Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Velikonoce 21. století

14.4.2006, Luděk Hruš, článek
Současný velikonoční rituál má pramálo společného s křesťanskou tradicí. Mnohem více shodných prvků má s pohanským obdobím. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá tento prastarý svátek na prahu 21. století.

Koledníci a hodovníci


Na Velikonoční pondělí je aktivnější mužská část populace, která bere do rukou pomlázky, případně i řehtačky, a vydává se po ránu za děvčaty. Navštěvovaná děvčata musí s předstihem obarvit vajíčka, připravit sladkosti, tvrdší alkohol a další drobnosti. Přesto není pochyb o tom, že ústřední roli tento den hrají koledníci a hodovníci.


Koledníci


Tato kategorie zahrnuje mladší chlapce, kteří se naučili recitovat jednu koledu, zpravidla začínající slovy Hody, hody... a s úspěchem ji opakují u každých dveří v ulici. Jejich cílovou skupinou jsou spolužačky, tetičky, sousedky. Chodí se ve skupinkách a hlavní motivací je vykoledovat si plnější košík nežli mají kamarádi. Odměnou za koledování bývají sladkosti, velikonoční zajíčci a nadbytek různě povedených vajíček. Domů přicházejí koledníci na slavnostní oběd, unaveni dopoledním koledováním.


© Foto: gregg cerenzio.


Hodovníci


Již z podstaty tohoto zvláštního slova, je jasné, jak hodovníci pojímají Velikonoce. Hodovníci už většinou neznají žádnou koledu a primárním cílem jejich snažení je dobře mířený a pokud možno bolestivý švih pomlázkou, vyrobenou nejlépe ze syntetického materiálu. Ovšem proti takovým jsou dívky a ženy často vyzbrojeny nějakým důmyslným protektorem pozadí.

Hodovníci si vybírají, na které dveře zaklepou, už nechodí od dveří ke dveřím, ale navštěvují manželky kamarádů, milenky či spolupracovnice. Nedostávají sladkosti, ani vajíčka, ale jsou často zváni na chlebíčky či jednohubky a samozřejmě na kapku tvrdého alkoholu. Zde bych radil nekombinovat a pokud možno vybírat kvalitnější alkohol. Podle počtu návštěv se pak hodovníci vracejí domů, většinou přicházejí pozdě po obědě politi vodou od dívek, kterým zazvonili na dveře po dvanácté hodině... Odpoledne a večer mohou využít k zaslouženému spánku.


Co je účelem pomlázky?


To byla stručná charakteristika maskulinní části účastníků velikonočního rituálu. A na závěr rada pro všechny muže: Ať patříte k té či oné kategorii, nezneužívejte jediný den v roce, kdy můžete legálně použít sílu vůči té lepší půlce lidstva. Jak jsem někde četl – pomlázka má majitelky dotčených pozadí symbolicky jarně omladit a nikoliv uvést do pracovní neschopnosti.