www.relaxuj.cz
>

Vůně – vizitka naší osobnosti I

Vůně – vizitka naší osobnosti I
, , článek
Vůně, ať už správně či nesprávně zvolená, se stále více stává neoddělitelnou složkou osobnosti člověka. Symbolizuje jeho individualitu a styl, spoluvytváří jeho image, podílí se na jeho úspěchu, odráží jeho společenský status.
K oblíbeným
reklama

Složení parfému


Každá "voňavá vodička" je tvořena třemi základními složkami – vodou, denaturovaným etylalkoholem a parfémovaným olejem. K těm se pak mohou přidávat různé fixatéry k fixaci parfémovaného oleje na pokožku, antioxidanty a barvící látky.


Parfém versus cena


Kvalita parfému – Eau de Parfum – je závislá na množství parfémovaného oleje. Většinou se v obchodech setkáváme s parfémy s obsahem oleje 8 až 15 procent. Množství použitého parfémovaného oleje přímo souvisí s délkou a intenzitou vonných zážitků, ale i s cenou daného výrobku.


Architektura vůně


Účinky parfému se projevují ve třech fázích, které na sebe vzájemně navazují a po určitém čase se spojí v harmonizující zážitek.


První fáze – přivonění – špičková črta


Je úvodním vstupem do vůně. Už při otevření flakonu nebo při prvním potření na kůži je vůně akceptována nebo odmítnuta naším podvědomím. Uplatňují se zde především prchavé vonné látky. Vypařuje se přitom alkohol, který může znecitlivět noc, proto nepřičichávejte k parfému ihned po nanesení.


Druhá fáze – střední vůně – srdeční črta


Bouquet se rozvine několik minut po nanesení parfému.


Třetí fáze – dovonění – základní črta


Zanechává nejintenzivnější dojem. Je nositelem toho, co ucítíme i po několika hodinách od nanesení vůně. Objevuje se nejdříve po deseti minutách od nanesení parfému. Až v této fázi je vhodné přičichávat k parfému.


Pár chytrých rad pro nakládání s parfémem


  • Parfém uchovávejte na tmavém chladném místě. Otevřený flakon by se měl spotřebovat v průběhu jednoho roku.
  • Nepoužívejte parfém na oblečení – může zanechávat skvrny.
  • Nanášejte parfém na místa, kde proudí hodně krve – vůně se tak roznese po celém těle.
  • Nedoporučujeme používat více parfémovaných výrobků najednou – porušíme tak jejich charakter a můžeme dokonce vyvolat i celkově nepříjemný dojem.


Kam parfém aplikovat?


Nejvhodnějšími místy pro aplikaci parfému jsou silně pulzující místa na těle, jako jsou zápěstí, spánky, hrdlo, dekolt, vnitřní strana stehen, ohyb kolen a podobně. Krev v těchto místech pak rozvede vůni po celém těle.


Genealogie parfému


Každý parfém, byť je jeho kreace jakkoliv výjimečná, je příbuzný s některou jinou vůní a přiřazuje se k ní. Proto se parfémy na celém světě řadí do „rodin vůní“:


Zelené vůně


Svěží letní vůně, oblíbené obzvláště mladými dívkami. Velmi často se kombinují s květinovými prvky. Čichové vjemy: listy, louky, vůně trávy.


Květinové vůně


Velmi oblíbené, půvabné, romantické. Nacházíme je jak v lehkých, tak i v těžkých parfémech. Mohou být svěží, nasládlé i velmi sladké. Čichové vjemy: slunce, léto, záplava květin.


Dřevité vůně


Pánské vůně s překvapivým mechovým, levandulovým či kumarinovým základem. Čichové vjemy: mech, dřevo, byliny a svěžest.


Aldehydové vůně


Velmi intenzivní syntetické vůně, výrazně odlišné od vůní přirozených. Aldehydy se uplatňují především v elegantních ženských kreacích. Čichové vjemy: květiny, dřeva, pudr.


Vůně chypre


Svěží vůně, jejich základ tvoří citrusové silice s kontrastními mechovými či květinovými prvky. Vůně chypre jsou v oblibě u žen i u mužů. Čichové vjemy: mech, dřevo, kůže, květiny.


Orientální vůně


Smyslné sladké těžké vůně, k jejichž přípravě se využívají dřevité, pižmové a kořeněné prvky. Jsou vhodné pro večer a chladnější zimní či jarní dny. Čichové vjemy: koření, balzám, exotické květy.


Vůně dřeva, tabáku, kůže


Představují v prvé řadě svět mužů. Hlavní součástí jsou dřevité éterické oleje, jako je santalové a cedrové dřevo. Čichové vjemy: dřevo, tabák, kůže, dehet.


Jaký parfém se hodí k vašemu stylu?


Lehké, květinově svěží, citrusové a zelené vůně jsou vhodné ke sportovním a letním šatům. Vůně chypre k elegantním látkám. Květinové a květinově aldehydové vůně doporučujeme ke klasickému oděvu. Smyslné, exotické a těžké sladké vůně mají nejvhodnější uplatnění ve večerních róbách. Kořeněné, kožené a tabákové vonné kreace jsou v souladu s těžkými látkami a kůží.


Voňavá roční období


Důležitou úlohu při výběru parfému hraje i roční období. V létě se většinou používají lehké, květinové ovocné vůně, zatímco v zimě využíváme spíše teplých orientálních a chypre vůní.
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek