www.relaxuj.cz
>

Vysoká hladina cholesterolu. Netýká se náhodou i Vás?

Vysoká hladina cholesterolu. Netýká se náhodou i Vás?
, , článek
Málokdo myslí na to, že by mohl mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Úpravou životního stylu můžete pomoci svému srdci. Každý má šanci riziko ovlivnit!
K oblíbeným
reklama
Málokdo dnes myslí na to, že by mohl mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Pan Jiří Hamerník (52 let) se vždy snažil stravovat zdravě a také pravidelně cvičil. Když se dozvěděl, že má zvýšenou hladinu cholesterolu, nepříjemně ho to překvapilo. „Žena mě přemluvila, abych si cholesterol nechal změřit. Výsledek mě šokoval,“ říká pan Hamerník.

Vysoká hladina cholesterolu nebolí a nemá žádné vnější příznaky. Pokud je však cholesterolu v organismu nadbytek, snadno se ukládá do cévní stěny. Céva se pak postupně zužuje. Následkem může být infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Pana Hamerníka výsledek natolik překvapil, že se objednal do Floraporadny, aby celé věci přišel na kloub.

Ve Floraporadně s panem Hamerníkem podrobně prošli jeho stravovací návyky. Ukázalo se, že pan Hamerník jen málokdy zařazuje do jídelníčku ovoce a zeleninu a mléčné výrobky. „Vysvětlili mi, že je důležité číst informace na obalech potravin.“ Dozvěděl se také, že živočišné tuky by měly tvořit pouze 1/3 všech přijatých tuků – a zbylé 2/3 by měly být kvalitní rostlinné tuky. Na druhou stranu ale pana Hamerníka pochválili – pravidelně cvičí, což je pro jeho zdraví velice důležité!

Zvýšená hladina cholesterolu (nad 5 mmo/l) je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění Podle průzkumů má 70 % dospělé populace České republiky problém s cholesterolem. Přitom zvýšená hladina cholesterolu není už problémem pouze střední a starší generace - vysoké hodnoty se vyskytují už i u dětí!

Hladinu cholesterolu ovlivňují genetické faktory, ale především i to, jak žijeme, co jíme a zda se hýbeme. Právě úpravou svého životního stylu můžete sami výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život - nebo naopak. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice, měl by si každý z nás uvědomit, jak je hladina cholesterolu v krvi důležitá. Pokud se sníží hladina LDL cholesterolu v krvi o 10 %, sníží se i riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o až 20 %. Takže výmluvy neplatí, každý z nás má šanci riziko ovlivnit!

A jak jste na tom Vy? Pokud náhodou nevíte, možná je čas dojít si k lékaři (preventivní prohlídka je jednou za dva roky zdarma!).
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala