www.relaxuj.cz
>

Vztahy - jak je navazovat, když z nich máte obavu?

Vztahy - jak je navazovat, když z nich máte obavu?
, , článek
Tentokrát se zaměříme na stresové situace spojené s navazováním nových kontaktů s lidmi. Konfrontujte se s obávanými situacemi. Ovládněte svůj strach! Uvolněte se - poradíme vám, jak na to...
K oblíbeným
reklama

Rozhodnutí


Se vším vám vaši přátelé a příbuzní mohou pomoci, ale tuto věc musíte udělat sami. Stojí před vámi velice důležité rozhodnutí. Je nutné si uvědomit, zda vám vaše chování nevyhovuje, jestli vás v nějakém směru omezuje a co vlastně na sobě potřebujete změnit.

Jakmile budete mít jasno v tom, CO vám na vašem chování nevyhovuje, zbývá už jen to nejtěžší – pevně se rozhodněte, že se chcete změnit a ZAČNĚTE. Položte jsi otázku: „Chci být takový, jaký jsem i za deset let? Chci se dále omezovat svým strachem?“


Sepište své kvality


Strach a obavy z kontaktů s lidmi souvisí i s pocitem méněcennosti. A ten bývá málokdy skutečně opodstatněný. Udělejte si seznam svých kvalit a pozitivních stránek, napište si vše, čeho si na sobě vážíte, co se vám kdy zdařilo, případně za co vás chválí druzí.Určitě totiž nějaká pozitiva máte. Každý člověk má své pozitivní i negativní stránky. I ten, o kterém si myslíte, že pro svou dokonalost by se s vámi ani nebavil, má i své stinné stránky. A možná právě on má stejné obavy jako vy…


Konfrontujte se s obávanými situacemi


Zní to paradoxně, ale vyhýbáte-li se obávaným situacím, jen víc podpoříte svou představu, že tyto situace jsou nad vaše síly. Skutečným řešením je čelit vlastnímu strachu. Přehrajte si obávané situace několikrát v myšlenkách a pak se jim začněte systematicky vystavovat. Tolerujte vzniklé emoce a příčiny rozrušení, ale nepoddávejte se jim. Jen je nezaujatě pozorujte.


Dodávejte si odvahy


Vytrvale čelte svým obavám a nejistotě, nenechte se hned po prvním neúspěchu odradit. Dodávejte si odvahu. VY přece tu situaci zvládnete! Jste přece silnější než váš strach. Uvidíte, že až zvládnete vaši první nepříjemnou situaci, jistě se vaše sebevědomí posílí a budete se cítit mnohem lépe.


Buďte pozitivní


Podívejte se na proběhlou situaci ještě jednou a vybavte si, co se vám povedlo, jak jste se od minula zlepšili. Zamyslete se nad tím, co uděláte příště k optimalizaci výsledku.


Hlavní pravidlo zní: "Zkoušet, zkoušet, zkoušet"


Nenechte se odradit neúspěchy, vždy hledejte jejich příčinu a snažte se ji příště eliminovat. Uvidíte, že časem se začnou objevovat první pokroky. Budete-li vytrvalí, překročíte svůj stín.


Uvolněte se, prosím


Strach a obavy jsou příčinou napětí. Naučte se uvolnit v jakékoli situaci. Vyzkoušejte si například některé z naších tipů na relaxaci v předešlých článcích. Pomohou vám navodit si stav uvolnění. S čistou myslí lépe zvládnete různé situace, ulehčí vám vedení rozhovoru s druhou osobou a zpříjemní i chvíle ve větší společnosti.


Nejste v tom sami


Nezapomeňte, že nejste na světě sami, máte přátele a rodinu, kterým na vás záleží. Svěřte se jim s vašim tajemstvím o vašich obavách a s vašim rozhodnutím se změnit. Jistě vás ve vašem snažení podpoří. Možná mezi nimi objevíte člověka, kterému vrtají v hlavě stejné obavy z kontaktu a rozhovoru s druhými, jako vám. Můžete si navzájem pomoci.

Foto: Dreamstime.com
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala