www.relaxuj.cz
>

Vrásky - tipy, jak se zbavit vrásek

Vrásky - tipy, jak se zbavit vrásek
, , článek
Ať děláme, co děláme, vrásky se udělají každému. Otázkou pouze zůstává, kdy. Nejdříve se objevují vrásky kolem očí a mezi nosem a ústy a postupem doby se prohlubují. Takové „stárnoucí“ oblasti vzniknou v každém obličeji, ovšem kdy a v jaké míře se to stane, závisí na zděděných dispozicích, typu pleti a také na tom, jak člověk se svým dědictvím zachází.
K oblíbeným
reklama

Zdravá a krásná po dlouhá léta


Výraz „jemný jako dětský zadeček“ označuje kůži, která je hedvábně měkká a růžová. Není divu. Zdraví novorozenci mají totiž obzvláště jemnou a čistou pokožku. Teprve postupem času zdrsní, popraská a začne se mastit. Záleží na tom, jak o ni pečujeme a na dalších životních okolnostech.


Co naši pleť ovlivňuje


Životní prostředí


Na vrásky má životní prostředí velký vliv. Často s ním bojují vyznavači opalování. Paprsky UV mají také své pozitivní účinky, jsou nezbytné například pro tvorbu vitamínu D, jsou zapotřebí k metabolismu vápníku a podporují imunitní systém a celkovou pohodu. K tomu však stačí už deset minut slunečního záření za den. Kdo se na slunci „smaží“ déle, riskuje akutní spáleniny s puchýřky a odumírajícími kožními buňkami.


Životní styl


Stárnutí pleti výrazně zpomaluje zdravá výživa, dostatečný spánek a pravidelné tělesné cvičení. Nejničivějším faktorem je dlouhodobý stres. Neustálý psychický tlak způsobuje křečovité stažení obličejových svalů, projevuje se červenými žilkami na povrchu, ochromuje dělení buněk a tvorbu kolagenových vláken.

Na časných vráskách má zásluhu především kouření. Výzkumy ukázaly, že pleť kuřáka stárne minimálně čtyřikrát rychleji než pleť nekuřáka. To mají na svědomí takzvané volné radikály, které napadají stěny buněk obsahujících tuk a mění jejich genetickou informaci. Nikotin navíc zužuje cévy, proto je pleť kuřáka matná, unavená a trpí zásadním nedostatkem vitamínů A, E, C a beta-karotenu.


Jídlem ke kráse pleti


  • Co nejčastěji si připravujte čerstvé jídlo
  • Dbejte o pestrost. Obměňujte často přílohy
  • Několik porcí ovoce nebo zeleniny denně je nutností
  • Nezapomínejte na mléko, mléčné a celozrnné výrobky
  • Maso pouze s mírou
  • Pokud možno se vyvarujte alkoholu a sladkostem


Pitným režimem k udržení mladistvé pleti


Člověk spotřebuje průměrně dva až tři litry tekutiny denně. Přestože část z toho přijímáme i pevnou potravou, měli bychom ještě navíc vypít jeden a půl až dva litry. Spotřeba tekutin vzrůstá v horku nebo při tělesné zátěži. Avšak nezapomínejte, že alkohol a nápoje obsahující kofein nejsou vhodnými zaháněči žízně. Mají totiž odvodňující účinky, vedou k rychlé ztrátě tekutin, a do denní bilance se proto nepočítají. To platí i pro nápoje s vysokým obsahem cukru. Nečekejte, až žízeň pocítíte, mějte po ruce vždy něco k pití.


Mimika a její následky


Říkáme-li, že se někdo vyzná v lidech, máme mimo jiné na mysli schopnost číst v obličeji svého protějšku. Tam je totiž o něm hodně napsáno. Vrásky v oblasti očí při úsměvu prokazují veselou povahu. Svěšené ústní koutky naopak dávají tušit, že dotyčný se musel často potýkat se zlostí a starostmi.

Neustále se opakující výrazy obličeje se do něj zkrátka trvale vryjí a vznikají takzvané mimické vrásky. Zatímco vrásky při úsměvu působí sympatickým dojmem, povadlé koutky úst působí, že i vyrovnaný nebo i dobře naladěný člověk působí mrzutě. Dbejte tedy na to, jakým způsobem „protahujete obličej“.


Může kosmetika omladit kůži?


Je jisté, že soustavná kosmetická péče dokáže udržet kůži dlouho mladou. Kvalitní krémy totiž výrazně chrání kůži před účinky životního prostředí. Výzkumy také dokazují, že účinné látky dokáží zpomalit stárnutí pleti a redukovat počet zejména jemnějších složených vrásek. To ovšem předpokládá pravidelnou a soustavnou péči již od mládí.


Foto: Iryna Kurhan


Látky obsažené v kosmetice


Retinol


Běžnější je označení vitamin A. Bojuje proti vráskám a vyskytuje se v kůži. Postupem věku je jej stále méně a méně. Pokud retinol dodáváme formou krému, zásobujeme kůži vlhkostí a současně podporujeme obnovování buněk. Tento vitamin také vychytává již zmíněné volné radikály.


Pantenol


Je jiný název pro provitamin B5. Je především vhodný pro péči o citlivou pleť, protože má uklidňující účinky, a kromě toho pleť vyhlazuje. Tato kyselina se nazývá také „vitamin krásy“, neboť podporuje vlhkost a energetický metabolismus kůže.


AHA


Pod touto zkratkou se skrývají alfa-hydroxykyseliny – tedy ovocné kyseliny, které způsobují, že odumřelé buňky jsou na svrchní vrstvě kůže rychleji odstraňovány a plynuleji tvořeny. Přípravky s ovocnými kyselinami se používají především jako jemný peeling bez brusných částeček.


Koenzym Q 10


Tato látka je přítomná v mnohých krémech proti stárnutí, protože má jako vychytávač volných radikálů zpomalovat stárnutí kůže. Vychází se z toho, že od určitého věku života (a také v souvislosti se stresem) koncentrace koenzymu Q 10 v buňkách klesá. Pokud ho dodáváme znovu pomocí krému, podporujeme regeneraci buněk.


Aloe vera


Šťáva z této liliovité rostliny podporuje růst buněk a zásobuje kůži vlhkostí. Přes dvě stě dvacet v ní obsažených látek podporuje imunitní systém, kvůli čemuž mnoho lidí užívá aloe vera také vnitřně. Pro kůži lze zvlášť doporučit výrobky po opalování s aloe vera, neboť tato rostlina dokáže zmírňovat akutní poškození nebo podráždění vyvolané slunečním zářením. Kromě toho podporuje i odstraňování jedovatých látek z těla.


Tipy proti vráskám kolem očí


  • Věnujte pozornost dobrému osvětlení pracovní plochy, které nesmí nikdy oslňovat
  • Soustřeďte kolem pracovní plochy jemné a příjemné barvy
  • Občas při práci zvedněte oči
  • Krátkozraký člověk často mhouří oči, aby lépe viděl, což dělá vrásky. Pořiďte si brýle!


Rychlá, ale ne moc příjemná, pomoc


Zbavit se jednoduše vrásek, zní velmi lákavě, avšak úspěch v této oblasti záleží spíše na vaší aktivitě v péči o sebe sama a svou pleť. Pokud však nemůžete odolat lákadlu rychlé pomoci, měli byste alespoň znát běžné výrobky na trhu.


Botox


Je to nervový jed, který se vstřikuje do mimických svalů, aby je přechodně paralyzoval. Používá se ve spojení s plnidly, které je třeba dopravit pod kůži. Tak má být prodloužena trvanlivost podstříknutí minimalizovanou mimikou. Účinek nastupuje po několika dnech a vydrží zhruba půl roku. Dejte si však pozor na odbornost lékaře, který vám zákrok provádí – jistě nechcete mít půl roku křivý obličej.


Kyselina hyaluronová


Tato kyselina se vstříkne pod vrásky, které mají být zmírněny nebo odstraněny. Používá se také k nastříknutí rtů. Je docela dobře snášena, i když ošetření je poněkud bolestivé, proto by daná část obličeje měla být znecitlivěna.


Dermalive


Jelikož výplně kůže mají pouze omezený účinek, byly vyvinuty kuličky z umělého materiálu, které jsou obklopeny kyselinou hyaluronovou. Mají sloužit jako trvalý výplňkový materiál. Avšak ne každé tělo tuto látku přijme! Nezřídka dochází ke tvoření uzlíků a jiným obranným reakcím.

Titulní foto: Katarzyna Malecka

Doporučujeme knihu: Péče o celé tělo
aneb Kosmetika bez pověr a iluzí

Asi každá žena chce vypadat co nejlépe a co nejefektivněji zabránit předčasnému stárnutí. Obzvlášť v dnešní době, která je ve znamení zdravých a mladých idolů. Na každém rohu po nás pokukují takzvaně „dokonalé" ženy a ukazují nám, jak je správné vypadat. Důležitým pomocníkem na cestě za krásou a spolubojovníkem s nepřítelem jménem Stáří je kosmetika. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, nejedná se o žádné „umění". Kosmetické péči se lze naučit stejně, jako se naučíte například jezdit autem. Stačí si přečíst knížku Vlasty Feřtekové, renomované kosmetičky s dlouholetou praxí. Její publikace s názvem Péče o celé tělo aneb Kosmetika bez pověr a iluzí vás seznámí s obsahem a významem kosmetické péče, uvede na pravou míru sugestivní reklamní slogany a poradí, jak pečovat o celé tělo. Vždyť tělo není jenom obličej a dekolt. Přejeme vám proto mnoho úspěchů na cestě za přirozenou krásou.

Autor: Vlasta Feřteková
ISBN: 978-80-247-1513-1
Počet stran: 156
Formát: A5
Vazba: V4
Prodejní cena včetně DPH: 159 Kč
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová