Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zázvor

4.9.2006, Kateřina Samuelová, článek
Už jste ochutnali zázvorové pivo nebo zázvorovou marinádu? Hurá do toho, zázvor vám totiž přijde vhod nejen jako chutná ingredience, ale i jako účinný lék.

Charakteristika


Zázvor, latinským názvem Zingiber offincinalis, pochází z Asie a dorůstá až do metru. Popularitu měl nejprve v Indii a Číně, brzy byl znám i Řekům a Římanům. Nicméně na opravdovou oblíbenost mezi Evropany si musel počkat až do středověku, kdy se zde rozšířil za pomoci arabských obchodníků.

Dnes se pěstuje na plantážích v Indii,Číně, Japonsku, dokonce i na Jamajce, v Brazílii a západní Africe.



Rostlinka patří mezi jednoděložné, její pro nás nejdůležitější součástí jsou oddenky, které mohou dosahovat délky až deseti centimetrů. Zázvoru svědčí lehčí nížinaté půdy s dostatkem vláhy i živin. Přímé sluneční paprsky snáší špatně, proto se často vyskytuje ve stínu jiných rostlin. Po odumření horní části se oddenky vyorávají, perou a suší.


Účinky


Zázvor obsahuje éterické oleje, silici a gingerol. Jeho léčivé účinky objevili Indové. Rostlinka pomáhá při poruchách trávení, zmírňuje nevolnost, a proto jej využívají i ženy v raných stádiích těhotenství, ale pouze střídmě, jinak může mít negativní vliv.

Dále snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje produkci žluče. Přijde vhod i lidem, kteří mívají často chladné končetiny. Podle posledních zpráv by zázvor mohl mít dokonce pozitivní vliv při boji proti rakovině vaječníků.


Použití


Zázvor můžeme vidět v několika formách, například neloupaný, pololoupaný, loupaný nebo dokonce bělený. Aby vznikl bílý zázvor, tak se opere, oddenky se oloupou a poté suší na slunci. Bělený typ se před sušeným máčí ve vápenné vodě a bělí se chlórovým vápnem. Neloupaný je pouze opraný horkou vodou, spařený a usušený.



Zázvor se využívá v mnoha světových kuchyních. Většinou jako přísada při přípravě masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. Cukráři a pekaři jej přidávají do perníků nebo sušenek.


Zázvorové pivo


Existuje také léčivý zázvorový čaj nebo pověstné zázvorové pivo. To je oblíbeným nápojem v mnoha anglických rodinách. Připravuje se tak, že do roztoku třtinového cukru vhodí několik kousků zázvoru a pár zrnek rohovité zákvasky („ginger beer plant“). Receptů na toto pivo je hned několik, faktem ale zůstává, že taje tohoto nápoje údajně objevili již staří Egypťané a také to, že se zázvorové pivo stalo jedním z nejprodávanějších u našich polských sousedů. Možná nepotrvá dlouho, a i my mu přijdeme také na chuť.