www.relaxuj.cz
>

Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně

Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
, , článek
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
K oblíbeným
Míříme dál. Zatímco v minulém díle našeho putování jsme se věnovali mezipřistání v Dubaji, dnes se už konečně dostaneme na australský kontinent. Hlavní je ale vždy se dostat ven z letiště. Největší legrací je však právě ta hraniční kontrola. Už vypisování tradičních příletových karet ve vás vyvolá pochyby, zda není polovina vašeho zavazadla biologickým hazardem pro místní faunu i floru a nezpůsobíte vyhynutí celého kontinentu. To, že nemůžete přivézt maso, je vcelku normální, zákaz se vztahuje i na mléčné a vaječné výrobky, čímž to nekončí. Celý seznam si můžete přečíst na stránkách abf.gov.au.
 
V případě, že se nepřiznáte a na letišti vás vyhmátnou, můžete očekávat vskutku nemalou pokutu v řádech až tisíců australských dolarů (desetitisíce českých korun). My jsme tak s naším tradičním štěstím byli hned přesměrováni ke kontrole speciálním psem, a když už jsme v Praze měli problémy se zapomenutou powerbankou ve velkém zavazadle, tak tady ostražitý pes vyčmuchal před 14 hodinami v Dubaji snězenou housku. Dost dlouho trvalo, než se zjistilo, co že to vlastně cítí, a jakou že nebezpečnou substanci to vlastně vezeme. Pejska po dohodě s ochrankou patrně rozdráždila přetrvávající vůně salátu. Nebo měl možná jen hlad. Nakonec jsme prohlídku úspěšně ukončili, byli jsme shledáni biologicky i chemicky nezávadnými a vykročili do půjčovny pro auto. Předně bude potřeba vytáhnout papíry k objednávce a mezinárodní řidičák, který na úřadě vyřídíte na počkání za 50 korun (pochopitelně tom českém).
 
Toyota Corolla 1.8Nevím, čím to je, ale auto z půjčoven skoro vždy přebíráme v noci. Škrábance jsme tak pořádně zkontrolovali až ráno. (klikněte pro zvětšení)
 
Poněvadž je v Austrálii vše daleko a MHD k přírodním památkám opravdu nejezdí, je auto v podstatě jedinou možností, jak se zde rychle a pohodlně přesouvat. Na první týden jsme si objednali od autopůjčovny Thriffty Toyotu Corollu (u nás známou pod názvem Auris) s atmosférickou 1.8 a automatickou CVT převodovkou. Automaty jsou zde hodně oblíbené, a pokud nejste zvyklí na jízdu vlevo, rozhodně bych automat doporučil. Nebudete muset myslet na správný pruh, spojku, řadící páku, blinkry a kdo ví co ještě najednou, pár věcí vám takto odpadne a vše se náramně zjednoduší. A i tak je to pěkně složité.
 
Půjčení na týden stálo v přepočtu na naše asi 5500 Kč, nicméně počítejte s tím, že havarijní pojištění sice kryje spoustu situací, ale spoluúčast činí 4400 dolarů (73 tisíc Kč v tehdejším kurzu), takže vlastně nekryje skoro nic. Snad jen totálku. Proto jsme si zaplatili plné pojištění s nulovou spoluúčastí za dalších cca 2500 Kč. Kdo ví, možná se nám do cesty připlete klokan, což bychom neradi. Ti dokáží být zejména v noci dost nepříjemní. Australané tak velmi neradi jezdí v noci a i na větších tazích jsme po šesté podvečer (ano, od 18 hodin) v podstatě už nikoho nepotkali. To už Austrálie v zimě spí (šero je od cca pěti, tma pak od cca půl šesté). Chce si to dávat pozor a na většině silnic, které jsou i v případě “dálnic” pouze dvouproudé a nezřídka bez bílých čar po krajích, jsme jezdili spíše kolem 70 až 85 km/h. Přitom povolená rychlost činí obvykle 110 km/h. Což je v noci sebevražda.
 
Toyota Corolla 1.8
Ve dne naše Toyota Corolla 1.8 vypadala mnohem líp. Až na odloupnutý chrom na přední masce jsme neobjevili žádné výraznější vady, které by nám pak půjčovna mohla naúčtovat. (klikněte pro zvětšení)
 
Podívejme se tedy na specifika australského provozu. Zásadní změnou je to, že řidič sedí vpravo a jezdí se vlevo. Což přináší spoustu zajímavých situací a nutnost se v některých oblastech trochu přeorientovat. Když už sednete do auta, budete muset počítat s tím, že blinkry jsou napravo od volantu, takže první týden budete v nenadálých situacích zaručeně spouštět stěrače místo blinkrů. Což jsou přesně ty situace, kdy vám stěrače jezdící po suchém skle ve slunečním dni rozhodně nepřidají na psychické pohodě.
 
Blinkry
Na blinkry na opačné straně jsem si zvykal dost dlouho. Naproti tomu ježdění po opačné straně mi přešlo do krve hodně rychle. (klikněte pro zvětšení)
 
Pokud jde o australské řidiče, ti jsou civilizovanější než u nás a většina lidí se zde drží předpisů. Ve městě je obvykle dovoleno 60, místy 50. Mimo město se to různě liší, nicméně většina zdejších dvouproudých “highway” má rovnou 110. U křižovatek nebývá zpomalení na 70 jak u nás, většinou není žádné zpomalení vyžadováno, nebo je nastaveno 90 km/h.
 
Australská silniceTypická "australská dálnice". Nikde nikdo, maximálně tak občas klokan nebo papoušek na cestě. (klikněte pro zvětšení)
 
Kvůli riziku klokanů zde není zvykem jezdit těsně za sebou, auta si nechávají zhruba třikrát tak velké rozestupy ve srovnání s Čechy. Zatímco na jízdu vlevo si člověk zvykne překvapivě rychle, na fakt, že rychlý pruh je v případě těch ojedinělých víceproudých silnic ten vpravo, si bude zvykat trochu déle. Další zajímavostí je to, že pokud na kruhovém objezdu (kterých jsou zde miliony) odbočujete na třetím a dalším výjezdu, blikáte už před vjezdem doprava, aby bylo jasné, že ho skoro celý objedete. Teprve při sjezdu blikáte vlevo. Ostatně tento fenomén si lze občas všimnout i u nás a je to poměrně praktická věc.
 
Australané také nemají celodenní svícení, takže na zapínání světel velmi rádi zapomínají a i v solidním šeru klidně třetina lidí nesvítí. Vůbec tak není neobvyklé za tmy ve městě narazit na nesvítícího hazardéra. Zejména na kruhovém objezdu se tak zničehonic před vaším autem objeví jiné auto. Pak se ty pojišťovácké vtipy o tom, že se zničehonic objevilo neviditelné auto a byla z toho bouračka, stávají až nepříjemně blízkými realitě.
 
Pár prvních více i méně veselých kilometrů tak máme za sebou. První noc v Austrálii jsme přespali u známé mé přítelkyně, která má blízké polské kořeny. Takže jsme byli jako doma a místo angličtiny se využila polština. V příštím díle našeho cestování se vydáme směrem na jih od Perthu do Busseltonu.Vývoj ceny testovaného produktu:
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová