Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vybarvěte si svůj byt

8.2.2008, Eliška Tlustá, článek
Nebojte se použít barvy při zařizování (úpravách) svého bytu. Má to nejen svůj estetický význam, ženám toto zařizování také často přináší radost, ale barvy mají i pozitivní vliv na vaše zdraví. Každá barva má na vás jiný účinek. Zajímá vás, která barva je pro vás nejvhodnější? Pak čtěte následující řádky.

Barvy mají vliv na naši náladu


Světlo a barva představují dva elementární pojmy neoddělitelně spjaté s našim životem. Barvy hýbají naší myslí a „zbarvují“ naši náladu a životní energii. Někdy se stává, že nám připadá vše „šedivé“ nebo se říká, že vidíme svět přes „růžové brýle“. Náš životní postoj je spojen se „zabarvením“, jimž jsme vnitřně naplněni.

Barvy ovlivňují naše fyzické zdraví i citový život, přesněji řečeno jejich energie ve formě vln různé vlnové délky. Barva je vjem, na nějž každý z nás reaguje vědomě i nevědomě. To co vidíme zrakem nás ovlivňuje pozitivně nebo negativně,“ říká psycholožka PhDr.Trojková. Barvy mají na nás velký vliv, například při západu slunce nebo když jsou červánky, zasáhne to naši duši a naplní ji nádherou a zanechá to v nás hluboký dojem


„Tmavé“ nebo „světlé myšlenky“?


Světlo a s ním sedm barev duhy obsažených v bílém světle slunce mají velký vliv na naši tělesnou a duševní existenci. Myšlenky a pocity - cítíme, že někdy máme tmavé - negativní myšlenky. Jindy s v nás „rozsvítí světlo“ a jenom „záříme“.


Světlo je dobré pro naše zdraví


Světelné paprsky mají blahodárný vliv na naše zdraví a náš celkový pocit pohody. Když je léto a svítí slunce, hned se všichni cítíme lépe a veseleji.


Dopřejte si více barevných podnětů!


Nebát se a použít barvy ve svém bytě je možností jak si dopřát více potřebných barevných podnětů do života. Při volbě barev v místnosti bychom neměli zapomínat na známé pravidlo, že světlé a chladné místnosti opticky zvětšují a tmavé, teplé barvy místnosti opticky zmenšují.

Každá barva má svůj specifický účinek,některé spíše uklidňují jiné spíše povzbuzují. „Ovlivňuje nás barevnost našeho bytu, naší kanceláře stejně jako barva našeho oblečení, ve kterém trávíme nejvíce času. Barvy s námi vědomě i podvědomě rezonují a výrazně ovlivňují naší náladu ,“ říká PhDr.Trojková.

Bílou kombinujte: Bílá barva prozáří vše, ale také unavuje oči, a proto vyžaduje doplnění nějakou jinou barvou. To samé platí pro šedou.

Červená podněcuje: díky červené „prostor získá v celkové náladě něco mohutného, uchvacujícího, podněcuje, a proto se nedoporučuje pro nervózní, lehce vznětlivé osoby,“radí autorka Waltraud Maria Hulke.

Pokud má někdo problémy s váhou, potom by neměl kuchyni ladit do červené a oranžové, protože tyto barvy podněcují chuť k jídlu. Naopak chuť krotí modrá a modrozelená,“dále radí paní Waltraud Maria Hulke. Takže pokud máte často velkou chuť k jídlu a chtěli byste vyzkoušet působení barev ve vaší kuchyni, vyzkoušejte ladit kuchyň do modré nebo modrozelené.

Z oranžové se radujte: oranžová vyvolává radost k životu. Má velmi okázalý charakter a působí dominantně a efektně.

U žluté pracujte: Žlutá dává místnosti veselý nádech. Tato barva má pozitivní, povzbudivý účinek, podněcuje mysl a povzbuzuje k pracovnímu výkonu, obvzláště v duchovní oblasti. „Žlutá je dobrou pomocí proti nechuti k práci a při pocitech únavy,“dodává k této barvě autorka W.M. Hulke.

Při zelené relaxujte: Lidé, kteří hodně čtou nebo vykonávají činnosti namáhavé pro oči, by měli pobývat co nejvíce v místnosti zelené barvy, protože zelená vitalizuje a má regenerující vliv na organizmus. “Zelená je dobrá do terapeutických místností, skleníků a koupelen, ale ne už tolik do rodinných pokojů nebo pracoven“, radí PhDr.Ttrojková.

Modrá uvolňuje: Modrá je uvolňující barva, a proto je vhodná do ložnice. „Modrá je mírná, uklidňující, bývá spojována se spiritualitou. Jejími pozitivními asociacemi je důvěra, věrnost a stabilita. Opticky prostor zvětšuje. Nedoporučuje se příliš v rodinných pokojích, jídelnách a pracovnách. Pokud jsou stěny kanceláře vymalovány sytými barvami, volíme neutrální odstín zařízení nebo směs barev,“ dodává k modré barvě PhDr.Trojková.

Růžová povznáší: Růžová dává místnosti ženský, náročný ráz a probouzí jemný a mysl povznášející dojem.

Hnědou kombinujte: Hnědá se svým zemitým charakterem, je dobré ji kombinovat s teplými barvami, jako například žlutou nebo oranžovou a tím docílit slunečných, veselých efektů.

Ovlivňuje nás barevnost našeho bytu, naší kanceláře stejně jako barva našeho oblečení ve kterém trávíme nejvíce času. . Barvy s námi vědomě i podvědomě rezonují a výrazně ovlivňují naší náladu.“ říká PhDr.Trojková. Ovšem platí, že nic se nesmí přehánět. Ale pokud nás popadne náhlá touha vymalovat byt jinými barvami – měli bychom svou intuici následovat, může to vnést příznivou změnu do vašeho života. "Možná se přestaneme hádat se svým manželem a ve žluté místnosti budeme mít touhu se svému miláčkovi svěřovat a hodně si spolu povídat,“dodává na závěr PhDr.Trojková.

Zdroj: Waltraud Maria Hulke, Praktická kniha o barvách, Fontána Olomouc 2005

Titulní foto: www.dreamstime.com