www.relaxuj.cz
>
>

Vojtěška setá - AL-FAL-FA

, , článek
Aneb v překladu „otec všech potravin“, je unikátní množstvím stopových prvků. Doporučujeme zejména klíčená semínka, která i skvěle detoxikují tělo.
reklama
Vojtěška je velice ceněná pícnina. Její anglický název je AL-FAL-FA a pochází z arabštiny. V překladu znamená otec všech potravin, což je zřejmě na počest jejích výjimečných vlastností.


Charakteristika


Vojtěška setá, latinským názvem Medicago sativa, má trojčetné listy a modrofialové květy uspořádané do hroznu. Plodem je spirálovitě stočený lusk. Lodyha může být až načervenalá.


Pěstování


Vojtěšce svědčí lehké hlinitopísčité půdy s nižší hladinou spodní vody. Vysévá se brzy na jaře do řádků zhruba pětadvacet centimetrů vzdálených. Většinou se nicméně setkáváme se zemědělským výsevem, ve kterém se ve velkém používá i hnojiv.
Vysoký obsah stopových prvků a bílkovin


Listy a nať vojtěšky jsou pícninářsky významné díky obsahu vitamínů A, B, C, E a K a minerálních látek: železo, fosfor, zinek a vápník. Tyto látky mají pozitivní vliv na zuby, vlasy i kostru. Její klíčky obsahují až čtyřicet procent bílkovin - více než vejce, mléko či hovězí maso. Vojtěška má dále silné detoxikační účinky, za které vděčí obsahu chlorofylu.


Účinky


Bohaté léčivé účinky byly objeveny již ve starověku, pravděpodobně Araby. V alternativní medicíně se používá jako prostředek proti stárnutí a celkovému posílení organismu. Vojtěška ovlivňuje metabolismus krevního cukru, a stabilizuje tak jeho hladinu, čímž se stává velice doporučovaným lékem pro diabetiky.

Zklidňuje a podporuje činnost celého zažívacího traktu. Zvětšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost, proto je vyhledávaná především sportovci a je vhodná pro těžce fyzicky pracující osoby. Celkově zmírňuje záněty, pomáhá při léčení revmatoidní artritidy, neuritidy i bronchitidy.


Jak naklíčit vojtěšku


Vojtěšku si můžete doma na misce s vlhkou vatou nechat naklíčit a denně pak trošku přidávat do salátů. Před naklíčením dejte vojtěšku na osm hodin do vlažné vody, ve které nabobtná. Pak ji vložte na připravený tácek s navlhčenou vatou, kterou musíte denně rosit. Vojtěška potřebuje světlo a teplo, zhruba dvacet stupňů Celsia. Od sedmého dne klíčení sklízejte výhonky odstřiháváním.Semínka seženete ve zdravé výživě, někdy pod názvem ALFAALFA. A již naklíčená je někdy k dostání i v supermarketech.
Použití


Jak již bylo zmíněno, vojtěška se využívá jako pícnina, ale pro nás jsou zajímavější další způsoby jejího využití. Čaj z vojtěšky působí příznivě na naši trávicí soustavu. Dokonce může i potlačovat pálení žáhy a napomáhat vstřebávání živin z potravy. Dále se dá aplikovat i při zánětlivých onemocnění močových cest, neboť má močopudné účinky. K přípravě nálevu se sbírají listy nebo i celá nať. Bylinku usušíme při teplotě kolem 40 stupňů. Navíc může vojtěška snížit i horečku a napomoci nám ke klidnému spánku.

Negativem ovšem je, že se nedoporučuje její dlouhodobé užívání. Po čtvrt roce by mělo být podávání na jeden až dva měsíce přerušeno. Kvůli vysokému obsahu vitamínu K není vhodná, pokud užíváte léky proti srážení krve.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře