www.relaxuj.cz
>

Velký balón – velká legrace

Velký balón – velká legrace
, , článek
S velkým balónem se dá užít spousta legrace. Dá se na něm hopsat a pohupovat, a hlavně také zpevnit hluboké svaly těla. Užít si cvičení zábavnou formou můžete na lekcích fitballu. A pokud se vám cvičení na míči zalíbí natolik, že bez něj nemůžete být, pořiďte si nafukovací balón rovnou domů.
reklama

Fitball - zaměření na kondici


Fitball je cvičení na velkých míčích. Cvičitelka fitballu Adéla Skowronková poukazuje na dva možné druhy fitballu, se kterými se ve fitness centrech můžete setkat. „Fitball se dá dělat buď jako aerobní cvičení na balónech s aerobními prvky, nebo s více kondičními a více posilovacími prvky, který cvičím já.“ Kondičně zaměřená lekce fitballu je věnovaná zvýšení kondice a zaměřená na posílení hlubokých svalů.


Aerobní forma cvičení


Lekce fitballu, které jsou zaměřeny aerobně vám rozproudí krevní oběh a napomůžou ke snadnějšímu spalování tuků. Nicméně k otázce hubnutí na balónech Anna Skowronková dodává: „Na zhubnutí bych doporučila spíše vyloženě aerobní druhy cvičení, jako je teď moderní spinning nebo klasický aerobik. Balóny jsou spíše pro lidi, kteří potřebují zpevnit tělo a zlepšit držení těla.“ Výhodou aerobní formy tohoto cvičení je, že nezatěžuje kloubní systém.


Hluboké svaly, které neovládáte vůlí


Během cvičení na míčích procvičíte celé tělo a zapojují se hluboké svaly, o kterých mnohdy ani nevíme, že je máme. „Například na rozdíl od cvičení pilates, které se cvičí zejména na pevné podložce, na balónu musíte neustále balancovat. Spojují se zde posilovací a balanční prvky. Musíte neustále balancovat, a tím zpevňujete hluboké svaly - svaly, které nejsou ovladatelné vůlí, svaly, které se probouzí z hloubky,“ vysvětluje cvičitelka Anna Skowronková.


Naučte se balancovat na balónu


Hodina fitballu začíná dvacetiminutovým rozehřátím, po kterém následuje zhruba půlhodinové posilování. Lekci uzavírá strečink. Na první hodině budou vaše pohyby zprvu nejisté a ze začátku si nebudete jisti svou stabilitou. Proto, když budete poprvé usedat na míč, dosedejte opatrně, aby vám míč neuklouzl pryč. Brzy ale nabudete stability.


Foto: Djordjo Grujica


Balón na doma


Jestliže se vám cvičení na míči zalíbí, můžete si ho koupit domů. Výhodou je, že kdykoliv se vám bude chtít se na balónu protáhnout, bude po ruce. Nevýhodou je, že musíte najít místo, kam ho umístit. Správnou velikost balónu vyberete dle své výšky. Například měříte-li do 150 centimetrů, je pro vás vhodný míč o průměru 55 centimetrů. Pro postavu o výšce do 175 centimetrů je vhodný balón s průměrem 65 centimetrů. Pokud sedíte na balónu, nohy by se měly dotýkat chodidly země a kyčle a kolena by měly být v pravém úhlu.


Zahopsejte si na balónu


Z cvičení na balónu se může stát velká zábava. Když přijdete z práce domů, můžete se například těšit na to, jak si 10 minut zahopsáte vsedě na svém míči. Můžete si k tomu pustit rytmickou hudbu. Rozproudí se vám krevní oběh, zkoordinujete dech. Takové cvičení může sloužit jako rozcvička k dalšímu cvičení na balónu nebo jako dostačující protažení po dni v sedavém zaměstnání.


Bolí vás záda? Kupte si míč


Můžete se na míči válet na břiše nebo po zádech - což je mimochodem velmi příjemné protažení zad – nebo použít míč jako cvičební pomůcku třeba v sedu či lehu na zemi. Balón je výborným prostředkem ke správnému držení těla a k odstranění svalových disbalancí. Zároveň je balón vhodným prostředkem k posilování svalových partií.


Hrbit se na balonu se nevyplatí


Sedíte-li na míči, nejde se moc hrbit, jinak byste spadli na zem. Míč nás nutí sedět rovně a neustále musíme udržovat rovný sed. Aktivují se svaly, zejména ty, které udržují tělo ve vzpřímené poloze. „Cvičení na balónech bych doporučila na zlepšení kondice a na posílení a procvičení svalů okolo páteře,“ dodává Anna Skowronková.


Cvičení vhodné pro všechny generace


Cvičení na velkých balónech je vhodné pro každého. Významné využití je v rehabilitačních centrech nebo v porodnicích. Pohupování na míči uvolňuje pánev, omezuje bolesti v zádech a pomáhá rodičkám snášet bolest. Cvičit na míči se dá i s malými dětmi a nebo předškolními. Na míči mohou cvičit i starší lidé. Toto cvičení se doporučuje také ženám s nadváhou.

Zdroje: fitball.unas.cz, zdravy-pohyb.doktorka.cz, mineralfit.cz, rodina.cz
Titulní foto: Asian
Nejnovější články
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře
Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi
Cestování po Indii a Nepálu jsme zakončili pokusem o horský výšlap na Champa Devi. Poněvadž Nepálci rozhodně nejsou takoví turisti jako Češi, nelze počítat s turistickým značením. A to dělalo naši cestu trochu nejistou.
27.1.2017, článek, Milan Šurkala
5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu 5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu
Jaro je krásné období. Konečně se můžete vydat na procházku, poslouchat zpěv ptáků a relaxovat při pohledu na kvetoucí stromy. Bohužel je ale jaro i obdobím alergií a jarní únavy. Pokud zrovna vás tohle trápí, i tak si můžete jaro užít. Přečtěte si, jak na to.
13.4.2016, inzerce, PR článek