reklama
Články
Doporučení  |  Diskuze
Cestování
Gurmán
Lázně
Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování
Styl a vzhled
Ostatní
O nás
Napište nám
Relaxuj na Facebooku
Relaxuj na Twitteru

Velikonoční pondělí

, , článek
Den, jehož symbolem je pomlázka a velikonoční vajíčko.
Pondělí velikonoční je dnem uvolnění a veselí, dnem vzývajícím nový život a zajišťujícím zdraví. Tradice tohoto dne jsou nám oproti ostatním velikonočním svátkům důvěrně známé. Pomlázky, koledy a hlavně vajíčka, jakožto symbol nového života a znovuzrození. Velikonoční vajíčko bylo již od dob pohanských symbolem plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení.

O tomto dni převažovala i ve skladbě jídelníčku. Dělala se vejce plněná, smažená, dávala se do omáček, salátů, k masu a pokud se pekla další várka velikonoční nádivky, vejce v ní nesměla chybět.

Pomlázka, jejímž smyslem je ženy a dívky omladit, je typicky českým zvykem. Zajímá vás, jaké tradice se k Velikonocům váží za hranicemi?


Velikonoce v zahraničí


V USA jsou velikonoční svátky již prakticky nenáboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin se účastní jen velikonočního veselí okolo zdobení vajíček v sobotu večer a jejich „lovu“ v neděli ráno. Podle pohádek byla vajíčka během noci přinesena velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka.

Zajímavou tradici mají na Velikonoce v Norsku. Kromě lyžování v horách a malování vajíček je tu totiž tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, například od Agathy Christie. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. V těchto dnech bývají dokonce i krabice od mléka potištěny detektivními příběhy.

Přejeme vám veselé Velikonoce!
reklama