www.relaxuj.cz
>

Umíte se pohádat?

Umíte se pohádat?
, , článek
Ač se nám líbí nebo ne, v každém vztahu nastanou občas situace, ve kterých se partneři názorově neshodnou. Je to naprosto přirozené, že mají dva lidé odlišný názor. Uklidnit napjatou situaci nám trochu paradoxně může pomoci efektivní hádka. Úklid, který jsme zvyklí provádět v domácnosti, je totiž třeba provádět i ve vztahu, a to prostřednictvím správně vedené komunikace při výměně názorů.
K oblíbeným
reklama

Naučit se prosadit si svá přání


Abychom v těchto situacích uměli chodit, je dobré naučit se některé věci. Měli bychom, pokud to ovšem již neumíme, se naučit efektivně prosadit svá přání, aniž bychom druhému ublížili.


O čem se nejvíce hádáte?


Hádáte se o tom, kdo vynese koš? Je vám vytýkáno, že utrácíte příliš financí na oblečení? Nebo vytýkáte partnerovi, že s vámi tráví málo času? Nebo se neshodnete na výchově dětí? Ano, známe to všichni. Mezi nejčastější témata sporů, se kterými si potýká asi každý z nás, je totiž péče o domácnost, finance, již zmíněná výchova dětí, anebo také sex a volný čas.


A PROČ se hádáte?


V knize „Jak se dobře pohádat s partnerem (aneb o správném využití zdravé hádky ,“ uvádí psychoterapeuti Serge a Carol Vidal-Graf nejčastější důvody, proč mezi partnery může dojít k hádce. Samozřejmě je více důvodů a může dojít k jejich kombinaci. Ale nejčastěji to dle zmíněných odborníků způsobují naše nálady, stavy, kdy se necítíme dobře, nashromážděné frustrace, pracovní problémy, anebo také nashromážděné a nevyslovené problémy ve vztahu.


Při špatné náladě „utečte“ do soukromí


V případě z první řady uvedených důvodů (například špatná nálada) já osobně „utíkám“ do soukromí nebo dělám aktivitu, abych si odpočinula. Ale co když to nejde? A nebo - co když se jedná o důvody, že máme nashromážděné nevyřešené problémy? V tomto případě přichází na pomoc rady od uvedených autorů z knížky „Jak se dobře pohádat“.


Klidně si postěžujte!


V případě, kdy jsou zdroje hněvu vně náš vztah (například problémy v práci), autoři radí „pouhé“ vyslechnutí partnera, bez poskytování rad a řešení, uznat, že se musí ten náš chudáček cítit určitě hrozně. Nechat ho, vždyť s tím kolikrát stejně už nic dělat nejde.


Pročistěte vzduch


Psychoterapeuti Serge a Carol Vidal-Graf říkají: „Hněv bez násilných projevů představuje úžasnou životní energii. Jeho přispěním se může vztah vyvíjet, pravidelně „pročistit“, zůstat dynamický.“ Pokud umíme s našim hněvem pracovat, může být vyřčený rozpor rychle a bez násilných projevů urovnán. Takové „pročištění vzduchu“ naopak vztahu prospěje. Autoři uvedené knížky to potvrzují, „Hněv milostnému vztahu neškodí, naopak mu umožňuje pravidelně „odčerpávat“ nespokojenost, která s časem může nashromáždit. Bez toho by vztah mohl být zatížen nevyjádřenou agresí.“


Nezametejte problémy „pod stůl“


Objeví-li se vztahový problém, nespokojenost - stejně jako špína na podlaze - je třeba uklidit. Ale tím, že ji zameteme pod stůl, problém nevyřešíme, objeví se později a většinou ve větší míře.


Převezměte zodpovědnost za své pocity


To je pravidlo číslo jedna, které zdůrazňují autoři knížky. Je třeba říci: „Zlobím se.,“ „S tímto zásadně nesouhlasím“. Autoři doporučují vyjadřovat se v první osobě. „Cílem používání první osoby ve vyjadřování hněvu je prosadit se před tím druhým, upozornit na sebe.“"Já jsem tady a chci, abys se mnou počítal,“ vysvětlují toto pojetí autoři. To, že vyjádříme konstruktivně svůj hněv, znamená, že nám na našem vztahu záleží a že chceme problémy řešit, nikoliv nechat zatlívat.


Počítejte do deseti


Autoři doporučují sdělit svému partnerovi, že o tom, co vás naštvalo, si budete chtít popovídat za chvíli. Až opadne největší vlna vzteku, kdy byste mohli být vůči svému partnerovi hrubí a hrozilo by použití verbálního násilí.


Najděte si na sebe čas


Abychom si mohli o tom, co nás naštvalo, s partnerem prohovořit, musíme mít dostatek času a klidu. Chvíle před příchodem návštěvy nebo před odchodem do práce, kdy pospícháme, nejsou vskutku ideální. Autoři doporučují domluvit se na termínu, kdy se to bude oběma partnerům hodit, a kdy oba budou mít čas. Nejlepší prevencí a způsobem hygieny ve vztahu je dle autorů pravidelně si zavést tyto dialogy, kdy budeme mít čas se navzájem vyslechnout. (Autor tato setkání doporučuje jedenkrát měsíčně!) Pokud partneři nemají žádné konfliktní téma, mohou také hovořit o tom, co se jim daří, jaké hezké společné zážitky spolu zažili, co je potěšilo a podobně.


Včas vyjednávejte!


Vyjednávat, to znamená zahájit jednání s cílem ukončit konflikt. Znamená to najít uspokojivý kompromis pro oba partnery navzdory různým pohledům na věc.“ Čas „ztracený“ vyjednáváním, domlouváním se například jak strávíme víkend, přičemž každý z nás má trochu rozdílnou představu, určitě není ztráta času, ale naopak prevence před možnými hádkami a zklamáními, že partner s námi například netráví sobotní večer, ačkoliv jsme se domnívali, že půjdeme spolu na večeři.

Titulní foto: Doreen Salcher
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala