www.relaxuj.cz
>

Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí

Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
, , článek
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
K oblíbeným
reklama
O svalech je známo, že tréninkem rostou, nicméně pokud je přestanete používat, opět zase zeslábnou. Mít vypracované tělo tak vyžaduje neustálý trénink, jinak pracně vybudované výsledky zmizí. V angličtině na to mají trefné pořekadlo "Use It or Lose It", které se dá přeložit jako "používej je nebo je ztrať". Vědci na University of Massachusetts však znovu potvrdili, že to nebude úplně tak pravda.
 
Svaly
 
autor: Efaay [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
To, že posilování je vlastně poškozování svalu zátěží, které je pak opravováno, čímž svaly rostou, je známo už dlouho. Nyní se ale vědci podívali na problematiku podrobněji. Při budování svalové hmoty dochází k tomu, že svaly získávají z kmenových buněk další buněčná jádra, čímž se svalové buňky zvětšují (ty totiž mohou mít velké množství buněčných jader). Zjistilo se však, že neaktivitou tato jádra nikam nemizí, jak se původně předpokládalo. Tým provedl několik experimentů, kdy dva týdny trénované svaly nechali velmi dlouho neaktivní a svalová hmota se pak opravdu zmenšila na pouhou polovinu nejlepšího stavu. Zatímco objem výrazně klesl, počet nově získaných buněčných jader předchozím posilováním klesl o pouhých 0,002 %.
 
I když testy byly provedeny na hlodavcích a lidské svaly prý fungují lehce jinak, na podobné výsledky přišla už i studie prováděná na lidech o rok dříve. Tento fakt má několik zajímavých důsledků. Pokud tedy vypadnete z tréninku, opětovné získání svalové hmoty by mělo zabrat mnohem kratší dobu než její prvotní získání. Za druhé je posilování v mladém věku důležitou prevencí proti ztrátě svalů ve stáří (resp. usnadnění jejich opětovnému zisku). Svaly si budou pamatovat svou někdejší sílu a ačkoli už nebudou nikdy tak výkonné jako "zamlada", posilující lidé budou mít ve starším věku výhodu, a to i tehdy, pokud už dlouho necvičili. Opětovné cvičení jim totiž pomůže získat svalovou hmotu zpět o něco rychleji než u těch, kteří necvičili.
 
Je zde ale ještě jeden zajímavý důsledek. Pokud člověk dopoval, tak svaly si pochopitelně původní objem pamatují, což vyvolává otázky, co s dopujícími sportovci. I když totiž budou dlouho čistí, jejich svaly budou nadále profitovat z někdejších prohřešků. Hovoří se tak o tom, že tresty za doping by tak měly být více přezkoumávány a delší, ne-li doživotní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Ze života vztahové koučky: penis na seznamce Ze života vztahové koučky: penis na seznamce
Když mi vztah víc bere než dává, odcházím. Vztahová koučka bez chlapa, no to je teda bomba Pavlíno! „Už ti dávno není dvacet, co teď budeš dělat“? Oblíbená otázka mojí mámy. Musím hledat, nic jiného mi nezbyde...
14.2.2019, článek, Pavlína Uhrinová15 komentářů