www.relaxuj.cz
>
>

Zázvor

, , článek
Už jste ochutnali zázvorové pivo nebo zázvorovou marinádu? Hurá do toho, zázvor vám totiž přijde vhod nejen jako chutná ingredience, ale i jako účinný lék.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Zázvor, latinským názvem Zingiber offincinalis, pochází z Asie a dorůstá až do metru. Popularitu měl nejprve v Indii a Číně, brzy byl znám i Řekům a Římanům. Nicméně na opravdovou oblíbenost mezi Evropany si musel počkat až do středověku, kdy se zde rozšířil za pomoci arabských obchodníků.

Dnes se pěstuje na plantážích v Indii,Číně, Japonsku, dokonce i na Jamajce, v Brazílii a západní Africe.Rostlinka patří mezi jednoděložné, její pro nás nejdůležitější součástí jsou oddenky, které mohou dosahovat délky až deseti centimetrů. Zázvoru svědčí lehčí nížinaté půdy s dostatkem vláhy i živin. Přímé sluneční paprsky snáší špatně, proto se často vyskytuje ve stínu jiných rostlin. Po odumření horní části se oddenky vyorávají, perou a suší.


Účinky


Zázvor obsahuje éterické oleje, silici a gingerol. Jeho léčivé účinky objevili Indové. Rostlinka pomáhá při poruchách trávení, zmírňuje nevolnost, a proto jej využívají i ženy v raných stádiích těhotenství, ale pouze střídmě, jinak může mít negativní vliv.

Dále snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje produkci žluče. Přijde vhod i lidem, kteří mívají často chladné končetiny. Podle posledních zpráv by zázvor mohl mít dokonce pozitivní vliv při boji proti rakovině vaječníků.


Použití


Zázvor můžeme vidět v několika formách, například neloupaný, pololoupaný, loupaný nebo dokonce bělený. Aby vznikl bílý zázvor, tak se opere, oddenky se oloupou a poté suší na slunci. Bělený typ se před sušeným máčí ve vápenné vodě a bělí se chlórovým vápnem. Neloupaný je pouze opraný horkou vodou, spařený a usušený.Zázvor se využívá v mnoha světových kuchyních. Většinou jako přísada při přípravě masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. Cukráři a pekaři jej přidávají do perníků nebo sušenek.


Zázvorové pivo


Existuje také léčivý zázvorový čaj nebo pověstné zázvorové pivo. To je oblíbeným nápojem v mnoha anglických rodinách. Připravuje se tak, že do roztoku třtinového cukru vhodí několik kousků zázvoru a pár zrnek rohovité zákvasky („ginger beer plant“). Receptů na toto pivo je hned několik, faktem ale zůstává, že taje tohoto nápoje údajně objevili již staří Egypťané a také to, že se zázvorové pivo stalo jedním z nejprodávanějších u našich polských sousedů. Možná nepotrvá dlouho, a i my mu přijdeme také na chuť.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala