www.relaxuj.cz
>
>

Vojtěška setá - AL-FAL-FA

, , článek
Aneb v překladu „otec všech potravin“, je unikátní množstvím stopových prvků. Doporučujeme zejména klíčená semínka, která i skvěle detoxikují tělo.
K oblíbeným
reklama
Vojtěška je velice ceněná pícnina. Její anglický název je AL-FAL-FA a pochází z arabštiny. V překladu znamená otec všech potravin, což je zřejmě na počest jejích výjimečných vlastností.


Charakteristika


Vojtěška setá, latinským názvem Medicago sativa, má trojčetné listy a modrofialové květy uspořádané do hroznu. Plodem je spirálovitě stočený lusk. Lodyha může být až načervenalá.


Pěstování


Vojtěšce svědčí lehké hlinitopísčité půdy s nižší hladinou spodní vody. Vysévá se brzy na jaře do řádků zhruba pětadvacet centimetrů vzdálených. Většinou se nicméně setkáváme se zemědělským výsevem, ve kterém se ve velkém používá i hnojiv.
Vysoký obsah stopových prvků a bílkovin


Listy a nať vojtěšky jsou pícninářsky významné díky obsahu vitamínů A, B, C, E a K a minerálních látek: železo, fosfor, zinek a vápník. Tyto látky mají pozitivní vliv na zuby, vlasy i kostru. Její klíčky obsahují až čtyřicet procent bílkovin - více než vejce, mléko či hovězí maso. Vojtěška má dále silné detoxikační účinky, za které vděčí obsahu chlorofylu.


Účinky


Bohaté léčivé účinky byly objeveny již ve starověku, pravděpodobně Araby. V alternativní medicíně se používá jako prostředek proti stárnutí a celkovému posílení organismu. Vojtěška ovlivňuje metabolismus krevního cukru, a stabilizuje tak jeho hladinu, čímž se stává velice doporučovaným lékem pro diabetiky.

Zklidňuje a podporuje činnost celého zažívacího traktu. Zvětšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost, proto je vyhledávaná především sportovci a je vhodná pro těžce fyzicky pracující osoby. Celkově zmírňuje záněty, pomáhá při léčení revmatoidní artritidy, neuritidy i bronchitidy.


Jak naklíčit vojtěšku


Vojtěšku si můžete doma na misce s vlhkou vatou nechat naklíčit a denně pak trošku přidávat do salátů. Před naklíčením dejte vojtěšku na osm hodin do vlažné vody, ve které nabobtná. Pak ji vložte na připravený tácek s navlhčenou vatou, kterou musíte denně rosit. Vojtěška potřebuje světlo a teplo, zhruba dvacet stupňů Celsia. Od sedmého dne klíčení sklízejte výhonky odstřiháváním.Semínka seženete ve zdravé výživě, někdy pod názvem ALFAALFA. A již naklíčená je někdy k dostání i v supermarketech.
Použití


Jak již bylo zmíněno, vojtěška se využívá jako pícnina, ale pro nás jsou zajímavější další způsoby jejího využití. Čaj z vojtěšky působí příznivě na naši trávicí soustavu. Dokonce může i potlačovat pálení žáhy a napomáhat vstřebávání živin z potravy. Dále se dá aplikovat i při zánětlivých onemocnění močových cest, neboť má močopudné účinky. K přípravě nálevu se sbírají listy nebo i celá nať. Bylinku usušíme při teplotě kolem 40 stupňů. Navíc může vojtěška snížit i horečku a napomoci nám ke klidnému spánku.

Negativem ovšem je, že se nedoporučuje její dlouhodobé užívání. Po čtvrt roce by mělo být podávání na jeden až dva měsíce přerušeno. Kvůli vysokému obsahu vitamínu K není vhodná, pokud užíváte léky proti srážení krve.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek