www.relaxuj.cz
>

Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí

Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
, , článek
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
K oblíbeným
O svalech je známo, že tréninkem rostou, nicméně pokud je přestanete používat, opět zase zeslábnou. Mít vypracované tělo tak vyžaduje neustálý trénink, jinak pracně vybudované výsledky zmizí. V angličtině na to mají trefné pořekadlo "Use It or Lose It", které se dá přeložit jako "používej je nebo je ztrať". Vědci na University of Massachusetts však znovu potvrdili, že to nebude úplně tak pravda.
 
Svaly
 
autor: Efaay [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
To, že posilování je vlastně poškozování svalu zátěží, které je pak opravováno, čímž svaly rostou, je známo už dlouho. Nyní se ale vědci podívali na problematiku podrobněji. Při budování svalové hmoty dochází k tomu, že svaly získávají z kmenových buněk další buněčná jádra, čímž se svalové buňky zvětšují (ty totiž mohou mít velké množství buněčných jader). Zjistilo se však, že neaktivitou tato jádra nikam nemizí, jak se původně předpokládalo. Tým provedl několik experimentů, kdy dva týdny trénované svaly nechali velmi dlouho neaktivní a svalová hmota se pak opravdu zmenšila na pouhou polovinu nejlepšího stavu. Zatímco objem výrazně klesl, počet nově získaných buněčných jader předchozím posilováním klesl o pouhých 0,002 %.
 
I když testy byly provedeny na hlodavcích a lidské svaly prý fungují lehce jinak, na podobné výsledky přišla už i studie prováděná na lidech o rok dříve. Tento fakt má několik zajímavých důsledků. Pokud tedy vypadnete z tréninku, opětovné získání svalové hmoty by mělo zabrat mnohem kratší dobu než její prvotní získání. Za druhé je posilování v mladém věku důležitou prevencí proti ztrátě svalů ve stáří (resp. usnadnění jejich opětovnému zisku). Svaly si budou pamatovat svou někdejší sílu a ačkoli už nebudou nikdy tak výkonné jako "zamlada", posilující lidé budou mít ve starším věku výhodu, a to i tehdy, pokud už dlouho necvičili. Opětovné cvičení jim totiž pomůže získat svalovou hmotu zpět o něco rychleji než u těch, kteří necvičili.
 
Je zde ale ještě jeden zajímavý důsledek. Pokud člověk dopoval, tak svaly si pochopitelně původní objem pamatují, což vyvolává otázky, co s dopujícími sportovci. I když totiž budou dlouho čistí, jejich svaly budou nadále profitovat z někdejších prohřešků. Hovoří se tak o tom, že tresty za doping by tak měly být více přezkoumávány a delší, ne-li doživotní.
 


Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář