Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

V rytmu biorytmů I

5.5.2006, Simona Grygárková, článek
Pravidelné rytmy tvoří základ života na Zemi. Přesto je člověk schopen žít navzdory základnímu vzorci své existence a přitom ho s dalekosáhlými následky potlačovat.

Vliv rytmů na svět


Rytmy ovlivňují vše živé, na což poukazují přírodní zákony. Například každoroční odlety ptáků, zimní spánek medvědů a hlodavců… To vše jsou reakce na jednotlivá roční období. Pro vlastní dobro bychom se měli znovu vcítit do cyklů přírody. Když jim budeme naslouchat, otevřeme tím prapůvodní pramen našeho tělesného i duševního zdraví.


Můžeme ovlivnit naše zdraví?


Na světě existuje spousta národů, které se vyznačují tak zvaným pevným zdravím, odolností vůči nemocem, určitou vyrovnaností. Zdraví jednoznačně pramení v umění žít. Pozorní badatelé hledali a zkoumali jednotlivé menšiny a shodli se na tom, že bytí těchto obyvatel se orientuje na „denní a noční doby“, které pochopitelně určuje sluneční světlo. Další důležitou roli hrály pevné struktury průběhu času, jako například meditace, religiózní svátky, půsty a slavnosti.


Je pro nás prospěšný moderní styl života?


Zcela jinak však vypadá civilizovaný životní styl. Ten připomíná obchod s nepřetržitou pracovní dobou. Všechny rozdíly – den, noc, roční období, sezónní rozdíly ve výživě, klimatické podněty - se postupem doby zcela vyrovnávají. Kdo žije takovým způsobem v těchto uměle vytvořených podmínkách, které se do nás vštěpují již od kolébky, je neustále v konfrontaci s vnitřními přírodními hodinami.


Naše vnitřní hodiny


Tak dnes nazýváme vrozené biorytmy a dělíme je na:
  • Denní cykly: spánek a bdělost, vrchol a útlum soustředění, duševní výkonnost… Vytvořily se podle základního vzorce dne a noci vyvolaného otáčením Země dle vlastní osy.
  • Krátké cykly: dýchání, srdeční činnost, mozková aktivita, hlad, žízeň, funkce jednotlivých orgánů, krevní tlak…
  • Středně a dlouhodobé cykly: roční období


Stravování podle biorytmů


Pro naše tělo je lepší konzumovat tuzemské ovoce a zeleninu. Importované plody se totiž často dovážejí v nezralém stavu, proto obsahují nejen menší množství cenných látek, ale především bývají ošetřeny nejrůznějšími chemickými prostředky, které zabraňují hnilobě a urychlují dozrávání. Domácí sezónní nabídka je dostatečná. Je samozřejmé, že chuti pomeranče se v zimě kyselé zelí - bohaté na vitamin C stejně - nevyrovná, ale zkuste je někdy nahradit šípkovým čajem nebo rakytníkem řešetlákovým, které nám pokryjí potřebné vitamíny a minerály.

Vzhledem k vzdálenosti přepravy se dovozové ovoce mnohdy i vzhledově zušlechťuje rafinovanými kosmetickými přípravky jako je šelak, vosk, benzoové či jiné pryskyřice, čili rostlinné jedy, které se vstřebávají do slupky. U plodů, které mají krátkou skladovací dobu, se záměrně při pěstování používá mnoho pesticidů, prostředků proti plísním, které pro náš organismus nejsou to pravé...

V pokračování článku se budeme zabývat rytmy porodu a smrti a dozvíme se, jaká je spojitost mezi světlem a rakovinou prsu.