Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

V čem spočívá opojnost jízdy na motocyklu?

10.3.2006, Luděk Hruš, článek
Poznat kouzlo jízdy na motocyklu je pro člověka rozkoš. Voní vám alespoň trochu benzín a ještě jste nezkusili bezstarostnou jízdu proti větru? Tuto jedinečnou aktivitu plnou adrenalinu a těsného kontaktu s okolím vám můžeme vřele doporučit.
Úvodem je třeba upozornit, že jízda na motorce není bez rizika. A proto je třeba usedat za řidítka v dobré kondici. Nejedná se o volnočasovou aktivitu, která umožní celkové vypnutí a samozřejmě nedovoluje ztrátu koncentrace. Ale nebojte se. Adrenalin, vyplavovaný do krevního oběhu motorkáře, nedovolí ztratit pozornost.


Oblíbíte–li si jízdu na silném stroji, nebudete znát jarní deprese


Blížící se roční období charakterizované tajícím sněhem a kvetoucí flórou podél silnic, a to je toužebně očekávaná událost motorkářova roku; radost, kterou mu nezkazí ani případná pylová alergie. Sezóna začíná zpravidla březnem, kdy se na silnicích začnou rojit motocykly, pořádají se první setkání a akce vyznavačů jedné stopy.

Z toho vyplývá další výhoda, důležitá zejména pro družné a komunikativní povahové typy. Motorkář, pokud si přeje, nemusí být nikdy sám - víkendových srazů a sportovních akcí se v republice konají stovky, takže koncem týdne se nebudete trápit otázkou „kam na víkend“?


Co si motorkář počne na podzim?


Případná deprese se může dostavit s blížícím se podzimem, ale v klimaticky příznivých částech republiky pro ortodoxní milovníky sezóna nikdy nekončí, stačí se podívat na messengery proplétající se na motocyklech kolonami aut ve větších městech za každého počasí. To potvrzuje rčení , že práce může být vaším koníčkem, ovšem s rizikem případného revmatismu kloubů celého těla. Ani s prvním sněhem však aktivity motorkáře nekončí - nabízí se motoskijöring, sněžné skútry nebo čtyřkolky, o kterých si povíme v některém z příštích článků.


Ilustrační foto: Tomáš Hájek


Motorkářova výstroj a výzbroj


Nejen kvůli tepelné izolaci je důležitým prvkem výbavy rozumného motocyklisty speciální oblečení, a to bezprostředně po kvalitní přilbě. Obstarání kompletní výstroje je při pořizování silného stroje ve všech směrech důležitější nežli koupě vysněného motocyklu, a proto by měl každý zodpovědný motorkář s rozvahou zhodnotit finanční hledisko a rozložit správně svoje prostředky mezi vybavení i provoz a až nakonec zohledňovat cenu motorky.


Požitek pro každého


Motorkáři se etablují z různých společenských vrstev všech věkových generací. Mladí muži jsou s motocyklem zpravidla srostlí od dětství, kdy po polních cestách proháněli bez patřičného řidičského oprávnění rozličné maloobjemové stroje častované jako kozí dechy. Ti, kteří si zachovali nadšení, postupovali na žebříčku výkonů motocyklů, a pokud se vyrovnali s nástrahami běžného života (jako jsou odmítavé postoje partnerky, narození potomka či stavba domu), pořídili si vysněný motocykl a u svého koníčku vydrží pravděpodobně i do budoucna, jestliže jim to nezhatí nehoda či vyschlé zásoby černého zlata.


Ilustrační foto: Tomáš Hájek


Motorka není maskulinním fenoménem


Je však pravdou, že pro ženy je jízda za řidítky motocyklu spíše okrajovou záležitostí. Proto srdce muže zaplesá, potká-li motorkářku. A nemusí to snad být ani vyznavač jedné stopy, aby ocenil ženu v sedle těžké a výkonné motorky. Není v tom nějaký předobraz dávné doby, kdy ženy nebyly považovány za křehká stvoření pod ochrannými křídly muže? S příchodem emancipace je toto jedna z možností, jak si vyžádat respekt pánského okolí. Když žena prokáže, že dokáže zkrotit čtvrttunovou masu kovu, s mužem si pak hravě poradí.


Motorkářky a „batůžky“


Nemá smysl naznačovat, že tato představa není některým z nás tak úplně proti mysli. Při hledání významu dámské motivace k osedlání motorového oře můžeme dojít i k opačnému názoru. Která žena si nepřeje být atraktivní? Motocykl v kombinaci s ženou v těsném, koženém moto oblečení je jistě sexy. Věřím, že nemluvím pouze za sebe.

Častěji ale můžeme vidět ženy jako spolujezdkyně, někdy s despektem označované jako „batůžek“, který však není méně emancipovaný či atraktivní než motorkářka – řidička, ale prostě má ráda jízdu s větrem ve vlasech, netroufne si zvládat motorku, a tak se nechá s důvěrou vozit. O požitek z jízdy není ochuzena o moc více než jezdec.


Inspirace na jaro


Jaro se blíží, takže můžete začít přemýšlet, zda nezkusíte tento trošku jiný způsob aktivního odpočinku. Jestliže vás článek alespoň trošku nahlodal a uvažujete nad pořízením motocyklu, počkejte si na pokračování, které vám může s výběrem pomoci.