Vůně jara u nás doma
23.3.2007, Simona Grygárková, článek
Po zvláštní zimě konečně nastává překrásné a voňavé období – jaro. Zima začíná ustupovat, cítíme vlahý vonný vzduch a ze všech stran slyšíme cvrlikání ptáčků. Jaro je prvním impulsem k novým začátkům. Co když nás však přepadne jarní únava, nachlazení, či dokonce deprese? Žádné obavy - mocná aromaterapie je vždy připravena pomoci.
Jaro ve stylu vytrvalosti
Aromaterapeutka Anna Rozkošná jaro přímo miluje. „Na jaře jsou na vrcholu aktivity žlučník a játra – orgány odvahy a vytrvalosti. Jsou na sebe napojeny, žlučníku se říká tiskový mluvčí jater, jestliže má člověk problémy se žlučníkem, napovídá to, že má oslabená i játra. Při jejich oslabení pociťujeme ztrátu ambicí a smutek, při „přehřátí“ (například alkoholem, dlouhodobě podávanými léky či velkým množstvím aditiv v potravě) zase agresivitu, neústupnost a zatvrzelost. Játra pomáhají uvést do rovnováhy svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně citrusů, bylin a travin,“ popisuje paní Anna.
Bergamot – typická jarní vůně proti depresím
„Mezi éterické oleje, které k jaru bezesporu patří, je bergamot – citrus bergamia L.“ Je typickým „jarním vánkem“, po dlouhé zimě přináší probuzení, sluneční náladu, záplavu energie.
Bergamot je nízko rostoucí strom se zašpičatělými stále zelenými listy, které vydávají charakteristickou vůni. Plody jsou hruškovitého tvaru, nazlátlé žlutavé barvy s nazelenalým odstínem a příjemnou nakyslou dužinou. Bergamot se vyskytuje v Asii, západní Africe a jižní Evropě. Éterický olej se získává ze slupky plodů a květů. Pro získání jednoho kilogramu éterického oleje je zapotřebí sto padesát až dvě stě kilogramů čerstvých slupek plodů. Bergamot má jemně svěže sladce natrpklou vůni.
„Pokud Vás přepadnou jarní deprese, pocity úzkosti a neklidu, éterický olej z bergamotu velmi jemně pohladí vaše nervy jako hojivý balzám. Dále si poradí s virózami, nachlazením i horečkou. Dobře působí i na ty, co mají problémy s trávením. Velmi svědčí mastné pleti,“ radí Anna Rozkošná.
Aromaterapie u nás doma
Vůni éterického oleje rozptýlíme po místnosti tímto způsobem – dvě až tři kapky éterického oleje nakapeme do aromalampy (přidáme dvě lžíce vody a zapálíme čajovou svíčku), odpařovače nebo na mokrý ubrousek, který umístíme na topení a olej necháme volně odpařovat.
„Můžeme si však připravit i skvělou aromatickou uvolňující koupel – čtyři až pět kapek éterického oleje smícháme s emulgátorem (smetana, mléko, mořská sůl, panenský rostlinný olej) a vlijeme do proudu vody. Éterický olej se nerozpouští, plave na vodě, proto kdybychom ho nesmíchali s emulgátorem, mohl by se nám neředěný dostat do očí, úst nebo pohlavních orgánů a způsobit podráždění. Aromakoupel by měla trvat deset až dvacet minut,“dodává paní Rozkošná.
Vůně grapefruitu pro obnovu energie
„Mezi další typické jarní vůně patří grapefruit – citrus paradisi.“ Můžeme ho přiřadit k prvním poslům jara, nevinnosti a čistoty. Jeho hořké aroma zklidňuje játra a napomáhá při jarní očistě těla. Rozpohybuje lymfu, prokrvuje a tonizuje organismus.
Grapefruit je nízko rostoucí strom dosahující výšky dva až pět metrů. V dužnatém oplodí plodů grapefruitu se nachází velké množství žlázek s éterickým olejem. Není znám jako divoce rostoucí rostlina, je to přírodní hybrid pomeranče a citronu. Vyskytuje se v Asii, Filipínách, v Severní a Jižní Americe, v oblasti Středozemního moře a v jižní Evropě. K získání jednoho kilogramů éterického oleje je zapotřebí sto kilogramů čerstvých slupek. Grapefruit má chladně svěže jemně lehkou vůni, připomínající citron.
