www.relaxuj.cz
>
>

Velikonoce 21. století

Velikonoce 21. století
, , článek
Současný velikonoční rituál má pramálo společného s křesťanskou tradicí. Mnohem více shodných prvků má s pohanským obdobím. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá tento prastarý svátek na prahu 21. století.
reklama

Koledníci a hodovníci


Na Velikonoční pondělí je aktivnější mužská část populace, která bere do rukou pomlázky, případně i řehtačky, a vydává se po ránu za děvčaty. Navštěvovaná děvčata musí s předstihem obarvit vajíčka, připravit sladkosti, tvrdší alkohol a další drobnosti. Přesto není pochyb o tom, že ústřední roli tento den hrají koledníci a hodovníci.


Koledníci


Tato kategorie zahrnuje mladší chlapce, kteří se naučili recitovat jednu koledu, zpravidla začínající slovy Hody, hody... a s úspěchem ji opakují u každých dveří v ulici. Jejich cílovou skupinou jsou spolužačky, tetičky, sousedky. Chodí se ve skupinkách a hlavní motivací je vykoledovat si plnější košík nežli mají kamarádi. Odměnou za koledování bývají sladkosti, velikonoční zajíčci a nadbytek různě povedených vajíček. Domů přicházejí koledníci na slavnostní oběd, unaveni dopoledním koledováním.


© Foto: gregg cerenzio.


Hodovníci


Již z podstaty tohoto zvláštního slova, je jasné, jak hodovníci pojímají Velikonoce. Hodovníci už většinou neznají žádnou koledu a primárním cílem jejich snažení je dobře mířený a pokud možno bolestivý švih pomlázkou, vyrobenou nejlépe ze syntetického materiálu. Ovšem proti takovým jsou dívky a ženy často vyzbrojeny nějakým důmyslným protektorem pozadí.

Hodovníci si vybírají, na které dveře zaklepou, už nechodí od dveří ke dveřím, ale navštěvují manželky kamarádů, milenky či spolupracovnice. Nedostávají sladkosti, ani vajíčka, ale jsou často zváni na chlebíčky či jednohubky a samozřejmě na kapku tvrdého alkoholu. Zde bych radil nekombinovat a pokud možno vybírat kvalitnější alkohol. Podle počtu návštěv se pak hodovníci vracejí domů, většinou přicházejí pozdě po obědě politi vodou od dívek, kterým zazvonili na dveře po dvanácté hodině... Odpoledne a večer mohou využít k zaslouženému spánku.


Co je účelem pomlázky?


To byla stručná charakteristika maskulinní části účastníků velikonočního rituálu. A na závěr rada pro všechny muže: Ať patříte k té či oné kategorii, nezneužívejte jediný den v roce, kdy můžete legálně použít sílu vůči té lepší půlce lidstva. Jak jsem někde četl – pomlázka má majitelky dotčených pozadí symbolicky jarně omladit a nikoliv uvést do pracovní neschopnosti.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře