www.relaxuj.cz
>
>

Velikonoce 21. století

Velikonoce 21. století
, , článek
Současný velikonoční rituál má pramálo společného s křesťanskou tradicí. Mnohem více shodných prvků má s pohanským obdobím. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá tento prastarý svátek na prahu 21. století.
K oblíbeným

Koledníci a hodovníci


Na Velikonoční pondělí je aktivnější mužská část populace, která bere do rukou pomlázky, případně i řehtačky, a vydává se po ránu za děvčaty. Navštěvovaná děvčata musí s předstihem obarvit vajíčka, připravit sladkosti, tvrdší alkohol a další drobnosti. Přesto není pochyb o tom, že ústřední roli tento den hrají koledníci a hodovníci.


Koledníci


Tato kategorie zahrnuje mladší chlapce, kteří se naučili recitovat jednu koledu, zpravidla začínající slovy Hody, hody... a s úspěchem ji opakují u každých dveří v ulici. Jejich cílovou skupinou jsou spolužačky, tetičky, sousedky. Chodí se ve skupinkách a hlavní motivací je vykoledovat si plnější košík nežli mají kamarádi. Odměnou za koledování bývají sladkosti, velikonoční zajíčci a nadbytek různě povedených vajíček. Domů přicházejí koledníci na slavnostní oběd, unaveni dopoledním koledováním.


© Foto: gregg cerenzio.


Hodovníci


Již z podstaty tohoto zvláštního slova, je jasné, jak hodovníci pojímají Velikonoce. Hodovníci už většinou neznají žádnou koledu a primárním cílem jejich snažení je dobře mířený a pokud možno bolestivý švih pomlázkou, vyrobenou nejlépe ze syntetického materiálu. Ovšem proti takovým jsou dívky a ženy často vyzbrojeny nějakým důmyslným protektorem pozadí.

Hodovníci si vybírají, na které dveře zaklepou, už nechodí od dveří ke dveřím, ale navštěvují manželky kamarádů, milenky či spolupracovnice. Nedostávají sladkosti, ani vajíčka, ale jsou často zváni na chlebíčky či jednohubky a samozřejmě na kapku tvrdého alkoholu. Zde bych radil nekombinovat a pokud možno vybírat kvalitnější alkohol. Podle počtu návštěv se pak hodovníci vracejí domů, většinou přicházejí pozdě po obědě politi vodou od dívek, kterým zazvonili na dveře po dvanácté hodině... Odpoledne a večer mohou využít k zaslouženému spánku.


Co je účelem pomlázky?


To byla stručná charakteristika maskulinní části účastníků velikonočního rituálu. A na závěr rada pro všechny muže: Ať patříte k té či oné kategorii, nezneužívejte jediný den v roce, kdy můžete legálně použít sílu vůči té lepší půlce lidstva. Jak jsem někde četl – pomlázka má majitelky dotčených pozadí symbolicky jarně omladit a nikoliv uvést do pracovní neschopnosti.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář