www.relaxuj.cz
>
>

Zázvor

, , článek
Už jste ochutnali zázvorové pivo nebo zázvorovou marinádu? Hurá do toho, zázvor vám totiž přijde vhod nejen jako chutná ingredience, ale i jako účinný lék.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Zázvor, latinským názvem Zingiber offincinalis, pochází z Asie a dorůstá až do metru. Popularitu měl nejprve v Indii a Číně, brzy byl znám i Řekům a Římanům. Nicméně na opravdovou oblíbenost mezi Evropany si musel počkat až do středověku, kdy se zde rozšířil za pomoci arabských obchodníků.

Dnes se pěstuje na plantážích v Indii,Číně, Japonsku, dokonce i na Jamajce, v Brazílii a západní Africe.Rostlinka patří mezi jednoděložné, její pro nás nejdůležitější součástí jsou oddenky, které mohou dosahovat délky až deseti centimetrů. Zázvoru svědčí lehčí nížinaté půdy s dostatkem vláhy i živin. Přímé sluneční paprsky snáší špatně, proto se často vyskytuje ve stínu jiných rostlin. Po odumření horní části se oddenky vyorávají, perou a suší.


Účinky


Zázvor obsahuje éterické oleje, silici a gingerol. Jeho léčivé účinky objevili Indové. Rostlinka pomáhá při poruchách trávení, zmírňuje nevolnost, a proto jej využívají i ženy v raných stádiích těhotenství, ale pouze střídmě, jinak může mít negativní vliv.

Dále snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje produkci žluče. Přijde vhod i lidem, kteří mívají často chladné končetiny. Podle posledních zpráv by zázvor mohl mít dokonce pozitivní vliv při boji proti rakovině vaječníků.


Použití


Zázvor můžeme vidět v několika formách, například neloupaný, pololoupaný, loupaný nebo dokonce bělený. Aby vznikl bílý zázvor, tak se opere, oddenky se oloupou a poté suší na slunci. Bělený typ se před sušeným máčí ve vápenné vodě a bělí se chlórovým vápnem. Neloupaný je pouze opraný horkou vodou, spařený a usušený.Zázvor se využívá v mnoha světových kuchyních. Většinou jako přísada při přípravě masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. Cukráři a pekaři jej přidávají do perníků nebo sušenek.


Zázvorové pivo


Existuje také léčivý zázvorový čaj nebo pověstné zázvorové pivo. To je oblíbeným nápojem v mnoha anglických rodinách. Připravuje se tak, že do roztoku třtinového cukru vhodí několik kousků zázvoru a pár zrnek rohovité zákvasky („ginger beer plant“). Receptů na toto pivo je hned několik, faktem ale zůstává, že taje tohoto nápoje údajně objevili již staří Egypťané a také to, že se zázvorové pivo stalo jedním z nejprodávanějších u našich polských sousedů. Možná nepotrvá dlouho, a i my mu přijdeme také na chuť.
reklama
Nejnovější články
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová