Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Wellness Patince – krása jižního Slovenska

9.6.2008, Adriana Dosedělová, článek
V jihovýchodní části Podunajské nížiny, sedmnáct kilometrů severovýchodně od Komárna (směrem na Štúrovo) se nalézá nejjižnější obec Slovenska – Patince. Tato ves má vše, co je pro turistický ruch potřeba - teplé příjemné počasí s nejvíce prosluněnými dny za rok, krásnou přírodu, v nedalekém okolí památky a hlavním magnetem jsou termální prameny, které vedly k vytvoření koupaliště a před nedávnem i wellness centra.

Již Římané věděli, že Patince jsou na klouby dobré


Oblast Patince byla osídlena již v době železné, stálo zde neolitické sídliště s kanelovanou keramikou, dále zde sídlila panonská kultura (doba bronzová), nacházelo se zde významné sídliště i během Velkomoravské říše. Pojmenování Patince vychází ze slova terra (poth) – země a pochází ze třináctého století. Do dnešních dnů se dochovaly dokumenty, v nichž je již tehdy zmíněna léčivá síla pramene. Vzpomíná na ně ve třináctém století Matěj Bélla, který zde nechal vybudovat první vany. Území střídalo majitele, stejně jako se ve vlnách osidlovalo a vysidlovalo. Přes hlubokou historii, nikdy nebylo městem.


Zvládne obsloužit fanoušky celého fotbalového stadionu


Wellness centrum se nalézá asi tři kilometry od obce Patince a rozkládá se asi na dvaceti sedmi hektarech. Je to ohromný rekreační komplex, který poskytuje jak koupání, tak klasické lázeňské služby. V nabídce má i služby poněkud netradiční a zajímavé. Dobré umístění a výskyt termálních pramenů umožňuje celoroční provoz, byť místní sezóna probíhá od prvního června do desátého září. Celková kapacita wellness centra je sedm tisíc, ubytování je schopna poskytnout dvěma tisícům turistů. Poskytují několik druhů pobytů: regenerační, wellness, beauty, pobyty pro zaměstnance a manažery. K dispozici je i kongresový sál.


Tři vřídla, spousta vody


Místní termální voda pochází ze tří zdrojů. Všechny jsou charakteristické svým vysokým obsahem hydrogenuhličitanů, vápníku, hořčíku a síranů. Přímo v areálu wellness centra vyvěrá pramen Hejvíz z vrtu hlubokého dvě stě metrů, avšak voda je pojímána z hloubky pouze sto čtyřiceti šesti metrů, má teplotu dvacet sedm stupňů. Tento pramen spolu s jeho okolím je od roku 1953 chráněnou přírodní památkou.

Další z vrtů se nalézá u termálního jezírka (asi kilometr od Pavinců) velkého deset na dvacet metrů, který navrtali v roce 1953. Takzvaný párový vrt je poblíž jezera, vznikl pro zlepšení hydrogenních parametrů, tento vrt sahá do hloubky až sto šedesáti metrů, avšak voda prýští z hloubky menší (sto čtyřiceti šesti metrů). Poslední pramen prýští nedaleko jezera, směrem k wellness areálu, jedná se o nejnovější vrt vybudovaný speciálně pro rekreační účely, sahá až do sto sedmdesáti metrů, voda zde vytéká přetlakem. Minerálka ze zdejších vřídel má příznivý vliv na pohybový aparát a onemocnění se jej týkající.

Wellness centrum nabízí široké spektrum lázeňských procedur
Nabízí zde hydromasáže, klasické masáže, celkové a částečné masáže, sportovní a reflexní masáže, thajskou masáž, sedací koupele, perličková a podvodní koupel, parní koupel, Kneippova koupel, koupel v léčivém bahně, aromaterapii, finskou saunu, parní saunu, bylinkovou saunu lapidárium, obklady léčivým bahnem, solárium, bazény a jiné.


Kouzlo Patince spočívá ve vodním světě


Dávno již nejsou pouhým koupalištěm. Dnes rozsáhlý komplex bazénů využívajících léčivé chloridovo- hydrogenuhličitanovo – vápenato – horečnaté minerálky, kdy se teplota vody v bazénech pohybuje v rozmezí mezi třiceti až třiceti šesti stupni je ideálním místem pro odpočinek a načerpání nových sil. Velký relax bazén slouží k relaxaci a regeneraci těla, má různé vodní atrakce (vodní děla, vodní postele, protiproud, vodní jeskyně, masážní hřib, vířivku). Dále v areálu najdete bazén s tobogánem, možnost koupání v jezírku.


Nuda se s Patincemi neslučuje


S trávením volného času si nemusíte dělat starosti, jistě si vyberete ze spousty možností, které areál poskytuje. Naleznete zde čerstvě zrekonstruovaná sportoviště (tenisové kurty, hřiště na volejbal, nohejbal, beach volejbal a basketbal), minigolf či fittnes.

Krásná okolní příroda s neporušenou vegetací přímo láká k toulkám po okolí, ať už na kole či pěšky. Asi půl kilometru od rekreačního komplexu teče Dunaj se štěrkovou pláží a neporušenou přírodní scenérií. Vodní plochy jsou zde ideální jak ke koupání, tak i k projížďkám na šlapacích kolech nebo v člunech.

K Dunaji i Patincím se váže i Přístav Patince, odkud máte možnost podniknout některou z výletních lodí výlet po Dunaji. Doplout můžete do Štúrova, Komárna, Ostřihomi, doplout však můžete až do Budapeště. K přístavu náleží i přístav pro třicet jachet. Na své si zde příjdou i rybáři.

Pokud byste měli již vodních radovánek dost, můžete si zajít zatančit na diskotéku, zajít na nějaký zábavný nebo kulturní program do amfiteátru, anebo navštívit letní kino.

Před kulturním zážitkem se můžete zkrášlit v kosmetickém studiu, můžete se nechat upravit za pomocí manikúry či pedikúry, a pokud netoužíte ani po kultuře, ani po zkrášlení, můžete si jít večer třeba opékat párky.


Co byste si neměli nechat ujít


Toulavé boty vás mohou zavést do Štúrova, krásného historického města, ležícího na jižním okraji Slovenska na břehu řeky Dunaje, přičemž na jeho protilehlém břehu se hrdě vypíná město Ostřihom. Historie tohoto místa je prehistorická, lidé zde sídlili již v době kamenné. Města mají za sebou zajímavou historii a krásné památky, které stojí za navštívení.

S protější Ostřihomí Štírovo spojuje legendární most Marie Valérie. Ostřihom je staré královské město. Z dalekého širokého okolí je vidět hrdě se tyčící proslulá bazilika s hradem. Nezapomeňte tedy využít oné možnosti volného hraničního přístupu a navštivte i úchvatnou Ostřihom.

Komárno má stejnojmennou podobu i na maďarské straně, tou slovenskou protékají dvě řeky – Dunaj i Váh. Je to taktéž velmi dávno osídlené místo, kde máte možnost shlédnout spoustu historických památek.

Budapešť je už samo o sobě velkým turistickým lákadlem. Hlavní město, dalekosáhlá historie, krásná architektura, spousta památek a jiných zajímavostí. Co ještě víc dodat? Snad jen - určitě je navštivte.

Krása jihu Slovenska je známá po staletí, pokud nevíte, kam na dovolenou, či vám vybylo pár volných dnů, zajeďte si do Patince, krásného prosluněného místa, které na vás čeká s rozpraženou náručí po celý rok, jistě nebudete litovat.

Titulní foto: dreamstime.com