„Grapefruit je výborná uvolňující vůně při vyčerpanosti, sklíčenosti, často střídajících se náladách, depresi a celkové nervozitě. Dále stimuluje chuť k jídlu, působí protizánětlivě, močopudně a stimuluje krevní oběh. Je vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti již od narození,“ dodává paní Anna. K jarním vůním také patří i jiné druhy citrusů – citron, pomeranč, mandarinka.
Vůně pelargonie nejen k léčebným účelům
„K jaru též neodmyslitelně patří vůně pelargonie – pelargonium graveolens.“ Skýtá pocit jistoty a duševního míru, probouzí radost, spontánnost a potěšení z maličkostí. Řadí se z energetického pohledu mezi oleje chladné a vlhké. Je tedy vhodná při horkostech, zánětech a všude tam, kde je třeba uvolnit nebo zklidnit stavy vnitřního neklidu.
Pelargonie je vytrvalý keř dorůstající výšky jednoho metru. Pochází z jižní Afriky. Pelargonií existuje přes dvě stě druhů, ale jen z několika z nich se získávají vonné esence. Éterický olej se získává z listů a květů. Pelargonie má sladce ostré aroma.
Pelargonie nejen že léčí duši, ale je i vhodná při kožních problémech, jako je lupenka, ekzémy, akné, lišeje. Pro stahující účinky se používá také při křečových žilách, nadměrném menstruačním krvácení. Podporuje i činnost slinivky a sleziny.
Éterický olej aplikujeme buďto do aromalampy nebo provádíme aromakoupele či aromamasáže (do dvou lžic panenského olivového, mandlového či sezamového oleje nakapeme dvě až tři kapky éterického oleje). "Aromamasáže jsou vhodné pro uvolnění a pro pronikání vonných léčivých látek přímo do kůže například při kožních onemocněních,“ vysvětluje paní Rozkošná. Pelargonie se nedoporučuje užívat v prvních čtyřech měsících těhotenství.
Meduňka ke zlepšení koncentrace
„Nesmíme zapomenout na sladce citrónovou vůni meduňky – melissa officinalis L.“ Meduňka je neodolatelná pro včely, milují jí děti a imponuje téměř všem lidem. Její nádherná vůně přináší radost, svěží mysl a potěší snad každé srdce. Svou jemnou silou zklidňuje a ochlazuje horké stavy srdce, mysli i jater.
Meduňka lékařská vyrůstá z mnohaletého oddenku rozvětvených lodyh dosahujících výšky až padesát centimetrů. Nachází se na nich pilovité, zubaté listy. Vyskytuje se v Asii, Severní Americe a Evropě. Éterický olej se získává z čerstvě kvetoucí nadzemní části rostliny. K získání jednoho kilogramu éterického oleje je zapotřebí šest tisíc kilogramů čerstvé suroviny. Meduňka má čerstvě teple citronovou vůni.
„Meduňka zlepšuje koncentraci, snižuje tlak, tiší bolesti duše i těla, migrény. Posiluje a povzbuzuje srdce, odstraňuje jeho nepravidelný tep a pomáhá při ucpávání cév v mozku. Hildegrada Bingenská tvrdila, že meduňka má sílu patnácti bylin, rozradostňuje a posiluje srdce. Velmi kladně působí při poruchách spánku, melancholii, zhoršené paměti a celkové labilitě,“ vysvětluje paní Anna. Meduňka je vhodná pro těhotné, kojící ženy a děti od narození.
Léčivá moc přírody
„Zkusme dát ve svém životě prostor rostlinám, jsou darem spojení Země, Vody a Slunce. Dávají nám svoji krásu, vůní a léčivé síly. Naučme se milovat a chránit přírodu. Dávala sílu již našim předkům a dává nám ji stále. Dovolme rostlinám, aby nám pomáhaly, léčily naše tělo i duši,“ dodává nakonec aromaterapeutka Anna Rozkošná.