www.relaxuj.cz
>
>

Zázvor

, , článek
Už jste ochutnali zázvorové pivo nebo zázvorovou marinádu? Hurá do toho, zázvor vám totiž přijde vhod nejen jako chutná ingredience, ale i jako účinný lék.
reklama

Charakteristika


Zázvor, latinským názvem Zingiber offincinalis, pochází z Asie a dorůstá až do metru. Popularitu měl nejprve v Indii a Číně, brzy byl znám i Řekům a Římanům. Nicméně na opravdovou oblíbenost mezi Evropany si musel počkat až do středověku, kdy se zde rozšířil za pomoci arabských obchodníků.

Dnes se pěstuje na plantážích v Indii,Číně, Japonsku, dokonce i na Jamajce, v Brazílii a západní Africe.Rostlinka patří mezi jednoděložné, její pro nás nejdůležitější součástí jsou oddenky, které mohou dosahovat délky až deseti centimetrů. Zázvoru svědčí lehčí nížinaté půdy s dostatkem vláhy i živin. Přímé sluneční paprsky snáší špatně, proto se často vyskytuje ve stínu jiných rostlin. Po odumření horní části se oddenky vyorávají, perou a suší.


Účinky


Zázvor obsahuje éterické oleje, silici a gingerol. Jeho léčivé účinky objevili Indové. Rostlinka pomáhá při poruchách trávení, zmírňuje nevolnost, a proto jej využívají i ženy v raných stádiích těhotenství, ale pouze střídmě, jinak může mít negativní vliv.

Dále snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje produkci žluče. Přijde vhod i lidem, kteří mívají často chladné končetiny. Podle posledních zpráv by zázvor mohl mít dokonce pozitivní vliv při boji proti rakovině vaječníků.


Použití


Zázvor můžeme vidět v několika formách, například neloupaný, pololoupaný, loupaný nebo dokonce bělený. Aby vznikl bílý zázvor, tak se opere, oddenky se oloupou a poté suší na slunci. Bělený typ se před sušeným máčí ve vápenné vodě a bělí se chlórovým vápnem. Neloupaný je pouze opraný horkou vodou, spařený a usušený.Zázvor se využívá v mnoha světových kuchyních. Většinou jako přísada při přípravě masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. Cukráři a pekaři jej přidávají do perníků nebo sušenek.


Zázvorové pivo


Existuje také léčivý zázvorový čaj nebo pověstné zázvorové pivo. To je oblíbeným nápojem v mnoha anglických rodinách. Připravuje se tak, že do roztoku třtinového cukru vhodí několik kousků zázvoru a pár zrnek rohovité zákvasky („ginger beer plant“). Receptů na toto pivo je hned několik, faktem ale zůstává, že taje tohoto nápoje údajně objevili již staří Egypťané a také to, že se zázvorové pivo stalo jedním z nejprodávanějších u našich polských sousedů. Možná nepotrvá dlouho, a i my mu přijdeme také na chuť.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře