Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Wellness pobyty – smršť energie a optimismu do jarních dní

6.2.2009, M Chylková, článek
Pojďme společně zapomenout na kolem se vyskytující negativní vlivy, které nám dělají zbytečné vrásky. Po pár dnech nabereme na síle stejně jako probouzející se příroda. Čeká nás očista organismu, regenerace celého těla a spousta rozmanitého pohybu.

Domácí příprava na wellness pobyt


Po tuhé zimě býváme znavení, přepracovaní a krátké dny nám vzaly i tu poslední chuť k nějaké aktivitě. Ale můžeme ji snadno probudit. Zvolíme-li pár dnů v příjemném lázeňském prostředí či hotelu s nabídkou wellness víkendu, máme vyhlídku na zajímavě strávené dny. Ovšem abychom si krátký pobyt (den, víkend nebo týden) užili, připravíme se o něco dříve. Tak, aby tělo vstřebalo vše, co pobyt nabízí.


Všechny tělesné orgány zbavíme nečistot


Příčinou všech nemocí je všudy přítomnost toxinů (v ovzduší, jídle, vodě…), špatné zvyklosti, nedostatek pohybových aktivit a stres, který na naše tělo účinkuje jako spouštěč všeho špatného, co v těle zadržujeme. Proto je třeba začít od základu – změnit životní návyky. Nebo alespoň pár dní v roce dopřát tělu čistící, takzvaný detoxikační, program.

S „úklidem“ těla můžeme začít i několik týdnů před samotnou „wellness kúrou“. Zaměříme se na orgány v těle, které jsou nejvíce zatěžovány, jsou to játra, střeva, ledviny, plíce, celý lymfatický systém a v neposlední řadě kůže.

Výmluvy, že žádnou očistu přece nepotřebujete, vynecháme. Nebo snad vaše strava obsahuje pouze bio stravu a průmyslově nezpracované potraviny? Vyhýbáte se alkoholu, cigaretovému kouři a vyskytujete se pouze v místnostech s čističkami vzduchu? Pracujete v psychicky vyrovnaném prostředí, kam si vlastně chodíte odpočinout? A máte denně dostatek pohybu, smíchu a času na relaxaci? Tak dokonalé to jistě nebude. Ale všechno jde napravit, stačí vzít jiný úhel pohledu, chuť to změnit a budeme se cítit lépe.


Čistíme játra


Špatné trávení, zadržování vody v těle, pocity nevolnosti, snížená snášenlivost příliš tučných pokrmů nebo alkoholu a až nepříjemný zápach potu, takto nám tělo může naznačovat, že něco není v pořádku s játry. Abychom játra zregenerovali, všeobecně omezíme přísun tuků a sacharidů, vyhneme se konzumaci smažených jídel, odepřeme si alkohol a naopak zařadíme více vlákniny, minerálů, vitamínů a rostlinných bílkovin. Pro pročištění jater můžeme použít i některou z bylinkových detoxikačních metod.


Čistíme ledviny


Trápí-li nás potíže s močením (příliš často nebo vůbec), tmavě zbarvená či zkalená moč, zapáchající moč nebo dokonce bolest při močení, mohou být ledviny nadměrně zatěžovány. Proto pamatujme zejména na pitný režim, aby byly ledviny co nejvíce zaměstnány zpracováním tekutin. Vyzkoušet můžeme i čaje určené k pročištění ledvin.


Čistíme střeva


Zácpa a nadýmání jsou hlavním ukazatelem přetíženosti střev. Ve střevech probíhá štěpení a vstřebávání potravin, také zbavování odpadních látek z trávicích procesů a metabolismu jater. Odvedení odpadu z těla rychlým způsobem je účelem, ovšem špatně zvolená strava, nedostatečná činnost střev a málo pohybu způsobí, že se celý proces zpomalí a nežádoucí odpadní látky jsou v těle mnohem déle. Jde hlavně o to napravit mikrobiologickou rovnováhu střevní mikroflóry. Problémy se střevy často souvisí i s akné, ekzémy a podobně.

K čištění střev (kromě dostatku vlákniny a syrové stravy) lze použít některé z aktivních metod (várisára) či pasivních metod čištění střev (klyzma, hydrocolon). Hydrocolon si můžeme zvolit i jako jeden z bodů programu wellness pobytu, pokud o výplach střev máme zájem.


Čistíme lymfatický systém


I taková opakovaná chřipka může být příznakem, že není s lymfatickým systémem všechno v pořádku. Když se k tomu přidají otoky, zadržování vody v těle a viditelná celulitida, je jasné, že je třeba rozproudit lymfu (mízu), která působí v těle jako odvaděč odpadních látek (zbytků z buněčného metabolismu). Výborným prostředkem jsou ruční nebo přístrojové lymfatické masáže. Protože lymfa úzce souvisí i s imunitním systémem, zvýšíme přísun vitamínů a dbáme na dostatek tekutin. K pročištění působí i popíjení preparátů s čistým Aloe Vera.


Přichází čas na wellness pobyt


Wellness pobyty jsou zaměřeny na to, abychom se cítili a vypadali dobře. Jejich program bývá hodně pestrý. Samozřejmě záleží pobyt od pobytu, co nám nabízí. Někdo dá přednost léčebným procedurám, někdo sportu, jiný zase pobytu, kde se více či méně zaměříme na stravu. Ideální je kombinace všeho, ale pobyt s možností výběru stravy - dietní či vegetariánský jídelníček jako možnost volby - vůbec nezní špatně.


Aktivně nastavený wellness program


Vybrat si z nabídky wellness pobytů bude hračkou. Jen trochu nahlédneme, co všechno můžeme sami na sobě vyzkoušet:
  • Rehabilitační bazén, vodoléčba, elektroléčba, tréninková ergometrie, oxygenoterapie, magnetoterapie, muzikoterapie
  • Sauna (finská, infra), parní lázeň, vířivka, floating vana
  • Kosmetika, manikúra, pedikúra, kadeřník, solárium, pitné kúry
  • Masáže (sportovní, rekondiční, lymfatické, s lávovými kameny, baňkové a aromamasáže)
  • Skořicové zábaly, zábaly v čokoládě, bahenní zábaly, aromatické tělové zábaly s mořskými řasami, medovo-mléčné tělové zábaly, anticelulitidní zábaly, parafínové zábaly
  • Pivní koupel, relaxační koupel s aromatickými olejíčky, uhličitá koupel, termální minerální koupel, bylinková koupel
  • Fitness, bazén s protiproudem, jóga, orientální cvičení, pilatess, cvičení Tai Chi

Podle umístění objektu lze využít i bežecké či lyžařské trasy, cyklistické stezky, tenisové kurty, vyrazit na horskou túru. Lákavě zní i nordic walking, minigolf nebo pentaque.

Některé služby bývají zahrnuty přímo v nabídce, jiné si musíme doplatit. Ideální je sestavit si den od snídaně až do večeře, prostřídat pasivní aktivity se sportovními, v mezičase si zajít třeba na manikúru. V lázeňských objektech můžeme využít i poradenství s lékaři, dietology, možná budeme mít možnost zúčastnit se i přednášky z oblasti kosmetiky, výživy či dostat pozvánku na masérský kurz. Uvidíte, že po pár netradičně strávených dnech, budete mít více chuti do života. Možná začnete žít aktivněji, vyzkoušíte spoustu nových věcí, které vám budou dodávat tu správnou energii. Třeba hned na to letošní jaro.

Titulní foto: Morozova Tatiana