www.relaxuj.cz
>

Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku

Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
, , článek
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
K oblíbeným
Fitness trackery, tedy různé chytré náramky, hodinky a jiná zařízení, jsou velmi účinnými pomocníky na cestě za lepší kondicí, hubnutím a obecně lepším životním stylem. S ničím se to ale nesmí přehánět a jak zjistila poslední studie Digital Health Generation, fitness trackery mohou také škodit. Jejich cílem je sice uživatele motivovat k lepším cílům, ale současně se ukazuje, že u některých z nich to může vést až k obsedantnímu chování a to, co se vylepší na tělesné kondici, se naopak zhorší na té psychické, zejména pokud se nedosahuje nerealisticky stanovených cílů. To se týká zejména dětí.
 
Běh - fitness tracker
 
Studie proběhla mezi 1019 dětmi ve věku 13 až 18 let a týkala se nejen aplikací pro zdraví, ale i obecného používání technologií, tedy telefonů, sociálních sítí a Internetu. Z odeslaných odpovědí vyplynulo, že nemálo dětí má právě problém s nedosaženými výsledky, které jim shazují psychický stav. Nepřidávají ani neustálé notifikace vyzývající ke cvičení. Některé také přiznaly, že to přeháněly se cvičením a někdy to vedlo k problémům s přetrénováním nebo nebezpečnému stravování. V odpovědích se tak objevilo, že by aplikace měly mít i opačné notifikace, tedy naopak uživateli i říci, že už toho bylo opravdu dost. Problémem je i to, že informace z internetu a sociálních sítí se dají přeložit různě a ne vždy musí jít o vhodné postupy pro konkrétního člověka.
 
Pokud jde o shánění informací o zdraví, jednoznačně vedou telefony, které využilo přes 50 % dotázaných. Počítače (desktopy a notebooky) si vzaly asi 40 %, wearables pak dosáhly asi jen na 6-7 %. Ty jsou vhodné k monitorování výsledků, ale ne ke studiu. Drtivá většina dětí získává informace o zdraví z YouTube (přes 40 %), oficiální informace z NHS, WebMD a dalších přiznalo 30 % z nich. Relativně dost dětí používalo speciální stránky o tématech (cca 25 %), často to byly také články na webech (20 %). Relativně dost dětí přiznalo i sociální síť Instagram (cca 17 %), naproti tomu Twitter neměl ani 2 %. Diskuzní fóra nejsou příliš oblíbená (cca 4 %).
 
Každopádně to, co platí pro děti, platí i pro dospělé. Pokud tedy využíváte nějaký ten chytrý náramek či hodinky ke zlepšení kondice, nechť se vám daří v dosažení vašich cílů. Stanovte si je ale rozumně a nepřehánějte to s rychlostí, jak je dosáhnout, abyste si k fyzicky pomalu se zlepšujícímu tělu nepřidali nechtěný dárek v podobě psychických problémů.
 Vývoj ceny testovaného produktu:
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová