www.relaxuj.cz
>

Vůně – vizitka naší osobnosti I

Vůně – vizitka naší osobnosti I
, , článek
Vůně, ať už správně či nesprávně zvolená, se stále více stává neoddělitelnou složkou osobnosti člověka. Symbolizuje jeho individualitu a styl, spoluvytváří jeho image, podílí se na jeho úspěchu, odráží jeho společenský status.
K oblíbeným
reklama

Složení parfému


Každá "voňavá vodička" je tvořena třemi základními složkami – vodou, denaturovaným etylalkoholem a parfémovaným olejem. K těm se pak mohou přidávat různé fixatéry k fixaci parfémovaného oleje na pokožku, antioxidanty a barvící látky.


Parfém versus cena


Kvalita parfému – Eau de Parfum – je závislá na množství parfémovaného oleje. Většinou se v obchodech setkáváme s parfémy s obsahem oleje 8 až 15 procent. Množství použitého parfémovaného oleje přímo souvisí s délkou a intenzitou vonných zážitků, ale i s cenou daného výrobku.


Architektura vůně


Účinky parfému se projevují ve třech fázích, které na sebe vzájemně navazují a po určitém čase se spojí v harmonizující zážitek.


První fáze – přivonění – špičková črta


Je úvodním vstupem do vůně. Už při otevření flakonu nebo při prvním potření na kůži je vůně akceptována nebo odmítnuta naším podvědomím. Uplatňují se zde především prchavé vonné látky. Vypařuje se přitom alkohol, který může znecitlivět noc, proto nepřičichávejte k parfému ihned po nanesení.


Druhá fáze – střední vůně – srdeční črta


Bouquet se rozvine několik minut po nanesení parfému.


Třetí fáze – dovonění – základní črta


Zanechává nejintenzivnější dojem. Je nositelem toho, co ucítíme i po několika hodinách od nanesení vůně. Objevuje se nejdříve po deseti minutách od nanesení parfému. Až v této fázi je vhodné přičichávat k parfému.


Pár chytrých rad pro nakládání s parfémem


  • Parfém uchovávejte na tmavém chladném místě. Otevřený flakon by se měl spotřebovat v průběhu jednoho roku.
  • Nepoužívejte parfém na oblečení – může zanechávat skvrny.
  • Nanášejte parfém na místa, kde proudí hodně krve – vůně se tak roznese po celém těle.
  • Nedoporučujeme používat více parfémovaných výrobků najednou – porušíme tak jejich charakter a můžeme dokonce vyvolat i celkově nepříjemný dojem.


Kam parfém aplikovat?


Nejvhodnějšími místy pro aplikaci parfému jsou silně pulzující místa na těle, jako jsou zápěstí, spánky, hrdlo, dekolt, vnitřní strana stehen, ohyb kolen a podobně. Krev v těchto místech pak rozvede vůni po celém těle.


Genealogie parfému


Každý parfém, byť je jeho kreace jakkoliv výjimečná, je příbuzný s některou jinou vůní a přiřazuje se k ní. Proto se parfémy na celém světě řadí do „rodin vůní“:


Zelené vůně


Svěží letní vůně, oblíbené obzvláště mladými dívkami. Velmi často se kombinují s květinovými prvky. Čichové vjemy: listy, louky, vůně trávy.


Květinové vůně


Velmi oblíbené, půvabné, romantické. Nacházíme je jak v lehkých, tak i v těžkých parfémech. Mohou být svěží, nasládlé i velmi sladké. Čichové vjemy: slunce, léto, záplava květin.


Dřevité vůně


Pánské vůně s překvapivým mechovým, levandulovým či kumarinovým základem. Čichové vjemy: mech, dřevo, byliny a svěžest.


Aldehydové vůně


Velmi intenzivní syntetické vůně, výrazně odlišné od vůní přirozených. Aldehydy se uplatňují především v elegantních ženských kreacích. Čichové vjemy: květiny, dřeva, pudr.


Vůně chypre


Svěží vůně, jejich základ tvoří citrusové silice s kontrastními mechovými či květinovými prvky. Vůně chypre jsou v oblibě u žen i u mužů. Čichové vjemy: mech, dřevo, kůže, květiny.


Orientální vůně


Smyslné sladké těžké vůně, k jejichž přípravě se využívají dřevité, pižmové a kořeněné prvky. Jsou vhodné pro večer a chladnější zimní či jarní dny. Čichové vjemy: koření, balzám, exotické květy.


Vůně dřeva, tabáku, kůže


Představují v prvé řadě svět mužů. Hlavní součástí jsou dřevité éterické oleje, jako je santalové a cedrové dřevo. Čichové vjemy: dřevo, tabák, kůže, dehet.


Jaký parfém se hodí k vašemu stylu?


Lehké, květinově svěží, citrusové a zelené vůně jsou vhodné ke sportovním a letním šatům. Vůně chypre k elegantním látkám. Květinové a květinově aldehydové vůně doporučujeme ke klasickému oděvu. Smyslné, exotické a těžké sladké vůně mají nejvhodnější uplatnění ve večerních róbách. Kořeněné, kožené a tabákové vonné kreace jsou v souladu s těžkými látkami a kůží.


Voňavá roční období


Důležitou úlohu při výběru parfému hraje i roční období. V létě se většinou používají lehké, květinové ovocné vůně, zatímco v zimě využíváme spíše teplých orientálních a chypre vůní.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala