www.relaxuj.cz
>
>

Velký pátek

, , článek
Je dnem magickým a osudovým. Podle tradice byste se měli vyhnout domácím pracem a také držet půst.
K oblíbeným

Křesťanská tradice


V katolické tradici je Velký pátek dnem smutku, pokání a půstu věřících na památku ukřižování a smrti Ježíše Krista. v tento den se zpívaly pašijové písně a poslední chlíle života Kristova si věřící připomínaly také v pašijových hrách. Velký pátek je nejtišším dnem v roce, je vhodný k osobnímu rozjímání a věnování se vlastnímu nitru. Také proto se nepracovalo, ani se na rozdíl od ostatních velikonočních svátků neholdovalo zvykům a obyčejům.

Součástí pobožnosti je odhalení a uctění svatého kříže. Výzdoba kostela je pro tento den chudá, bez květin, svící na oltáři. Hlas zvonů (které na Zelený čtvrtek odletěly do Říma) nahrazovaly různé řehtačky. Chodilo se po vsi, zpívalo se, texty popěvků byly namířeny proti Jidášovi. Někde děti s řehtačkami honily Jidáše – pro tyto účely se vybíral se zrzavý chlapec a doufejme, že z toho neměl velká traumata.


Magie a kouzla


Velký Pátek je dnem magickým a osudovým, dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých. I velkopáteční pověry nesou většinou smrt… Ovšem některé zákazy, které se k tomuto dni vztahují, působí docela sympaticky:
  • nepohneš se zemí
  • nezatopíš do východu slunce
  • neupečeš
  • nevypereš a nevybělíš
  • nezameteš
  • nevyneseš z domu
  • neprodáš, nepůjčíš
  • nedaruješ a nepřijmeš dar

Půst


Že je půst čas od času věcí prospěšnou věděli už naši předci, a tak jej dodržovali i na Velký pátek. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi striktně a nejedlo se od čtvrteční snídani až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu, a kdo na ni neměl, napekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta.

V jiných krajích naší vlasti se zase připravovalo jediné jídlo dne. Zpravidla jím bývala sytá hustá polévka "co dům dal". Například z kysaného zelí, špenátu, brambor, fazolí, hrachu i kořenové zeleniny či kmínu.

Chcete-li udělat něco pro své zdraví i postavu, zkuste na Velký Pátek nejíst vůbec, ovšem je zapotřebí vypít hodně vody. Vhodné je jíst třeba jen jeden druh potravin – ideální je třeba naklíčená pšenice, ale i jeden druh zeleniny nebo ovoce apod. Nebo zkuste očistnou kúru. Je-li na vás i toto moc, zkuste tento den alespoň nejíst maso.


Tipy pro pověrčivé


Na Velký pátek se děly zázraky a země měl magickou sílu. Otevírala se, aby ukázala své poklady. Poklad označovalo světýlko nebo kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Na souš vycházeli vodníci a proháněli se na koních. Podle pověsti se i na chvíli otevřela hora Blaník.

V tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat. Věřilo se moc čarodějnice a uhranutí.

Nepracovalo se na poli ani v sadu, aby se nehýbalo zemí.

Nepralo se prádlo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody do Kristovy krve.

Zítra si povíme více o Bílé sobotě, kdy se zase život vrátil do starých kolejí a vše se připravovalo na slavnost Vzkříšení, tedy nedělní Boží Hod Velikonoční.

Zdroj: Wikipedia
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář