Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zbavte se chloupků bez bolesti!

25.7.2007, Simona Grygárková, článek
Nebaví vás se neustále trápit s bolestivým voskem či žiletkou? Máte problém se zarůstáním chloupků? Vyzkoušejte zajímavou a téměř bezbolestnou přírodní orientální depilaci. Díky svému přírodnímu složení je šetrná k vaší pokožce a vhodná i pro alergiky.

Typy chloupků


Orientální diagnostika rozděluje systém ochlupení do dvou směrů: chloupky rostoucí směrem nahoru, což jsou vlasy, a chloupky rostoucí směrem dolů, a to jsou kníry, vousy a téměř všechny ostatní chloupky na povrchu těla. Barva, množství, kvalita a místa výskytu ochlupení jsou odrazem zdravotního a duševního stavu organismu a úzce souvisí i se stravováním matky v těhotenství a ze životním stylem obecně.


Nadměrné ochlupení díky mléku?


Mírné ochlupení mužů je přirozené na rozdíl od ochlupení u žen, pro které by mělo být upozorněním, že v organismu není něco v pořádku. Nadměrné ochlupení může být spojované například zvýšenou konzumací kravského mléka, bílého cukru, masité stravy, vajec nebo přejídáním. Příčinu tohoto problému lze přesně určit podle místa výskytu.

Zdravá žena by rozhodně neměla mít knírek pod nosem ani zvýšený výskyt chloupků v obličeji. Knírek u žen je znakem nerovnováhy pohlavních orgánů a stejně jako chloupky v obličeji má původ ve stravě příliš bohaté na kravské mléko a živočišné produkty.


Chloupky jako první ukazatel problému


Stejně tak i husté ochlupení nohou a paží značí nadměrnou konzumaci kravského mléka a živočišných potravin bohatých na bílkoviny a tuky a opět nerovnováhu pohlavních orgánů. Chloupky v oblasti hrudníku upozorňují na oslabení průdušek a plic, jejich zahlenění v důsledku nadbytečné konzumace mléčných produktů a živočišných tuků. Chloupky na břiše signalizují oslabenou funkci střev a problémy se zažíváním.

Obecně tedy platí, abychom měli správné ochlupení, je třeba upravit stravovací návyky. Do jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny a obilovin. Omezit nebo úplně vynechat konzumaci kravského mléka, bílého rafinovaného cukru, živočišných bílkovin. Na to by měly pamatovat i těhotné ženy, protože jejich strava částečně ovlivňuje pozdější ochlupení svých dětí,“ upozorňuje na úvod Petra Vrbíková, kosmetička zabývající se přírodními šetrnými depilačními technikami.


Orientální depilace vychází z přírody


V dnešní době se nabízí široká škála možností depilace – elektrické epilátory, speciální chemické krémy narušující strukturu chloupků, holení žiletkou, elektrické pinzety, laser. Tyto metody nejsou příliš efektivní a mnohdy přinášejí i značná zdravotní rizika, jako například velkou bolestivost, zarůstání chloupků, alergické reakce, spáleniny.

Za jediné alternativní řešení považuji orientální depilaci.“ Tato depilace pochází, jak již název napovídá, z Orientu, kde má své pradávné kořeny. Je to čistě přírodní výrobek bez přídavku chemie. Má konzistenci jako smůla, skládá se z hnědého cukru, medu, fíků, datlí, citrónové šťávy a speciálních orientálních bylin. Můžeme jí odstraňovat chloupky na tváři, krku, pohlavních orgánech, prsou, tříslech, nohou, pažích i v podpaží, protože minimálně dráždí pokožku, proto je vhodná pro jedince s přecitlivělou pokožkou a alergiky, kteří jiné druhy depilace špatně snáší.

Orientální depilaci provádíme tímto způsobem: utvoříme si v prstech kuličku asi o velikosti vlašského ořechu, kterou jemně v dlaních nahřejeme. Potom ji naneseme na partie, ve kterých chceme odstranit chloupky a palcem pořádně přimáčkneme. Hmota se přilepí na chloupky a poté je odstraní i s kořínky. Kuličku otáčíme na všechny strany a občas ji zformujeme v dlaních. Postup opakujeme dle potřeby. Jednou kuličkou o velikosti vlašského ořechu odepilujeme až dvě podpaží. Orientální byliny se vstřebávají do pokožky a omezují růst chloupků. Po depilaci stačí pokožku umýt vodou.“ Doba dorůstání chloupků je individuální, závisí na fázi růstu chlupu, kdy je depilace provedena, obvykle se provádí jednou za čtyři až osm týdnů. Při pravidelných depilacích dochází k úbytku ochlupení, chloupky slábnou až vymizí úplně. Výhodou orientální depilace je hlavně to, že si ji můžeme provádět sami doma.


Orientální depilační vosk


Jestliže vám však vyhovují spíše depilační vosky, máme i pro vás přírodní řešení – čímž je orientální depilační vosk. Jeho složení je téměř stejné jako u depilační hmoty, ale je tekutý. Práce s ním je také docela jednoduchá. Vosk natřeme na partie, kde se chceme zbavit ochlupení, přiložíme depilační ubrousek a proti směru růstu chloupků naráz strhneme. Tento postup opakujeme. Po depilaci místa opláchneme vodou. Tato depilace je pro pokožku opravdu šetrná, ale když se náhodou vyskytne menší podráždění, okamžitě ho zklidní levandulový nebo tea tree éterický olej, ovšem musí být stoprocentně přírodní,“ radí paní Petra.

Bezprostředně po depilaci musíme chránit pokožku před sluncem a soláriem, proto je vhodné používat opalovací krémy. Také není vhodné dvacet čtyři hodin po odstranění chloupků používat deodoranty. „Jestliže máte pocit, že špatně zvládáte bolest a tuto techniku doma nezvládnete, doporučuji se obrátit se na profesionály, opravdu se to vyplatí,“ upozorňuje nakonec Petra Vrbíková.

Titulní foto: Daniel Sroga