používali k léčení mnoha onemocnění.


Honeybush si může vychutnat každý


Honeybush neobsahuje kofein. Mezi zdraví prospěšné látky obsahuje mangan, draslík, vápník, hořčík, měď, zinek, železo. Je vhodný pro těhotné a kojící ženy, malé děti a nemocné, kteří trpí zažívacími poruchami a onemocněním srdce. Dále bylo vědecky prokázáno, že Cyclopia Intermedia působí protizánětlivě, antimykoticky a má výborné antidepresivní účinky. Obsahuje velmi vzácný pinitol, který má pozitivní vliv na léčbu cukrovky.“


Jak nápoj připravit


Příprava nápoje honeybush je jiná než u klasických čajů. Čaj se vaří deset až patnáct minut. Honeybush je výborný vychlazený. Má se podávat bez cukru a jiných dochucovadel. Jeho milovníci ho používají i v kuchyni, například k podlévání masa, k přípravě omáček či moučníků. Honeybush je vhodný pro každodenní konzumaci pro všechny věkové kategorie,“ dodává Ing. Václav Munzar.

Titulní foto: Kirsty Mosaner
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář